Itse olen pesäpallon ja jääkiekon katsoja, niin kysyn, saako pelaaja tulla oman joukkueen pelaajan antamaa syöttöä vastaan eli liikkua ennen kuin pallo on koskenut omaa pelaajaa. Minusta tämä tuntuisi loogiselta, mutta ehkä se on kiellettyä, koska suomalaiset jäpittää paikallaan ja odottaa pallon tuloa jalkoihin. Ehkä pitäisi olla pelaajien aktiivisempia!
Saako pelaaja tulla syöttöä vastaan?
5
150
Vastaukset
- potkupallisti
Tietääkseni se on käytäntö muualla. Luulisin, että ulkomailla pelaavat pelaajat olisivat tämän nähneet, mutta ehkä he eivät ole kiinnittäneet huomiota siihen.
- positiivinen_asenne
No nyt helpottaa, tänä vuonna ei enää hävitä, eikö päätetä näin? Tai jos hävitäänkin, niin ei hävitä kuin korkeintaan maalilla. Mutta jos hävitään kuitenkin niin, että tulee rökäletappio, niin ainakin seuraavaa lähdetään voittamaan.
- kyläläinen-jyväs
Minusta kaikki lähtee siitä, että Suomen Huuhkajia on aliarvostettu reilusti. Tai siis miten sen sanoisi, Huuhkajia on arvostettu hyvin vähän. Maalintekijöitä ei ole hehkutettu eikä maalisyötön antajille ole laskettu pisteitä ja jaettu suitsutusta. TAI.... onkohan niin, että niitä maalitekijöitä eikä maaliin johtaneiden syöttöjen antajia olekaan Huuhkajissa? Eikö Bakke ole ottanut mukaan näitä pelaajia ollenkaan? Pitäishän joukkueessa kuin joukkueessa olla ainakin yksi maalintekijä! Silloin olisi mahdollisuus jo teoriassa voittaa peli sillä yhdellä maalilla tai ainakin saada helpommin 1-1 tasuri.
Bakken idea joukkueen ilmeen muuttamiseksi oli juuri se keino, että voitetaan pelejä enemmän kuin hävitään. Mutta tällä joukkueella se ei ikävä kyllä ole mahdollista muuten kuin unta näkemällä. Vai onko joku toista mieltä ja voiko jotenkin sen todistaa. Tosiasia on, että Huuhkajat eivät voita yhtään peliä tässä karsintasarjassa, katsoin juuri kristallipallostani enkä olisi edes tarvinnut sitä, todetakseni tuon aika harmittoman, mutta ikävän asian. Ellei kaikkia pelaajia vaihdeta. Nyky-huuhkajat voisi vaihtaa vaikka suoraan JJK:n joukkueeseen. Siinä oli peli-iloa ja maalejakin syntyi. Ei ainakaan yhtään huonommin voisi 90 minuuttia kulua! - Pallo_hukassa
Pelaaja saa liikkua paitsi rangaistuspotkun ja vapaapotkun antamisen aikana. Tämä on minulla käsitys sääntökirjan tulkinnasta. Olen itsekin toiminut aikanaan tuomarina ja olinkin aika tarkka vihellyksissäni ja käsimerkeissä. Siitä on jo jonkin verran aikaa, mutta pallo oli silloinkin pyöreä ja vähän pienempi. Palloa lyötii puukepakolla. Tämä taisi olla Tahkon keksintö!
- Hippuli2
Futisforum 3 avattu:
http://jalkapallo.ashimself.eu/forum/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1333612
Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia
Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on1282576- 242126
SDP ylivoimainen ykkönen
En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.222030Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään
"Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s291603Tiesitkö? Johannes Brotheruksen ex-isäpuoli on kuin onkin Mikko Kuustonen - Tästä on kyse!
Tiesitkö? Ja hehän on kuin kaksi marjaa... Johannes Brotherus on KUUMAA-yhtyeen jäsen ja tänä syksynä mukana Vain elämää181589Mitä tapahtuu?
Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?291580Murtautuminen uimahalliin
17.10. yöllä Kiuruveden uimahalliin murtauduttiin yläkerran oven ikkunasta. Onko kellään havaintoja tapauksesta?301021- 87952
Mitä tarkalleen tunnet
Minkälaisia tunteita sisälläsi liikkuu, kun tiedät, että ajattelen sinua lämmöllä ja jotain syttyy myös sinussa? Haluai64926