Moi
Haluaisin lonkkavikaiselle koiralleni tuon epävirallisen terveystuloksen jalostustietojärjestelmään. Miten nuo epäviralliset terveystulokset tuolla järjestelmässä näkyvät? Näkyykö ne siis siinä koiran tietojen yhteydessä vai miten?
Kiitos vastauksista :o)
Epäviralliset terveystulokset jalostustietojärj.?
5
127
Vastaukset 5
- 1120
Tokkopa kennelliitto julkaisee epövirallisia tuloksia. Muuten kuka tahansa itse voisi kirjoittaa omalle koiralle minkä tahansa dokumentin ja julkaista niitä. Kenen etu se on? Muutenkaan en ymmärrä lainkaan mistä on kyse. Jonkun mustamaalaaminen? Kateus?
- Luppakorva89
No ei se nyt sitä tarkoita että omistaja itse sinne lähtee jotain dokumentteja lähettelemään :oD Viestisi sävy saa kyllä ajattelemaan että olet jonkun (sairaan) rodun kasvattaja joka yrittää parhaansa mukaan pimittää terveystuloksia, jos ne ovat huonoja...
Kennelliiton sivuilla on noista epävirallisista tuloksista enemmän tietoa. - Theo2013
Koira viedään eläinlääkärille ja jos todella haluat oikeamielisen teon tehdä hoitaa lääkäri todostukset Kennelliittoon. Muuten homma menee pimeän markkinoinnin puolelle,ja jos oikein muistan on lääkäri Kennelliiton ihmisiä?Ja ihmettelen miksi liitolla ylipäätään olisi joku epävirallinen jalostus tietojärjestelmä?Ennen yrittäjillä oli kaksinkertainen kirjanpito,toinen ittelle ja toinen verottajale,,sitäkö meinaat. Miksi et soita Liittoon ja kysele jos jotain epäselvää,minä en suoraan sanoen ymmärrä miksi haet tietoa täältä.
- 1730
Kirjaavat vain viralliset terveystarkastusten tulokset. Mitä niillä epävirallisilla tuloksilla tekee?
- 0054
- Eläinlääkäri ne epävirallisetkin esim. Luustokuvat ottaa, harvemmalla kotona röntgeniä
- Sairaiden ja oireilevien koirien terveystietojen kerääminen on ihan yhtä tärkeää, kuin niiden jalostukseen käytettyjen terveiden -> jos tietää että koiralla on vaikka juuri nuo p×skat lonkat, ne on sellaisiksi kuvattu oireiden vuoksi, onko järkeä otattaa erikseen vielä monen sadan euron "viralliset kuvat", kun ne ei-täysin-protokollan mukaiset kuvat on jo olemassa? Ei ole. Se on pääasia että sairaus tulee tietoon, vaikka koira olisi ns. "vain kotikoira". Ei välttämättä kaikkien ihmisten, mutta koirien itsensä etu.
- Löysin itse tästä aloituksesta lisää tietoa ihan Googlesta, kannattaa kokeilla niin loppuu arvailut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 52915
Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?
Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍104891Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle
Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust15796Vappu Pimiä lataa suorat sanat TTK-lähdöstään - Yksi asia elämässä muuttui pysyvästi
Vappu Pimiä astui pois Tanssii Tähtien Kanssa -juontajan pallilta viime syksynä. Pimiällä oli pitkät perinteet TTK:ssa,3750- 67624
- 75611
Vain elämää: Silmiinpistävä muutos heti ekassa jaksossa - Onko tämä hulppeampi kuin entinen?
Vain elämää on totuttu näkemään Hirvensalmella sijaitseva Satulinna. Uudella kaudella kuvauspaikka muuttuu Calliolaksi.1604Onko naisten "ahdisteluhysterian" kulttuuria kritisoivat miehet itse ahdistelijoita?
Tällaisen kuvan saa, kun tästä aiheesta tekee aloituksia: aina luullaan, että "ahdisteluhysteriaa" kritisoiva mies on it185569- 56561
- 70533