Verojenkiertoa?
Miksi Canonical on Mansaarella?
0klpjkljkopklluioioupli
2280
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Missäs sen sitten pitäisi olla?
Man-saari on ihan laillinen paikka yritykselle.
Toista on Microsoft ja Apple joiden pääkonttorit ovat Usassa ja veronkiertosivukonttoreita on ympäri maailman.
Ubuntu esittelee itsensä "ilmaiseksi auttajana". Miksi sen pitää kiertää veroja asettumalla Mansaarille? Eli ilmaisena tyrkytetään ohjelmaa joka liittyy veroparatiiseihin ja laittomuuksiin?
http://www.tivi.fi/Arkisto/2014-08-25/Microsoft-väistelee-verottajaa-vältti-29-600-000-000-dollarin-verot-3147870.html
näin on näppylät!
Linuxin on todettu rikkovan suuryhtiöiden patentteja, joten ei ole ihme että halutaan piilotella.
Todista
"ilmaiset ja avoimeen lähdekoodiin perustuvat ohjelmistot rikkovat 235 patenttia, uutisoi CNET News Fortune-lehden julkaiseman haastattelun perusteella. Fortune oli haastatellut Microsoft johtavaa lakimiestä Brad Smithiä, jonka mukaan Linuxin kernel rikkoo 42 Microsoftin patenttia, käyttöliittymä ja muut suunnitteluelementit 65, OpenOffice-toimisto-ohjelmisto yksistään 45 ja muut ilmaiset ja vapaaseen lähdekoodiin perustuvat ohjelmat 83 muuta patenttia.
Toistaiseksi ei ole selvää, mitkä ovat Microsoftin jatkosuunnitelmat edellä mainittuja patenttirikkomuksia kohtaan. Microsoft on kuitenkin kannustanut Linuxista riippuvaisia suuria yrityksiä allekirjoittamaan patenttisopimuksia, ja marraskuussa se itse julkisti kyseenalaisen sopimuksen Novellin kanssa. Fortunen mukaan yritys on ollut myös yhteydessä Red Hatin kanssa, muttei ole saanut hierottua sopimusta aikaiseksi.
Tilannetta oli kommentoinut myös Microsoft toimitusjohtaja Steve Ballmer, jonka mukaan Microsoftin avoimeen lähdekoodiin luottavien kilpailijoiden tulee “pelata samoilla säännöillä kuin muidenkin yritysten. Elämme maailmassa, jossa arvostamme ja kannustamme arvostamaan intellektuellia omaisuutta.”"
Vanhaa tietoa kuten tiltuilla yleensäkin.
oli vuodelta 2007 ja pallomeren tekosia. nykyisin
http://www.tivi.fi/Kaikki_uutiset/microsoft-paljasti-pilvemme-toimii-linuxilla-3483855
taitaa nyt kyrsiä...
ikinä en kirjoita toisilla nimimerkeillä.
T-M
Niin?
Tieto ei ole vanhaa jos se on ajankohtaista. Eli patentteja rikottiin.
Taitaa olla hommat sovittu jos siinä mitään sopimista edes oli joten ajankohtaisuus on kaukana.
Rikottiinko patentteja ? Jos rikottiin niin miksei Microsoft koskaan kertonut mitä patentteja muka rikottiin ? Microsoftia pyydettiin useaan kertaan listaamaan ne patentit joita rikotaan mutta mitään listaa ei koskaan tullut, herättää väkisin epäilyn ettei mitään todellisia rikkeitä löydy.
Mikäs oli aloittajan ongelma?
vakava mielisairaus
"Mikäs oli aloittajan ongelma? " Se että ilmaiseksi tyrkytetään ohjelmia joitten tekijät kiertävät veroja ja ovat kytkeytyneitä hämäräperäisiin piireihin. Vakoilua. Takaportteja ja kaikkea mikä liittyy linuksiin.
"ilmaiseksi tyrkytetään ohjelmia joitten tekijät kiertävät veroja"
No mutta ne ovat ilmaisia eikä niistä tarvitse veroja maksaa, kun ei ole tuloja. Lähdekoodi on kaikkien ladattavissa, ilmaiseksi.
"Se että ilmaiseksi tyrkytetään ohjelmia joitten tekijät kiertävät veroja ja ovat kytkeytyneitä hämäräperäisiin piireihin."
Ilmaisesta ei tietenkään tarvitse maksaa veroja. Vero maksetaan esim. ALV:n muodossa, prosenttiosuus myyntihinnassa.
"Vakoilua. Takaportteja ja kaikkea mikä liittyy linuksiin."
Windowsjutut eivät liity Canonicaliin.
Eikö Canonicalilla ole mitään tuloja?
On toki ja verot maksetaan sitten niistä.
https://services.gov.im/ded/services/companiesregistry/companysearch.iom?searchby=0&searchtext=apple&search=Search
Taitaa noitakin olla toista sataa.
Miksi microsoftin palvelimet ovat usasa?