Mihin hintaan 2 vuoden sopimus?

Kannattaisiko uudellamaalla tehdä uusi sähkön myyntisopimus hintaan 3,20 perusmaksu ja
energia 4,95 snt/ kwh vai olisiko etsittävä parempi?

Mikä on nykyinen hintakehitys pidemmällä aikavälillä, nouseva vai laskeva?

Kiitos tietäville! En oikein ole itse ehtinyt näihin perehtyä juuri nyt.
13358
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Kunhan Vihreät pääsee taas hallitukseen niin sähkön hinta varmasti nousee.

Äänestä

Tuulivoima se on se mikä kannattaa. Kysy vaikka Maurilta.

Äänestä

Perusmaksun saa nollaan.
kWh hinnaksi olen saanut 4,0 - 4,2 snt/kWh, joten 4,95 on kalliinpuoleinen.

Kilpailutus on sinänsä aika turhaa puuhaa, koska siirtoa ja veroa ei voi kilpailuttaa. 2/3 kokonaishinnasta on joka tapauksessa kilpailun ulkopuolella.

Äänestä

Itse+olen+myös+kilpailuttamassa+myös+talveksi+ja+mielessä+on+yhden+vuoden+määräaikainen+sopimus.+Energiamarkkinaviraston+sivuilla+ensimmäiseksi+tulee+Werel+Oy:n+100%+vihreä+määräaikainen+sopimus+ja+toiseksi+Vetelin+Energian,+suht+ekologinen+vaihtoehto.++Uutisissa+hirveästi+ollut+juttua+sähkön+hinnoista+ja+mietinkin+pitäisikö+samantien+solmia+kahdeksi+vuodeksi?

Äänestä
  • Sähkö on kallis palvelu, sähköyhtiöt on saaneet hinnoitella energiansa varsin vapaasti, ehkäpä asiakkaiden olisi syytä kyseenalaistaa sähkön kallis hinta: http://bit.ly/2km93Or

    Äänestä

Werel ei ikinä kannata!

Äänestä

Minulla on: perusmaksu 1€/kk.
Päiväenergia 4,6 snt/kWh
Yö 3,19 snt/kWh

Äänestä

Mikä yhti on jore12 lla käytössä

Äänestä

jore12 tällä hetkellä käytössä Loiste

Äänestä

Harkitsen tarjousta Werel 100, 24kk määräaik. 3,99 c/kWh perusmaksu 0 eur/kk.
Mikä ihmeen toimittajariskejä tässä voisi olla? Siirto tulee Carunalta (Espoo).

Äänestä

Lahti energia .just tein sopimuksen sähkö 4.65 veroineen ei perusmaksua.

Äänestä
  • Kallis sopimus. Halvimillaan lähtee hitusen yli neljällä sentillä

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Sähkömaa kirjoitti:

Kannattaisiko uudellamaalla tehdä uusi sähkön myyntisopimus hintaan 3,20 perusmaksu ja
energia 4,95 snt/ kwh vai olisiko etsittävä parempi?

Mikä on nykyinen hintakehitys pidemmällä aikavälillä, nouseva vai laskeva?

Kiitos tietäville! En oikein ole itse ehtinyt näihin perehtyä juuri nyt.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu