Otsikossa kysymys siis onkin eli minkä painoisia ootte ollut kun teidän paino on alkanut vaikuttaa jaksamiseen ja teille on tullut muitakin ongelmia? Onko teillä ollut esimerkiksi verenpaineen nousua havaittavissa, diabetestä, mbo, korkeita kolesteroleja missä vaiheessa? Vai ootteko pysyny lihavina mutta terveinä? Mä kauhistuin juuri että vaikka olen parikymppinen niin minulle on ylipainoa kerääntynyt ihan mukavasti (89kg ja bmi 35,7...) enkä ole käynyt lääkärissä aikoihin, joten kukaan ei ole puuttunut painon nousuun ja lähettänyt verikokeisiin tai edes mittauttanut verenpainetta. Nyt mietinkin että uskaltaisiko sitä varata ajan lääkäriin ja haluaisin vähän saada osviittaa minkälaisiin lukuihin pitäisi uskaltautua valmistautua...
Milloin teille on tullut ongelmia lihavuudesta?
2
262
Vastaukset
- gainergirl98
Ei oo tullu mitää ongelmiivaikoon lihottanu jo 148 kiloon
- isohkoiita
Itse olen keski-ikäinen nainen, joka on suurimman osan aikuisiästään ollut ylipainoinen. Sanoisin, että oma rajani jaksavuuden/toimintakykyisyyden kohdalla kulkee tuossa noin sadassa kilossa. Voi tuntua hurjalta, kun ajattelee, että olen vain 162 cm, mutta näin olen kokenut. Nyt olen 125 kg - olen pudottanut viisi kiloa, ja aikomus olisi pudottaa paljon lisää - ja tämä paino on itselleni ihan mahdoton. Olin saman painoinen (125 kg) hetken ajan kaksikymppisenä, ja silloin se ei tuntunut yhtään niin rasittavalta fyysisesti kuin nyt. Mutta silloin, siinä painossa, oli kuitenkin tutkimusten mukaan minulla metabolinen oireyhtymä (liian suuri vyötärönympärys, liian korkea kolesteroli, korkea verenpaine, sokeriarvot pielessä) ja nyt sitten on samat vaivat. Nyt lisänä alkava nivelrikko, ja ihon hiivatulehdus. Eli ei vanheneminen ainakaan lihavana elämistä helpota. ;)
Itse pudotan nyt painoa ihan terveyssyistä. Ja sekin vaikuttaa, ettei enää oikein voi kaupasta ostaa vaatteita. Postimyynnistä ei aina saa sellaisia kuin haluaa, ja ovat usein kalliimpiakin kuin nuo halvat vaateketjujen vaatteet.
En tahdo saada aikuisiän diabetesta, tai alkaa kulkea keppien/rollaattorin kanssa, kuten jotkut nivelrikkoiset joutuvat tekemään. Siksi laihdutus. Nuorelle se voi olla erilaista, eivät välttämättä nivelet oireile.
Sinun tilanteesi ei ole mitenkään erityisen paha, ethän paina edes 90 kiloa. Koskaan ei kuitenkaan ole väärin mennä lääkärin kanssa juttelemaan ja ottaa testit, verenpaine yms. Lääkäreitä on monenlaisia - olen elämäni aikana kohdannut sellaisia, jotka kohtelevat lihavia kuin saastaa, ja sitten on ollut hyvin hienotunteisia ja asiallisia. Onnea matkaan! :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko2553143Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi
Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy772590Loppuiko MTV3 näkymästä? Vinkki, miten näet mm. Salatut elämät jatkossa
MTV:n maksuttomien tv-kanavien (MTV3, MTV Sub, MTV Ava) näkyvyys Elisan palveluissa päättyi 12.5.2026. Tämä aiheutti har281735Oho! Martina Aitolehti teki radikaalin hiusmuutoksen - Uskaltaisitko itse?
Martina Aitolehti on menestyvä yrittäjä. Nyt hän on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukoissa Aitolehti nähdään701635Drone-epäily Uudellamaalla
Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html1841593Muistatko? Pete Parkkonen kohahdutti intiimillä videolla - Katso se tästä!
Pete Parkkonen sai kohujulkisuutta Kohta sataa -videolla. Nyt Parkkonen voi kohahduttaa Euroviisuissa ainakin silloin, j171260Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.511130- 661123
- 951033
- 24909