Kelan virkailijat tuntuvat syyllistyvän ajatteluun, että tukirahat olisivat heidän omiaan. Nämä kummat päätökset, joissa etuuskäsittelijä leikkii lääkäriä tai tuomaria tradenomikoulutuksellaan, alkavat jo muistuttaa vakuutuslääkärien ylivaltaa ja kansalaisen oikeuksien ylikävelyä.
Oudointa on kuulla kommentti "hankala hakija", joka sekä loukkaa että mitätöi perusoikeuksiin kuuluvan tuen hakuprosessin kuin myös hakijan persoonan. Jos naaman mukaan sinulle myönnetään valtion budjetoimat tukirahat, alkaa hyvinvointivaltio nimeltä Suomi kuulostaa jo menetetyltä.
Oli hakija sitten pärstäkertoimeltaan vaikka kuinka epämiellyttävä, tuen myöntävä taho syyllistyy epätasa-arvoiseen kansalaisen kohtaamiseen jaottelemalla apua tarvitsevat eri kasteihin.
Kuuleeko Kela? Vai pitääkö tämä asia viedä ylemmille tahoille?
Oudointa on kuulla kommentti "hankala hakija", joka sekä loukkaa että mitätöi perusoikeuksiin kuuluvan tuen hakuprosessin kuin myös hakijan persoonan. Jos naaman mukaan sinulle myönnetään valtion budjetoimat tukirahat, alkaa hyvinvointivaltio nimeltä Suomi kuulostaa jo menetetyltä.
Oli hakija sitten pärstäkertoimeltaan vaikka kuinka epämiellyttävä, tuen myöntävä taho syyllistyy epätasa-arvoiseen kansalaisen kohtaamiseen jaottelemalla apua tarvitsevat eri kasteihin.
Kuuleeko Kela? Vai pitääkö tämä asia viedä ylemmille tahoille?
Vastaukset 15
Vanhimmat
No siis onhan etuuksien hakijoiden joukossa tosi epämiellyttäviä ja hankalia jopa pelottavia tyyppejä. Rahaa jaetaan silti lakien, asetusten ja sääntöjen mukaan, tästä yritetään pitää kiinni. Virkailija on omalta osaltaan vastuussa yhteiskunnan rahoista vielä ankarammin kuin omista rahoistaan.
Kelan virkailija tekee työtään Kelassa. Hänellä on vastuu tehdä työnsä oikein, lakien ja asetusten mukaan. Kelan työntekijällä on esimies joka valvoo hänen työtään, ja tällä esimiehellä myös esimies! Ei työntekijä tee päätöksiä, ne tehdään muualla.
Itse asiakaspalvelu työssä toimivana tiedän liiankin hyvin minkälaista palautetta voi asiakkailta saada. Minua on syljetty päin naamaa, potkaistu, käyty kiinni. Ja vain sen takia että teen työni joka minulle on asetettu. En voi alkaa säveltää omiani, hetken päästä seison lakki kourassa minäkin!
Epämiellyttäviä tilanteita tulee, jopa vaaratilanteita. Olemme ihmisiä emme robotteja. Reagoimme tunteella kuten kaikki muutkin. En voi olla hymyilevä aurinko asiakkaalle joka nyrkki pystyssä tunkee eteeni sylki roiskuen ja uhkauksia ladellen. Mitä itse tekisit vastaavassa tilanteessa? Vai onko niin, että kun työn on ottanut saa myös niellä kaiken? Toimia kaatopaikkana?
Mikset etsi toista työpaikkaa?
Yx työkkärimuija kertoi vikatietoa puhelimessa. Sitten kuukauden päästä sanoi, ettei tässä "nyt virkavirhettä tehdä" ! Pari vaihtoehtoa kertoi, mitä tehdä. Kolmas vaihtoehto jäi sitten kertomatta, en tiedä miksi. Sain sitten muuta kautta kuulla tästä kolmannesta vaihtoehdosta.
Jonkinlaisen virheen teki väärää tietoa antaessaan, muttei pahoitellut eikä ainakaan pyytänyt anteeksi. Sille tyypille voisi sanoa, ett hommaa toinen työ, vaikka yksityiseltä sektorilta. Helpompaa se hänelle on kuin työttömälle!
