Minkälainen pönttö noille pitäis tehä?Mitat ja muuta tärkeää.
Leppälinnun pönttö
3
146
Vastaukset
- jotainohjetta
Leppis tykkää asettua "vanhaan" pönttöön eli jos voit tehdä jo harmaantuneesta laudasta, kelpaa paremmin. Tai ainakin ruskea puunsuoja pintaan. Sisä halk. väh. 12cm ja reikä pyöreä tai 4-kulm. 3,5cm. Kork. 30-35cm. Pohjalle voit nakata pari cm purua tai muuta roskaa, näyttää houkuttavan. Reikää ei kannata tehdä oravan mentäväksi, tuhoaa pesinnän. Raaka-aine 15cm lauta tai pyöreä puu, ripustus 3m korkeuteen. Leppis pesii mielellään pihoilla mutta saaminen omaan pönttöön vaatii vähän onnea. Palailee muutolta Vapun tienoilta alkaen.
- LintuLeppä
Muuten hyvä ohje, mutta ainakaan itse en ole onnistunut saamaan montaakaan leppälintua 35 mm reiällä varustettuun pönttöön. Pesinnöistä reilusti yli 80 % on ollut pöntöissä, joiden reikä on avarrettu tikan/ oravan toimesta noin 50 milliin tai ylikin.
- pöntttö
Entä ripustuskorkeus?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 392447
Mies mä oon ihan helppo
Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...381333- 841313
- 631201
Mies olen aika erakko nykyään
Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä40939Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?
Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.122828- 31761
Ylen johdon hulppeat bonukset alkavat taas
Suora kopio Iltalehdestä: "Asiasta kertoo Iltalehdelle Ylen hallituksen puheenjohtaja Matti Apunen. Mitä tulospalkkioi23616Skenaario
Elämä ja kuolema ovat merkillisin nyytti olevaisuutta. Mutta kun kumpaakaan ei ole, syntyy lapsuksia, joita korjaamaan58586Kuinka moni palstalaisista on näin hyvässä kondiksessa
76-vuotias rokkari Rick Springfield esittelee elämäntyyliään : https://www.youtube.com/watch?v=GbxHuNy6d6820529