Kliininen tutkimus

Toimintakyky

Kyseessä on 29-vuotias somaattisesti perusterve mies, joka on käynyt lukiota sieltä kuitenkaan valmistumatta. On vähitellen alkanut oirehtimaan, mutta yrityksistä huolimatta potilas ei päässyt alkuvaiheissa hoitokanaville. Potilaan varusmiespalvelu keskeytyi aikanaan myös.

9 vuotta sitten potilas muutti Tampereelle opiskelutarkoituksessa, joka ei kuitenkaan onnistunut ja potilas päätyi tarkkailujaksolle Pitkäniemen sairaalaan. Viimeiset kaksi vuotta ennen Halikon sairaalaan tuloa 5/2012 potilas asui perheen kesämökillä äitinsä kanssa. Potilaalla esiintyi ajoittain melko runsasta alkoholin käyttöä, jonka yhteydessä potilas toistuvasti ajautui konflikteihin ja jopa poliisiputkaan. Potilas tuli halikon sairaalaan 5/2012 tarkkailulähetteellä ja tarkkailuaikana potilas todettiin spykoottiseksi ja hänestä tehtiin pidättävä hoitoonmääräämispäätös. Sairaalahoidon alkuaikoina potilas ei kokenut itsellään esiintyneen minkäänlaisia ongelmia. Potilaalla esiintyi spykoottisia deluusioita mm. siitä ettei ollut suomalainen eikä potilas tiennyt omaa ikäänsä. Sairaalahoidon aikana potilaalle tehtiin spykologisia tutkimuksia, joissa potilas tunnisti itsessään spykoosin riskivaiheen oireita, jotka pääsäännöllisesti olivat ns. negatiivisia. Potilaan kongnitiivinen puoli todettiin kielellisesti vahvemmaksi kuin suoritusosa ja CRT-hoitoa ajatellen potilaan todettiin voivan hyötyä työmuistin tehokkuuteen, toiminta tavan joustavuuteen, suunnitteluun, avaruudellisen hahmottamisen sekä visuomotoriikan liittyvistä harjotteista.

Avohoidossa potilas suorittikin CRT-jakson ja spykologin arvion.

CRT:n käymisen jälkeen tarjottiin vielä SCIT-jaksoa, joka keskeytyi. kuntouttavassa työtoiminnassa ollut ja ennen valmentavaa kurssia . 2013 lisättiin SSRI-lääkitystä, sosiaalisten pelkotilojen takia.

15.3.2016

tapaamisessa potilas on tähän mennessä käyttänyt Xeplionia nyt 4kk. Alkuvuodesta omahoitajatapaamisessa oli havaittavissa notkahtelua. Potilas oli ärtyneempi ja oli ilmennyt myös New York teemaista puhetta.

Potilas itse kiistää minkäänlaisen voinninmuutoksen olleen, Xeplionista pitää koska siitä ei tule niin jäykkä olo ja sillä oli valmis jatkamaan. Ilmenee että p.o - lääkityksensä lopettanut kun koki että ei ole tarvetta.

Työkykyarvio:

Potilaalla on taustallaan lukio-opinnot, joista päästötodistus aikuispuolella mutta ei yo-todistusta. Opinnot avoimessa yliopistossa Tampereella. Osallistunut mielenterveys toimintaan vapaaehtoispohjalta..

10

695

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • helmenpujottaja

      Minkälaiseen työvoimapoliittiseen toimenpiteeseen TE-toimisto laittaa tämän ihmisen?

      • Ei kiinnosta työ eikä opiskelu, luovun vaan turhasta hoidosta.. Ja mullahan on monta tonnia rahaa tilillä mitä ei saa käyttää... harmi..


    • ei_kiinnosta_enää

      Mielenkiinto heräsi lääkkeeseen Xeplion ja kas kas..
      >>Paliperidoni on risperidonin aineenvaihduntatuote, nimeltään 9-hydroksirisperidoni. Sitä myydään kauppanimillä Invega ja siitä on saatavana pistosmuotoinen injektio Xeplion, jota annetaan 4 viikon eli kuukauden välein, verrattuna risperidoni-injektioon Risperdal Constaan, jota annetaan 2 viikon välein. >>

    • millä_rahalla

      Kuka tämän maksaa?

      XEPLION 150 MG INJEKTIONESTE, DEPOTSUSPENSIO ESITÄYTETTY 1 KPL
      618,74 €
      XEPLION 100 MG INJEKTIONESTE, DEPOTSUSPENSIO ESITÄYTETTY 1 KPL
      443,63 €
      XEPLION 75 MG INJEKTIONESTE, DEPOTSUSPENSIO ESITÄYTETTY 1 KPL
      348,17 €

      • j57f

        Veronmaksajat.


      • Perttimies86

        Joo siinä säästätte kun luovun hoidoista.. mitäs nyt tässä tapauksessa valitat tolla asialla


      • En oo teidän kovalla työllä anseitsemia lääkkeitä vetänyt puoleen vuoteen. Sossu antaa 400 euroa käteen ja sillä on pärjättävä, sitten kun pääsee tästä 200 euron voitosta eroon. ENkä oo ite itelleni määrännyt mitään lääkitystä


      • Ja tätä ennen kun väkisin määrättiin eläkkeelle, ei ollut mitään sosiaalitukia tai sen semmosisa. Pelkkä asumistuki.


      • Anonyymi
        Perttimies86 kirjoitti:

        Joo siinä säästätte kun luovun hoidoista.. mitäs nyt tässä tapauksessa valitat tolla asialla

        Vnhaa vanhaa, mutta mummotkin hoidetaan nykyisin kotiinsa ihan siitä taloudellisesta syystä. Eli säästöjä ei tule sillä, että jättää ottamatta lääkkeensä.


    • Anonyymi

      Shamaani parandaa skitsoofennian. Ostaa Uraalin osakkeita. Eli AK-neliäseisgoo. Tai. Hö höö.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta ihana

      Kauniskasvoinen ihanuus 😘 saan sut vielä
      Ikävä
      46
      7465
    2. Hei rakas...

      Miten on työpäivä sujunut? Rakastan sinua 💗
      Ikävä
      32
      4108
    3. Ei tämä etene ikinä

      Kun kumpikaan ei enää ota yhteyttä. Mä en ainakaan uskalla.
      Ikävä
      57
      3635
    4. Edelleen sitä on vaikea uskoa

      Että olisit oikeasti rakastunut muhun
      Ikävä
      50
      3150
    5. Vitsi mihin menit. Heti takasin.

      Mä näin sut tuu takasin! Oli kiire, niin en ehtiny sin perään!
      Ikävä
      17
      2826
    6. Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...

      Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons
      Suomalaiset julkkikset
      52
      2386
    7. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      53
      2327
    8. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      43
      2278
    9. Toiveikas vai toivoton

      torstai? Ajatuksia?
      Ikävä
      37
      2268
    10. Mukavaa päivää

      Mun rakkauden kohteelle ❤️ toivottavasti olet onnellinen
      Ikävä
      16
      2256
    Aihe