Monella on päässä sellaista keltaista nestettä jonka loppusijoituspaikka olisi jätevedenpuhdistamo. Ei ne oikeasti mistään ole vastuussa meni homma miten päin vaan. Esimiehet ei puutu selviinkään ja jopa perustuslain vastaisiin virkatoimiin vaan jopa valehtelevat oikeusasimielle puolustaessaa laittomia touhuja. Sossut ovat myös röyhkeitä ja ylimielisiä ja sielläkin asiakas on aina väärässä. Jos vaatii lain mukaisia päätöksiä ja/tai valittaa epäoikeudenmukaisesta kohtelusta niin on hankala asiakas.
Saatan olla ehkä pelottavan näköinen mutta sille en muuta mahda kun sen että hoidan asiat sähköisesti niin ei virkanillkien tarvitse suotta pelätä.
PS
Joku nillkki on rekisteröinyt nimimerkin SossullePataan joten en voi käyttää sitä enää mutta ei se haittaa vaan kyseinen nilkki saa pitää sen nikin hyvänään.
Miten hakea tukea kun kelan tsto lähti eikä ole edes puhelinta saati tietokonetta ?
Ilmeisesti alkanut tappolinja vähäosaisten kohtelussa.
"Monella on päässä sellaista keltaista nestettä jonka loppusijoituspaikka olisi jätevedenpuhdistamo."
Kuinkahan paljon on tukien hakijoissa kyseisen kaltaisia tyyppejä?
Kelahan ei paljoa asiakkaita kattele tai kuuntele.Päätökset tehdään harvoissa paikoissa , asiakkaita näkemättä.
Nämä kelan hyssyttelijät, eivät ilmeisesti ole koskaan kelantiskillä lääkekorvauksia hankalampia asioita hoitaneet.
Useinmiten asiakas peilaa henkilökuntaa, palvelutilanteessa. Jos henkilökunta on osaamatonta kuten kelassa, on selvää ettei asiakaskaan toimi odotetulla tavalla.
Kelan tiskillä asioidessaan pitäisi olla lakimies mukana. Vähintäänkin pari todistajaa.
Itse aikoinani pyysin allekirjoitetun paperin siitä että, vaaditut paperit riittävät. Kuten arvata saattaa. En saanut. Pyysin sitten allekirjoitettua tositetta siitä että, en saanut pyytämääni. En saanut. Pyysin voisinko tavata esimiestä. En saanut.
Kuten jokainen tietää. Vaaditut tositteet eivät sitten riittäneet.
Puhelimessa sovimme miten asia hoituisi helposti.
Tiskillä, sovittu ei enää pitänytkään. Pyysin tavata esimiestä... Ei liene yllätys, ettei se käynyt päinsä.
Minkäänlaista tositetta ei siis jäänyt siitä että, olisin voinut tehdä tutkintapyynnön poliisille kelan toiminnasta.
Itse toimitin 32 paperia ja tositetta kelalle.
Kelasta kerrottiin että olen oikeutettu avustukseen. Koska he eivät osanneet päättää mikä nimike olisi oikea, en saanut minulle oikeutettua avustusta. Itse vielä infonsin heitä siitä että, minulle riittää kumpi tahansa.
Kelan vihjepuhelin, johon voi antaa vihjeen nimettömänä, sotii perustuslakia vastaan.
On perusteltua olettaa sen toimivan lähinnä kaunapuhelimena. On helppoa tehdä perätön ilmianto anonyyminä. Kuitenkin suomessa perätön ilmianto on kriminalisoitu. Siitä voi saada 3 vuotta vankeutta. Kun taas esim. avustusten väärinkäytöstä normaalisti maksimissaan 2 vuotta.
Missä vihjepuhelin kelan rikollisuudesta? Jonne voi soittaa anonyyminä, eikä tieto kulje rikoksesta epäilylle? Taatusti ei löydy.
Kelassa varmasti on liuta lakimiehiä, suojelemassa hyväveliverkostoa. Siinä kansalainen on täysin suojaton.
Kuten kiistatta olen osoittanut, kela ei osaa eikä halua hoitaa edes omaa tehtäväänsä, he eivät taatusti ole päteviä poliisin tehtäviin.
Olisi hyvä jonkin eu tuomioistuimen käsitellä, onko kyseessä myös kiihotus kansanryhmää vastaan?
