Satavarmaa on, tappio on tulossa! Arvioni on että Heinolassa läsähtää täysin persujen puolue paskakaivoon. Soinin takinkääntö-firma tulee sammumaan kuin ukko joka on saattanut nauttia muuteman yömyssyn liikaa. Kokoomus tulee kärsimään aimoannoksen piikkinä joka tullaan muistamaan ja monen monta vuotta.
Ei helvata mitä hallituksen touhua valtakunnan tasolla on, se tulee näkymään myös täällä Heinolassa ja varma-alamäki monelle. Sietää varautua jo monen nykyisen valtuutetun ja peruttaa haaveet ulkomaan matkasta joka olisi kokouspalkkioilla maksettu.
Entä kuinka käy demareille -niin, ihan täällä Heinolassa. Yhden naisen johtama puolue jossa muutema äijä yrittää porskutella ja pari hassua tylleröä ahertaa omaa höpönassu tuhinaa. Ai niin, vieläkös tätä puoluetta johtaa Manu -voisihan sitä kohta kirjoittaa kirjan -Manu Heinolan Sopankeittäjä hämmentää.
Nimittäin vaaleissa ääneet antaa kaikki me joita on tämän hallituksen aikana syvästi leikattu, otettu, tongittu ja tahrittu -mainetta ja kunniaa ei moni ansaitse, mutta joo, persujen perslaskun haluan nährä.
Ei helvata mitä hallituksen touhua valtakunnan tasolla on, se tulee näkymään myös täällä Heinolassa ja varma-alamäki monelle. Sietää varautua jo monen nykyisen valtuutetun ja peruttaa haaveet ulkomaan matkasta joka olisi kokouspalkkioilla maksettu.
Entä kuinka käy demareille -niin, ihan täällä Heinolassa. Yhden naisen johtama puolue jossa muutema äijä yrittää porskutella ja pari hassua tylleröä ahertaa omaa höpönassu tuhinaa. Ai niin, vieläkös tätä puoluetta johtaa Manu -voisihan sitä kohta kirjoittaa kirjan -Manu Heinolan Sopankeittäjä hämmentää.
Nimittäin vaaleissa ääneet antaa kaikki me joita on tämän hallituksen aikana syvästi leikattu, otettu, tongittu ja tahrittu -mainetta ja kunniaa ei moni ansaitse, mutta joo, persujen perslaskun haluan nährä.
Vastaukset 56
Vanhimmat
Veikkaan demareille laskua Heinolassa. Ei taida löytyä montaa ääniä keräävää ehdokasta. Paha pettymys, uudet näkemykset puuttuvat, vanhoilla kaupunki on ajettu tähän väkikatoiseen velkaantumiseen. Kiitosta vain.
Eduskuntavaalin+tulos+kertautunee+kuntavaalissa.+Heinola+demarien+äänikato+oli+viime+eduskuntavaalissa+valtavan+suuri,+Hämeen+suurin.+Olisko+ollut+miinusta+lähes+-10+%?
Viime vaaleissa demareista pääsi läpi parin ääniharavan siivellä, mutta tulevissa vaaleissa nämä reilusti alle sadalla äänellä läpi päässeet tuskin onnistuvat. Se on hyvä, sillä heillä on hyvin heikko mandaatti äänestäjiltä!
Kylläpäs demareiden vihaajia huolettaa Demareiden menestys tulevissa vaaleissa. En ymmärrä jatkuvaa huolestuneisuutta.
Demarien ongelma on ja tulee olemaan leimaantuminen kahteen kellokkaaseen: RH ja HR. Kumpikin on toiminnallaan vienyt uskottavuutta demokratiaan ja yhteistyöhön pyrkiessään luomaan ja ylläpitämään pienen piirin valtaa sekä harkitsemattomilla lausunnoilla. Tekonurmea koskeneessa keskustelussa valtuustossa maanantaina Varjo pääsi upeasti iskemään HR vastapalloon ohijohtamisesta.
Ei sekään, että ryhmästä Rinnevaaralaisena lähtenyt Turunen on heti nostettu takaisin jalustalle ja johtaviin tehtäviin demareissa anna kovin hyvää kuvaa demarien henkilövaihtoehdoista. Varmaan muillekin ryhmänvaihtajille on luvassa edustuspaikkoja demarien mandaatilla, jos vain toisivat jonkun hajaäänen kunnallisvaaleissa. Eduskuntaehdokaskin näyttää kadonneen kuvasta satunnaista IH mielipidettä lukuunottamatta.
