Herää kysymys:miksi tytölle annetaan miltei 1vuotiaasta alkaen
leluiksi vain ja ainoastaan:leikkihelloja(muita leikki kodin koneita),keittiöitä,kattiloita,leikki siivousvälineitä,leivonta välineitä.
Eikä puhuttakaan autoista,työkaluista ym. poikien leluista.
Miksi tytöt AIVOPESTÄÄN pienestä pitäen pikkuemänniksi ja passaajiksi?
Eikö olisi ja aika luopua miesten/naisten töistä ja heittää sukupuoli roolit roskiin. Heittäkää jo Hello Kityt,Disney Princesit, ja Frozen Elizat mäkeen.
Tytölle leikkihelloja,kattiloita ym
5
105
Vastaukset
- Epäonnistunut.kasvatus
Juu, oli ihan kauheaa seurata tyttölapsen kasvua. Häneltä kiellettiin pehmolelut, ja hän kävi varastamassa veljensä nallen. Käskimme veljeä siivoamaan tavarat lattialta, ja järkytyimme, kun myös tytär kuljetti legoja ja palikoita lelukoriin. Oli järkyttävää nähdä, että hän puki veljelleen tavitakin. Hän oppi pukeutumaan itse, hän ei suostunut pitämään likaantuneita mekkoja. Hän halusi määrätynlaisen kampauksen jo viisivuotiaana.
Hänet pantiin jalkapallokentälle, ja hän halusi leikkiä kotia maalissa. Hän vaati päästä taitoluistelukurssille, vaikka hänelle ostettiin kunnon hokkarit. Hän seurasi missikisoja, euroviisuja, opetteli soittamaan kitaraa. Kaikki yrityksemme valuivat hukkaan. Hänestä tuli väkisin tyttö, vaikka pidimme hänelle esitelmiä siitä, että lapsen pitäisi kasvaa neutraalisti tietämättä kumpaan sukupuoleen kuuluu.
Epäonnistuimme totaalisesti.- MOMSNPAPS
Aivan.sukupuoli roolit ovat synnynnäisiä.
Myös hoivaaminen on ehkä synnynnäistä.(takin pukeminen pienenmälleen.)
Mutta edelleen. Jos on 2 lelu koria ja tytölle annetaan vain se toinen,jossa on.autoja,työkalu,robotteja ja toinen pidetään salassa,niin hakeutuuko tyttö, tyttöjen lelukorin luo. Lapsi on utelias.
Mielestäni tyttö ei mene "rikki",jos hän saa pienestä pitäen vain poikien leluja. - näinsekäy
Silti edelleen jotkut pojat ovat kiinnostuneita tyttöjen jutuista ja myös toisinpäin.
En näe mitään syytä pakottaa lasta mihinkään rooliin, vaan antaa lapsen itse valita mistä hän on kiinnostunut.
Jos kiinnostus menee perinteisen sukupuoliroolin mukaan (kuten useimmiten meneekin), niin se on ihan ok. Jos taas menee toisin, niin se on aivan yhtä ok.
Ja miksei voi ihan yhtä hyvin olla kiinnostunut joistain ns. tyttöjen jutuista ja silti joistain ns. poikien jutuista?
Itse tiedä esimerkiksi montakin moottoripyöristä kiinnostunutta naista ja myös monta naista, jotka eivät ole ollenkaan kiinnostuneita lastenhoidosta. Jotkut ovat jopa lätkäfanaatikkoja (yäk). Eivät nämä silti mitään rekkalesboja ole, vaan ihan tavallisia heteronaisia, jotka vaan ovat kiinnostuneita joistain miesten jutuista.
Minua miehenä taas ei vois vähempää kiinnostaa mitkään vitun formulat tai jääkiekot.
- Eipidäpaikkaansa
Ai annetaanko noita vain tytöille? Kyllä meidän pieni sukulaispoika haluaa just leikkiastioita, leikkihellan ja muita keittiö- ja siivousleluja joululahjaksi, autojen ja muiden päristimien lisäksi.
Itse leikin pikkutyttönä vain legoilla ja pehmoleluilla. Nuket oli tylsiä. - voiettäsano
Niin, miksi. Kun voisi tuoda vaikka liittymän, niin jokainen käkertyisi omiin oloihin. Tai kiipeilytelineen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 703159
- 622505
Hei........
Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.562146Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?
Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1942055- 551962
- 421594
- 401560
Mä en jaksa suojella sua enää
Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t141263EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!
"Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p1391168- 61093