Minun mielestäni ne täyttyvät hyvinkin.
Edellinen johtaja keskustalainen, uusi johtaja keskustalainen... ja kansa kärsii.
Humalatilaa korjaa vain otto lisää. Hurja muuten tuo amokinsa.
No onneksi minä tulen saamaan täydentävää tukea sossusta kuten tähänkin asti ja niin varmasti moni muukin ja sähkölaskut sossu maksaa kokonaan. Perustoimeentulotukea en tule saamaan johtuen työmarkkinatuesta niin sitten täydentävä sossusta joka pitää hakea vasta sen perutoimeentulotukipäätöksen jälkeen.
Pitää vaan muistaa 7 päivää ennen seuraavan kuun alkua (en tiedä että voiko vielä aikaisemminkin. Sossuun ainakin voi ja kannattaakin laittaa eli esim. joulukuulle laitan hakemuksen 22 tai 23 päivä tätä kuuta sossulle) laittaa se hakemus kelaan jotta saa sitten täydentävän haettua nopeammin sossusta. Sain tiedotteen postissa eilen josta jos nyt oikein käsitin niin kela voi lähettää sen täydentävän hakemuksen kunnalle mutta sen voinee myös itse pistää suoraan kunnalle mikä olisi hyvä asia koska mulla on selainen tunne että saan täydentävän tuen nopeammin tilille kun pistän itse sähköpostilla suoraan virkailijalle hakemuksen kuin että kela sen lähettäisi. Kela varmaan pistäisi kirjeitse postissa sen kunnalle.
Jos Kela maksaa toimeentulotukea yhtä nihkeästi kuin kohdallani kaikkia tukimuotoja, ei hyvältä näytä. En saa työmarkkinatukea useista hakemuksistani huolimatta (kaikki hylätty, ei syytä) ja sairauspäivärahakin on jäissä, koska mikään lääkärin lausunto ei heille kelpaa. Hoitava lääkäri ihmettelee ja sosiaalitoimikin pitää tilannetta virkavirheenä.
Olen tehnyt valitusta, oikaisupyyntöä ja kantelua, mutta mitään rahaa ei mistään tipu. Kelan koneisto on mielivaltainen ja tunnetusti hidas. Tällä menolla tämä sairaustila, rahattomuus, nälkä ja lääkkeettömyys vie hengen ennen joulua.
Hyvänen aika !!! kelan työntekijähän on nimenomaan osa yhteiskuntaa jonka rahoilla rellestätte.
Tyypillistä typeryyttä työtävieroksijoilta muilta etuuksien vaatijoilta.
Armopalojahan te tosiasiassa pureksitte, ettekä mitään teille kuuluvaa etuutta.
Tuen saanti on näköjään rinnastettu johonkin kuvitteelliseen automaattiin, josta sotetunnuksen näppäiltyään tipahtaisi "eväät" kuin >Manulle illallinen".
Kaikki tulee todella muuttumaan muutamien vuosien kuluessa, joten olisi korkea aika alkaa etsimään asuntonne vaikka veneen alta, sekä eväänne metsästä.
Haista sinä huorahomo paska.
Kaikki tulee todella muuttumaan ja se tarkoittaa sitä että tulee kapina eli sisällissota jolloin porvareita ja muilta lahtareilta viedään kaikki.
Vuonna 1918 se epäonnistui mutta tällä kertaa viedään kaikki pohjia myöten.
Yhteiskunnan rahoillahan ne Kelan työntekijätkin rellestää. Ei mitään armopaloja työttömät nauti, vaan täysin oikeutetusti kuuluvia tukia, korvausta siitä, kun ei kerran Suomi pysty omillensa työtä järjestämään. Älä sinä höpötä puuta heinää, varo, ettei pilkka osu joskus omaan nilkkaan. Muuttuisikohan silloin oma asenteesi ?????
mielestäni kelan virkailijoiden pitäisi tehdä itslleen jotain ottaa vaikka lopputili kelasta mennä pitämään vaikka panttilainaamoa,los elanto tulisi sieltä,eikä olisi riskiä että vero markat katoaisi houlimattomuuttaan hevon perseeseen.niinhän se kansalainenkin tekee maksaa itse virheensä huolimattomuudestaan.toisten rahoista ei niinkään väliä