Onko tilanne sen parempi muissa ryhmissä? Pikaisen pohdinnan perusteella vain Kansan ääni ryhmä vaikuttaa yhtenäiseltä, vaikka siinäkin Eeron sydän sykkii sinne tänne. Erkkilä jää historiaan paljosta palstatilasta IH ssä leikkurin lopettamisen yhteydessä. Kokoomuksen kilpi ei ole demarien tavoin tahriintunut siitä huolimatta, että ovat oleellisissa asioissa tukeneet demareita - syytä tähän ei paikallinen mediakaan ole halunnut tai kyennyt paremmin selvittämään. Tasaisempi ketju ehdokkaita ainakin tulossa vaaleihin.
Valtuuston puheenjohtajan esityksen terveyskeskusmaksujen nostamisesta muistavat ne monet pienituloiset, joiden on sairauksiensa takia paljon näitä palveluita käytettävä. Kokoomuksen valtuustoryhmä näytti näin sitoutumisensa valtakunnan köyhiä kyykyttävään politiikaan paikallisesti kuolleena syntyneenä esityksenä. Uskomaton moka, ellei kyseessä todella ollut vain lipun näyttö. Hyi Juuso!
Paheen ongelma on asioiden ja politiikan yhteensovittaminen yhdeksi vaikuttavaksi kannaksi. Pienryhmien pitäisi löytää poliittista voimaa keskinäisestä yhteistyöstä tai selkeämmistä avauksista. Nyt näyttää siltä, että puhti on poissa, kun tiedetään isojen poikien (ja rouvan ) päättäneen asiat keskenään. Hyvänä esimerkkinä tästä Kuusela jr ilman perusteluja tekemä esitys valtuutettujen määrän vähentämisestä. Tulipahan esitettyä. Pelottiko Kekkosen Don Quijottemainen esiintyminen vai miksi ihan järkevää esitystä ei perusteltu eikä sen puolesta väännetty enempää valtuustossa? Mikäli sinänsä tarpeelliset neuvottelut ovat aina ennen valtuuston kokouksia tehneet tulokset selviksi, meille kyllä riittäisi oleellisesti pienempi valtuutettujen määrä. Suurempaa valtuustoa kaipaavat vain ne, joiden armopalapaikat ovat uhattuina. Mahtaako tähän joukkoon kuulua monta vallankahvassa roikkujaa?
Persujen putoamista odottavat vesikielellä demarit ja vassarit. Saapa nähdä, onnistuuko kumpikaan kiinnittämään tämän käsittämättömän suureksi kasvaneen populismille alttiin liikkuvan äänestäjäkunnan omiin riveihinsä. Jäljet maailmalta pelottavat - Soinin jälkeen meillekin ikioma Trump. Onneksi Heinolassa ei vielä sellaista näköpiirissä.
Väärinkäsitysten välttämiseksi korjaan edellisen postauksen aloituksen siten, että uskottavuus on viety demokratialta ja yhteistyöltä eikä suinkaan niihin viety.
Kun persut tipahtaa valtuustosta niin onhan sitä sitten kenttää mitä hämmentää. Demarirouva jäänee eläkkeelle jo näistä hommista. No, hemmetti, kukas tarjoaa Manulle nyt illallista? Näinköhän olisi tässä jo paikka tulla Rämöllä takaisin...mielenkiintoista. Hemppa -show pystyyn ja puurot ja vellit sekaisin.
Äänestäjät tuskin antaa ääniä takinkääntäjille eli persuille, tuskin kokoomus
Stubin jälkeen tällä Urpolle eiku Orpolla pääsee pitkälle.
Valttikortti extra -on käyttämättä!!! Hoksaako tätä kukaan???
Todellakin rauhallisen tyylikäs vastapallo tyylikkäältä naiselta. Siinä nähtiin, että Riutan kokemuksella ei ole mitään tekemistä, kun ei hallitse mieltä ja argumentointia. Mitä Riutta tekonurmipuheenvuorollaan tavoitteli? Kertokaa te, jotka taustat tiedätte.
Kokoomus paljasti periaatteensa todella asiakasmaksujen korotusesityksellään. Tekonurmeen laitetaan menemään enemmän, mitä maksuilla olis saatu. Kenen etu on ryöstää köyhiltä ja jakaa palloilijoille????? Hyvä että joku kirkastaa kuvaa!!!!!!
Muistaakseni urheiluopistolla on tekonurmi, hehkutettu pirusti aikoinaan jotta mieletön ja mites sitten kävi....joo....sikakallis pitää yllä jos käyttöä vain tiettyinä aikoina....joten heh...ei vissiin ollut sit sitä suurta käyttöä...käykääs katsomassa onko tekonurmi nyt sitten käytössä...paskat sanon minä.
RAKENTASITTE PERKELE VANHUKSILLE JOTKA JOUTUVAT LAITOSHOIDOSSA OLEMAAN LUKKOJEN TAKANA, TALVIKENTTIÄ JOISSA VAPAATA ULKOILUA, PISTÄÄ KYLLÄ VIHAT TÄMMÖNEN PASKAJAUHANTA.
