Esikoislestadiolaisuuden piirissä kuohuu. Lapin vanhempien arvovalta esikoisten keskuudessa on kokenut kovan kolahduksen, kun sieltä tuli määräys, että esikoisten täytyy nyt irtaantua ev.lut.kirkosta ja ottaa sakramentit omiin käsiin. Näin alettiin sitten toimiakin, mutta se ei meille kaikille käynyt. Jos lapin vanhimmat ajoivat liikkeemme tällaiseen kriisiin, voivatko ne todella olla Jumalan asialla? Miksi edes seurata jotain jellivaaran huuru-ukkoja?
Olemme miettineet pienissä porukoissa, voisiko liittyminen vanhoillisiin olla mahdollista. Ymmärrämme toki, että vanhoilliset eivät ota meitä vastaan noin vain, koska eivät pidä meitä veljinään. Mikään ei estä kuitenkaan siirtymästä vanhoillisiin niin, että kävisimme kukin uskomassa vanhoillislestadiolaisen julistaman evankeliumin. Emmekö silloin ole itsekin sitten vanhoillisia. Ja palanneet takaisin siihen alkuperäiseen lestadiolaisuuteen, josta Esikoiset Ry on kauas poikennut.
Uskon, että useimmille esikoislestadiolaisille käy se, että siirtyisimme vanhoillisiin tällä tavoin. Esikoiset Ry:n alaiset rukoushuoneet käpertyköön sisään päin ja näivettyköön vähitellen kokonaan. Ei niillä ole Jumalan siunausta mukana!
Esikoiset ry:stä eronneet vanhoillisiin?
20
479
Vastaukset 20
- Kyllähän_te_esi-
koiset tietenkin olette tervetulleita Jumalan valtakuntaan. Katsokaa lähin seurapaikka tuosta:
http://rauhanyhdistys.fi/fi/rauhanyhdistykset/ - elhs
Ystävä, kirjoituksellasi kiusaat vain itseäsi. Ei muuta sinun tilannetta millään lailla, vaikka siirtyisit vanhollisiin. Kirjoituksestasi voi lukea, ettei sinulla sisimmässäsi ole hyvä olla, tätä ehkä et uskalla myöntää julkisesti, mutta näin kuitenkin uskon olevan. Olen nähnyt ja tunnen useita kaltaisiasi ihmisiä, jotka sydämessään itkevät tilaansa, mutta ulos päin vihollinen, käyttäen sinun kunnian tuntoosi, peittää tunteesi, ehkäpä ylitse pursuavaan iloon ja nauruun. Nyt asia kuitenkin niin, oletko ajatellut, että sinun mieli ollut jo kauan aikaa sama, kuin usealla vanhollisella. Tämä ainoa ja alkuperäinen kristillisyys tuntuu liian ahtaalta ja mikä sen on aiheuttanut?, yksi vahva syy siihen, että. maailman rakkaus tullut niin lähelle, että kaipaat hauskempaa kristillisyyttä, näinhän kävi jo 100 vuotta sitten hyvin monen kohdalle. Suuri apu voi löytyä sinun kohdalle tähän elämän suurimpaan asiaan. Minulla kehoitus sinulle, jos voisit lähestyä oikeamielistä saarnaajaa, puhu hänelle kaikki, mitä omalla tunnolla kannat ja kuuntele mitä hän sinulle sanoo. Sinä pääset ehkä ensimmäistä kertaa elämäsäsi täysin vapaaksi. Sinä voit kokea sellaista iloa ja vapautta, että sanot, tässä on Jumalan huone ja täällä huoneessa yksin Kristus hallitsee. Poistuu kaikki ahdistus ja ilo sekä todfllinen rakkaus täyttää sydämesi.
- esvltornio
Minusta on päinvastoin. Vanhoillisten pitäisi palata takaisin aitoon alkuperäiseen herätyksen synnyttämään lestadiolaisuuteen, josta he erosivat ja perustivat eriseuran, jossa ei ole Jumalan siunausta ihmisopin myötä. Sanoisinkin heille: "Tehkää parannus ja uskokaa evankeliumi!"
