Saako pelaaja tulla syöttöä vastaan?

Synergia_A3-katsomo

Itse olen pesäpallon ja jääkiekon katsoja, niin kysyn, saako pelaaja tulla oman joukkueen pelaajan antamaa syöttöä vastaan eli liikkua ennen kuin pallo on koskenut omaa pelaajaa. Minusta tämä tuntuisi loogiselta, mutta ehkä se on kiellettyä, koska suomalaiset jäpittää paikallaan ja odottaa pallon tuloa jalkoihin. Ehkä pitäisi olla pelaajien aktiivisempia!

5

172

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • potkupallisti

      Tietääkseni se on käytäntö muualla. Luulisin, että ulkomailla pelaavat pelaajat olisivat tämän nähneet, mutta ehkä he eivät ole kiinnittäneet huomiota siihen.

    • positiivinen_asenne

      No nyt helpottaa, tänä vuonna ei enää hävitä, eikö päätetä näin? Tai jos hävitäänkin, niin ei hävitä kuin korkeintaan maalilla. Mutta jos hävitään kuitenkin niin, että tulee rökäletappio, niin ainakin seuraavaa lähdetään voittamaan.

    • kyläläinen-jyväs

      Minusta kaikki lähtee siitä, että Suomen Huuhkajia on aliarvostettu reilusti. Tai siis miten sen sanoisi, Huuhkajia on arvostettu hyvin vähän. Maalintekijöitä ei ole hehkutettu eikä maalisyötön antajille ole laskettu pisteitä ja jaettu suitsutusta. TAI.... onkohan niin, että niitä maalitekijöitä eikä maaliin johtaneiden syöttöjen antajia olekaan Huuhkajissa? Eikö Bakke ole ottanut mukaan näitä pelaajia ollenkaan? Pitäishän joukkueessa kuin joukkueessa olla ainakin yksi maalintekijä! Silloin olisi mahdollisuus jo teoriassa voittaa peli sillä yhdellä maalilla tai ainakin saada helpommin 1-1 tasuri.
      Bakken idea joukkueen ilmeen muuttamiseksi oli juuri se keino, että voitetaan pelejä enemmän kuin hävitään. Mutta tällä joukkueella se ei ikävä kyllä ole mahdollista muuten kuin unta näkemällä. Vai onko joku toista mieltä ja voiko jotenkin sen todistaa. Tosiasia on, että Huuhkajat eivät voita yhtään peliä tässä karsintasarjassa, katsoin juuri kristallipallostani enkä olisi edes tarvinnut sitä, todetakseni tuon aika harmittoman, mutta ikävän asian. Ellei kaikkia pelaajia vaihdeta. Nyky-huuhkajat voisi vaihtaa vaikka suoraan JJK:n joukkueeseen. Siinä oli peli-iloa ja maalejakin syntyi. Ei ainakaan yhtään huonommin voisi 90 minuuttia kulua!

    • Pallo_hukassa

      Pelaaja saa liikkua paitsi rangaistuspotkun ja vapaapotkun antamisen aikana. Tämä on minulla käsitys sääntökirjan tulkinnasta. Olen itsekin toiminut aikanaan tuomarina ja olinkin aika tarkka vihellyksissäni ja käsimerkeissä. Siitä on jo jonkin verran aikaa, mutta pallo oli silloinkin pyöreä ja vähän pienempi. Palloa lyötii puukepakolla. Tämä taisi olla Tahkon keksintö!

    • Hippuli2

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      13
      1703
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      138
      1696
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      270
      1250
    4. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1088
    5. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      210
      1066
    6. Salainen kastekoulutus

      Millainen on helluntailainen kastekoulutus ja kauanko se kestää ?
      Kaste
      285
      965
    7. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      130
      962
    8. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      3
      897
    9. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      49
      878
    10. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      10
      875
    Aihe