Riutta kysyi tekonurmen ylisuuria kustannuksia rouva Varjolta, joka oli hallituksessa esittänyt 410.000. Varjo ei osannut luollisestikaan vastata kysymykseen. Se siitä vastapallosta.
Tietääkseni esittämään Varjo vastasi tietääkseni kiinnittämällä huomion Riutan ohijohtamiseen ja esityksen perustuvan virkamiesten valmisteluun ja heidän antaamiinsa tietoihin. Mistä ja miksi Riutta oli tietonsa hankkinut ei käynyt sekavista puheista selväksi.
Kirjoittaja Riutta ei näköjään sisäistänyt kuulemaansa. Kannatti kuitenkin esitystä. :) Mitä tämä tarkoittaa? Onko Riutalla narut hukassa?
Varjo ei pysynyt vastaamaan mihinkään kysymykseen tekonurmesta, änkytti kuulema, pyysi apua valtuutettu Koskiselta. Joka väitti, että
Elyltä tulee tuloja 86.000. Kuten Vierumäen edustaja lehdessä ilmoitti tekonurmen neliöhinnaksi saman kuin valtuutettu Riuttakin eli 20e/m2. No tämä rakentaminen seurataan huolella. Uimahallin ohjausryhmää johtaa valt Varjo, se ollut täysi katastrofi. Rahaa menee
miljoona yli budjetin.
Etkö kuullut vastausta, kun kirjoitit kuulemma. Kuulit kuitenkin nuo muut kirjoittamasi jutut. Ihme, että valtuutetut ei sitten viisaudessaan tehnyt mitään vastaehdotusta, vaan hyväksyivät pohjaesityksen? Puuttuiko munat? Eikö suu auennut edes änkytykselle? Uskon tässä Dorkinin kommenttiin, että Riutalle tuli vastapallo, jota ei kyennyt hallitusti vastaanottamaan.
Muistioiden ja pöytäkirjojen mukaan Demarit, Riutan esityksestä tekivät budjettiseminaarissa esityksen keinonurmesta vastoin kaupunginjohtajan esitystä, Teittisenesitys oli vuodelle 2020, demareiden vuodelle 2017.
Demareiden esitys oli että nurmi tehdään 250000eurolla, sama esitys oli myös kh:ssa. Mitä vääryyttä on että halutaan tietää mihin perustuu peräti 410000 euron varaus, joka on tupla todellisesta hinnasta. Joten nämä Dorgien jutut ovat jatkuvaa demareiden mollimista, jota näillä sivustoilla samat henkilöt vuodesta toiseen suorittavat.
Mihin demareiden 250 000€ esitys perustuu? Ihme, että eivät valtuustossa sitä uskaltaneet esittää? Miksi? Eikö koko demariporukka uskokaan siihen? Oliko Riutan oma laskelma? Eikö Riutan laskelmat vakuuta edes omaa porukkaa?
Keinnurmiok:lle: Mistä budjettiseminaarin muistiot on nähtävillä? Kukaan muu ei muuten ole julkisuudessa käyttänyt tekonurmesta nimeä keinonurmi kuin Riutta.
Dorkin pakinoimaan Itukaan!
Huomaa kyl mistä ryhmästä Dorkin löytyy. Tyyli tunnetaan.
Joo niin huomaa. Selvästi Vihreiden joukosta.
Oliskin vihree ehdokas. Äänestäisin!
Dorkin jälleen terävin piikki demarien persuuksissa. Vähän tylsempi piikki muita kohtaan ja jäikö joku kokonaan arvostelematta?
Heinolan sdp on mielestäni täydellinen pohjanoteeraus. En usko, että demarit näillä näytöillä enää vaaleissa menestyvät.
Demarit voittivat kaikki äänestykset budjettikokouksessa, niin valtuutettujen määrän, koulupaikan ym. Hienoa demarit hienoa.
Hyvin johdettu ja yhtenäinen porukka. Kyllä dorkia vit.......
KiitosDemarit kuvaa hyvin Heinolan suurinta ongelmaa. Pari vallanhimoista pitää ryhmää pihdeissä ja eristää koko kaupunginkin yhteistyöstä. Päätökset puhuvat puolestaan ja kaupungin tila vahvistaa asian. Luoja varjelkoon meitä näiltä seuraavissa vaaleissa.
Täälläkö nämä demareiden syöjät ovat taas vauhdissa.
Joukossa demareista poisheitettyjä, rinnevaaralaisia ym katkeroituneita.
Taas alkaa mölinä Dorkimmalta, kun sohaisee Rinnevaaran klaania.
