Käytetty Toyo

Miksi haluttavuus putoaa käytettynä näinkin paljon?

http://www.tuulilasi.fi/isokuva.html?kuva=/mediabank/images/218940.jpg&teksti=Käytettyjen Top 10 lokakuussa.
61132
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

....varsinkaan kun ei tiedä, miten käppyrät on laadittu. ????? (Käytetyjen osalta, ikä ym.)

Yksi syy on se, että autoja, joida myydään uutena paljon, tulee myös käytettynä myyntiin myös paljon. Näinollen tarjonta on suurempaa kuin kysyntä ja haluttavuus laskee.

Esim. Volvo V70 on hyvin haluttu auto, mutta monen kukkaro riittää vasta sen ostamiseen käytettynä.

Äänestä

Kertookohan tämä haluttavuudesta vai niistä henkilöistä, jotka katselevat käytettyjä autoja netissä? Käytettyjen haluttavuutta kuvaa paremmin se, miten auto pitää arvonsa. Jos kuvio antaisi luotettavaa tietoa haluttavudesta, Corollan arvon pitäisi romahtaa käytettynä - siitä taas ei ole näyttöä?

Äänestä

johtuisko siitä että että tojon jo ostaneet eivät ole jatkuvassa vaihtamisen tarpeessa niinkuin muun merkkisen ostaneet.

Äänestä

Koska uusin Corollamalli on ollut markkinoilla vasta vajaat kolme vuotta, ei sitä myöskään käytettynä voida etsiä yhtä paljon kuin esim. Golfia. Corolla muuttui melko radikaalisti 2002. Golfin edellinen mallihan oli erittäin suosittu, joten on se sitä käytettynäkin. Vastaavasti Corolla on nyt huippusuosittu ja todennäköisesti muutaman vuoden kuluttua vastaavassa tilastossa noussut.

Äänestä

siitä että käytettyä hankkivat hakevat autoa pitemmäksi aikaa kuin vain takuujakson puitteissa uutena hankittua. Joten hankkivat uutena kalliin auton jolla on vielä käytettynäkin runsaasti huolettomia kilometrejä edessä sekä kunnoltaan yleensä uutta vastaavaa järkihintaan.

Äänestä

Sen pystyy ostamaan uutenakin, toisin kuin monet muut hyvän maineen omaavat autot.
Käytetyn ja uuden Toyotan hinnanero on monesti suht. pieni, silloin monet valitsevat uuden.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


jore kirjoitti:

Miksi haluttavuus putoaa käytettynä näinkin paljon?

http://www.tuulilasi.fi/isokuva.html?kuva=/mediabank/images/218940.jpg&teksti=Käytettyjen Top 10 lokakuussa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu