13-vuotias poika painaa vain 53kg..

Pojanalipaino

Mitä tekisin? Poikani painaa vain 53 kg vaikka on jo 13.. Poika harrastaa koripalloa, neljä kertaa viikossa pelit viikonloppuna... Syö ihan normaalisti... Miten saamme pojalle painoa lisää?
Poikaa itsekin harmittaa tilanne... Auttakaa!

3

231

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mikään_ei_kelpaa

      Ensin harmitellaan, että paino ei nouse, ja muutaman vuoden päästä harmitellaan, että se nousee liikaa. Viimeistään keski-iässä kaikki kertyy vatsalle ja kehittyy diabetes.

      Lopettakaa ongelman tekeminen sellaisesta, jossa ei ole ongelmaa. Nykyään isolla määrällä teini-ikäisistä on ylipainoa, rasvamaksa ja kakkostyypin diabetes. Olkaa onnellisia, että poikanne ei kuulu kyseiseen ryhmään. 13-vuotias on vielä lapsi, ja kasvaa ja kehittyy vielä vuosien ajan. Lihaksikkuus lisääntyy sitä myötä. Pelkässä lihottamisessa ei ole mitään järkeä.

    • kasvupyrähdys

      Syö normaalisti? Väitän että aivan liian vähän. Tuossa iässä olisi hyvä tankata sapuskaa kunnolla. Ei muuta kuin lautaselle tavaraa runsaasti. Iso keko. Se vaikuttaisi myös lisäävästi pituuskasvuun ja luustoon. Etenkin jos harrastuksena on koripallo. Monta treeniä viikossa niin jopas ei ole ihme, ettei kiloja kerry jos syömistä ei lisätä. Se on se simppeli "syy ja seuraus" sääntö tässäkin.

    • Terttu.Tampereelta

      Aloittaja ei kerro kuinka pitkä poika on.. Poika on kasvuiässä, pian muuttumassa aikuiseksi mieheksi. Kaikki tapahtuu kun aika on, ei jokaisella samaan kellonlyömään.

      katsohan poikasi tilanne:
      https://kasvuseula.fi/

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      170
      10681
    2. Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta

      Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t
      Maailman menoa
      90
      7515
    3. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      27
      7368
    4. Se oli Orpo joka rynni Eagle S -alukselle

      Vastoin kaikkia kansainvälisen merenkäynnin sääntöjä. Kunpa olisi ollut purjehtija Harkimo Suomen johdossa silloin. ht
      Maailman menoa
      3
      7366
    5. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      88
      5743
    6. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      49
      5221
    7. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      31
      4966
    8. Giorgia Meloni vs Riikka Purra

      Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk
      Maailman menoa
      12
      4791
    9. Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee

      – Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k
      Maailman menoa
      3
      2142
    10. Ei muuta kun kylärinkiä ajamaan!!!

      Huomenta! Tuossa ku kylän pinnassa asunu koko iän, nii viime vuosina nii harmittanu ku viikonloppusin niin hiljasta, sil
      Hyrynsalmi
      36
      1583
    Aihe