- Ei_ne_Jumalan
valtakunnasta mihinkään lähde. Melperi on vihasta punaisena yrittänyt sitä jo 13 vuotta, mutta yksikään ei ole tarttunut vihan sanomaan. Muuten vihollinen on paikoin saanut voittoja.
- teuta0115
"ES ,VL, TORNIO "
-
AJATTELEN SAMOIN , VL:n PITÄISI PALATA MUTTA ,EI ESKOISLASSUIHIN,
VAAN ESIKOISIIN ry. SE ON OAITO OIKEA MIELINEN KRISTILLISYYS.. - vanhoillinenvl
Esikoislestadiolaisuus ei ole alkuperäistä lestadiolaisuutta lainkaan. Lars Levi Laestadius ei korottanut mitään lapinvanhimmistoa mihinkään varajeesuksen asemaan. Edes Juhani Raattamaa ei kuulunut mihinkään lapinvanhimmistoon, vaan oli ihan tavallinen uskovainen ihminen, joka myös saattoi välillä eksyä ja hapuilla - niin kuin me kaikki. Yhdessä matkaa tehden pääsemme perille. Ei niin kauheaa, jos yksittäinen eksyy, kun on saattoystävät rinnalla tukemassa, toinen toistaan.
Jos asetetaan jotku ihmiset varajeesuksiksi, on suuri vaara, että ne vievät koko joukon harhateille. Näin kävi katolilaisuudelle, näin kävi myös esikoislestadiolaisille. - Eiväthän_vanhoil-
liset JUmalan valtakunnasta mihinkään lähde :-).
- Anonyymi
vanhoillinenvl kirjoitti:
Esikoislestadiolaisuus ei ole alkuperäistä lestadiolaisuutta lainkaan. Lars Levi Laestadius ei korottanut mitään lapinvanhimmistoa mihinkään varajeesuksen asemaan. Edes Juhani Raattamaa ei kuulunut mihinkään lapinvanhimmistoon, vaan oli ihan tavallinen uskovainen ihminen, joka myös saattoi välillä eksyä ja hapuilla - niin kuin me kaikki. Yhdessä matkaa tehden pääsemme perille. Ei niin kauheaa, jos yksittäinen eksyy, kun on saattoystävät rinnalla tukemassa, toinen toistaan.
Jos asetetaan jotku ihmiset varajeesuksiksi, on suuri vaara, että ne vievät koko joukon harhateille. Näin kävi katolilaisuudelle, näin kävi myös esikoislestadiolaisille.Suuresti arvostettu ja korkeasti kunnioitettu nimimerkki vanhoillinenvl !
Kirjoitit ettei esikoislestadiolaisuus ole olleenkaan alkuperäinen lestadiolaisuus ja sitten kirjoitat ettei Johan Raattamaa kuulunut mihinkään lapinvanhemmistoon ja jälkeen kirjoitat että Raattamaa oli ihan tavallinen uskovainen ihiminen .
Nimittäin Raattamaa on aina tukenut esikoisia ja hän oli samassa hengessä ja totuudessa kuin Laestadius ja kaikki muutakin vanhimmat . Tekivät parannusta vain omista synneistä ja uskoivat itsensä armosta autuaaksi ja Jumalan lapseksi . Sinulla heitti logiikka härän pyllyä kun toisaalta kiellät esikoiset olevansa alkuperäisiä mutta samalla todistat Raattamaan totiseksi kristityksi . Asia on sillä tavalla että Raattamaa ja kaikki muutkin kristillisyyden vanhimmat ovat saarnanneet oikean armonjärjestyksen ja ovat nyt nauttimassa sitä palkkaa joka kristitylle on luvattu maailman alusta . Raattamaa ja muut ovat suuresta Jumalan armosta saaneet syntyä esikoisten seurakunnan jäseneksi se on ensiksi syntynyt seurakunta . Kristityt eivät usko Lestadiolaisuuteen vaan yksin Jeesuksen sovitus työhön ja hänen voitolliseen ylösnousemukseensa . - Anonyymi00017
Anonyymi kirjoitti:
Suuresti arvostettu ja korkeasti kunnioitettu nimimerkki vanhoillinenvl !
Kirjoitit ettei esikoislestadiolaisuus ole olleenkaan alkuperäinen lestadiolaisuus ja sitten kirjoitat ettei Johan Raattamaa kuulunut mihinkään lapinvanhemmistoon ja jälkeen kirjoitat että Raattamaa oli ihan tavallinen uskovainen ihiminen .
Nimittäin Raattamaa on aina tukenut esikoisia ja hän oli samassa hengessä ja totuudessa kuin Laestadius ja kaikki muutakin vanhimmat . Tekivät parannusta vain omista synneistä ja uskoivat itsensä armosta autuaaksi ja Jumalan lapseksi . Sinulla heitti logiikka härän pyllyä kun toisaalta kiellät esikoiset olevansa alkuperäisiä mutta samalla todistat Raattamaan totiseksi kristityksi . Asia on sillä tavalla että Raattamaa ja kaikki muutkin kristillisyyden vanhimmat ovat saarnanneet oikean armonjärjestyksen ja ovat nyt nauttimassa sitä palkkaa joka kristitylle on luvattu maailman alusta . Raattamaa ja muut ovat suuresta Jumalan armosta saaneet syntyä esikoisten seurakunnan jäseneksi se on ensiksi syntynyt seurakunta . Kristityt eivät usko Lestadiolaisuuteen vaan yksin Jeesuksen sovitus työhön ja hänen voitolliseen ylösnousemukseensa .Raattamaa ei ollut el eikä hajaannus tapahtunut hänen elinaikanaan Suomessa. Amerikassa hajaannus tapahtui, siellä Raattamaa tuki takkislaisia, mutta piti riitoja rakkauteen tulleina säröinä, ei eriseurana. Hän oli sitä mieltä, että hän ja muut Lapin vanhimmat olivat hänen elinaikanaan säilyttäneet alkuperäisen lestadiolaisherätyksen sanoman puhtaana. El:t jalostivat tästä opin, että puhtaanapitovastuu kuuluu jatkossakin Lappiin, Raattamaan jälkeen Joonas Purnulle ja Jällivaaraan. El-oppi ei ole Raattamaan opetusta, vaan hänen ajatustensa jatkojaloste.
- Yxsata
Ei Esikoiset ry:llä ole yhtään rukoushuonetta Suomessa eikä muuallakaan,kirjoitat vain aikasikuluksi kun et asioista tiedä mitään.
- Yxsata
Ei Esikoiste ry:llä ole yhtään rukoushuonetta Suomessa,taidat kirjoitella vain aikasikuluksi kun et asioista tiedä.
Juurihan se Esikoiset ry on perustettu,eihän siitä ole kukaan eronnut päin vastoin väki vaan lisääntyy.
- sielläseonjumalanvaltak
Mitä jos vaihteeksi alkaisitte seurat a Raamattua ja sen oppia?
koko lestaporukka siis kakkine alalajeineen.- teuta01
NIIN MINÄKIN AJATTELEN RAAMATTUUN TULEE TURVATA
JOS OLISI NYT YKSIYHTEINEN , n.200,000 as. OLEVA POPPOO
ESIM. ESIKOISET ry. SE OLISI JOTAKIN ,EIKÖ, . . . "
-
KOKO MAAILMASSA ON NOIN 200 TUHATTA LESTA KRISTITTYÄ.
KAIKEN KAIKKIAAN KAUTTA MAAILMAN .... . . . ." - Anonyymi00018
Joo mutta isien perinnesäännöt tulevat ennen Raamatun kirjoituksia
jumalanterve! Tervetuloa junalanvaltakuntaan erikoiset! junalanrauhaa.
- Anonyymi
Kännissäkö kirjottelet? Kai tiedät että Lestadius ei hyväksy alkoholia.
Anonyymi kirjoitti:
Kännissäkö kirjottelet? Kai tiedät että Lestadius ei hyväksy alkoholia.
LLL on Thaimaassa eikä tiijjä mittää. Selevistäpäin kommentoin.😇👍🥛
- Anonyymi00015
Suuresti arvostettu ja korkeasti kunnioitettu nimimerkki Sillanrakentajat 1
Sinähän meinaat ottaa Jumalan siunauksen kristityiltä pois . Eikö se ole hirmuinen synti
Kun Suomessa ryhdyttiin suunnittelemaan omien ehtoollisten äänestys paikkaa niin se siirrettiin Lahdesta Helsinkiin että se paremmin menisi läpi . Nyt kuitenkin yhdistyksen säännöt sanovat että pitää olla 4/5 osan enemmistö päätös. Tässä törkeästi rikottiin yhdistyksen sääntöjä ja siitähän esikoiset olisivat voineet heiluttaa vaikkapa sitä kuuluisaa häkkiä . Mitä tulee uuteen ehtoolliskaavaan niin siinä ei ole sanaakaan Paavin uhrioppia vaan sana uhri tarkoittaa uhrausta kristillisyyden menestykseksi joka myöhemmin tuli kolehdin nimellä. Mutta se ei ole , Jumala siitä varjelkoon , uhri syntiemme sovitukseksi pois se
Jokainen myös Sillanrakentajat 1 joutuvat noudattamaan kirkkolakia ja sen järjestystä niin kauan kun on ev.lut. kirkon jäsen . Silloin häätyy erota kirkosta niin sitten voi ottaa ehtoollisen rukoushuoneelle mutta Suomessa se ei vetele kun täällä on erilainen kirkkolaki Ruotsissa ja Norjassa omat ehtoolliset ovat täysin raamatun mukaisia ja Amerikassa ei ole valtion kirkkoa mutta Suomessa on synti ottaa ehtoollinen omiin käsiin. Silloin niminerkistäsi valitettavasti tulee Sillanpolttajat 2 - Anonyymi00016
vanhoilliset eivät ole mitään oikeita kritittyjä ollenkaan.
Heillä on omat isien perinnesäännöt, jotka asetetaan kaiken, ml.evankeliumi, edelle.
Tällaisa poppamieskerhoja on maailmalla 13 tusinassa, eikä ole terveen uskonnon merkki ollenkaan
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa
Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t1581473Kuuleppas
ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää2551053Mulla ei ole Suomessa enää mitään
4 vuotta joutuu asumaan henkisessä vankilassa. Sitten voi muuttaa takaisin ulkomaille.182693- 43681
Provider miehistä..
Tietyt miehet puhuvat ilkeästi naisista, jotka haluavat elää miehen tuloilla. Eikö? Mutta miksi tietyt miehet siitä pah199638Sinulle nainen
En ehkä koskaan osannut sanoa tätä oikein. Minun vaikeuteni luottaa liittyi ennen kaikkea menettämisen pelkoon. Siihen63585- 40526
Ethän voinut nainen tietää, että rikot rikotun
Omaa elämää taas mietin aamuyön tunteina. En vieläkään löytänyt muistin sokkeloista ainuttakaan onnen hetkeä. Kaipuu on60474- 30464
Tulisitpa käymään joskus vielä
Olisi niin kiva nähdä pitkästä aikaa. Oletko vielä joskus tulossa?... Niin monet muutoksen tuulet puhaltavat, olisi lohd23449- 31431
Lämpimiä katseita aikoinaan vaihdettiin, siihen se sitten jäi
Sinulla uudet tuulet ja välttelet kohtaamistamme.26430Yt:t kunnassa päättyi
Oliko nämä tarpeelliset ja ratkeaako taloushuolet näiden avulla? Lehdessä ilmoitettujen lukujen perusteella lisää on tul53427Hei rakkaani.
Kohtaaminen lähestyy. Miten teemme sen? Kumpi ottaa yhteyttä vai törmäämmekö jossain sattumalta? Tuleva vaimosi25415- 37412
Martsusta tuli leuhka
Ja ylimielinen. Hän ei nosta persettäkään ilmaseksi . Luulempa et nämä ei tee hyvää hyvinvointivalmennuksille.... Nannal159409Valtiomies puhuu?
"Trump väitti jo aiemmin maanantaina Truth Socialissa, että hän itse riittää suojaamaan maailmaa tekoälyn vaaroilta. –77394- 19384
- 6383
- 27380