Ai, kuka tämä harmaatukkainen. Vanhus eli Dorkin on, tiedetään.
Niinpä niin, joku on kiinnostunut vain kriittisiä mielipiteitä esittävästä henkilöstä, ei asiasta, mistä puhutaan. Siksikö, että ei mitään älyllistä sanottavaa?
Voi tätä dorka rassukkaa, joka istui valtuuston kokouksessa tuppisuuna,
Täällä heittelee herjojaan samasta puolueesta ja sen tietyistä johtajista.
Missä ryhmässä dorkin istuu?
Voihan+olla,+että+persut+häviää+kuntavaaleissa.++Niiden+kannatus+taisi+olla+10%+tuntumassa+viime+kunnallisvaaleissa.+Tuskin+siitä+kovin+paljon+putoavat+jos+ollenkaan.+Kokoomus+kyllä+voi+rypöä+Heinolassa+viime+vaaleihin+verrattuna.
Vaikka+persuja+nyt+yleisesti+vihataankin+minusta+Heinolan+persut+on+tehnyt+hyvää+työtä+pienryhmien+kanssa.
Minä en usko, että kokoomuksen kannatuksessa tapahtuu mullistuksia. Pientä laskua ehkä.
Demareilla on mielenkiintoinen tilanne. Odotan heillekin laskua, mutta sen jyrkkyys jää nähtäväksi. Pidän todennäköisenä, että demarit putoavat kolmanneksi suurimmaksi ryhmäksi.
Uskon, että PaHe kasvaa edellisistä vaaleista, jopa suurimmaksi ryhmäksi. PaHe vetää sekä demareilta, että kokoomukselta ainakin lapsiperheiden ääniä roppakaupalla. Tavallaan se on ihme, sillä ryhmä ei ole saanut suurista puheistaan huolimatta minkäänlaista muutosta aikaan. Äänestäjiin tuntuu uppoavan kuitenkin, vaikkei mitään tapahdukaan.
Surullisinta oli huomata, että vanhat ryhmät vallanhimossaan vastustivat valtuutettujen määrän laskua. PaHe ei, koska tiesi pärjäävänsä siitä huolimatta. Demareilla ja Kokoomuksella jäisi monta nykyistä päättäjää valitsematta, kun valtuutettujen määrää laskettaisiin. Kyse ei siis missään nimessä ole siitä, että olisi syytä suojella demokratiaa, vaan nimenomaan pelosta.
Ajatella että pelkäsivät tippuvansa valtuustosta demarit, kokoomus, persut etunenässä seuraavasta valtuustosta niin äänestivät 43 valtuutetun puolesta. Heinolassa ei ole edes kohta poliisilaitosta, ei pankkipalveluita, ei Kelaa, verotoimistokin taitaaa olla jo Lahdessa, työkkäripalvelut loppuu kohta, joten miten helvetissä täällä tarvitaan montaa valtuutettua, voisivat etänä pitää nykyiset kokoukset täysin netin välityksellä. Kokoomukselta tippuu aika moni edustaja, persuilta tippuu kaikki.
Ketkä sitten kannattivat 35 valtuutettua? Eihän PaHelaisia kai niin paljoa ole? Muistaakseni äänestys oli kuitenkin tiukka?
33 valtuutettua....lue pöytäkirja Heinolan kaupungin sivulta kun se sinne aikanaan tulee.....eiköhän selviä....Ainakin hallituksessa enemmistö oli 43 valtuutetun kannalla....Järkkyä tuhlata euroja moiseen....mutta taitaa joo vasta vuosien päästä taas Heinolassa tajunnantaso herätä ja tajutaan jotta joo...olipas hölmöä äänestää lukio moiseen paikkaan...kallista tuli...ja niin, jälkiviisaus on sitä parasta.....Rahavirtojen ymmärrys olisi monelle keltanokalle poikaa siellä hallituksessa ja niin myös valtuustossa.
Luin. Ainakin kaupunginjohtajan esitys hallituksessa oli 35 valtuutettua. Sitä en tiedä mitä valtuustossa esitettiin. Joutuuko Heinola kuilun partaaalle, jos valtuustossa istuu 8 valtuutettua vähemmän? Väheneekö virkamiehet kokouksesta samassa suhteessa? Eikö sieltä puolelta ole varaa vähentää kokouspalkkioiden nauttijoita?
Vihreät ovat kasvattaneet suosiotaan. Toivottavasti Heinolaan saadaan hyviä ehdokkaita Vihreille, joilla on kykyä ja taitoa Heinolan kehittämiseen ja tulevaisuuden turvaamiseen.
Paljonko tulee vuosittain säästöä jos olisi ollut 35 valtuutettua? Onko kysymys suurestakin summasta?
Vajaa kymppitonni. Paljon vai vähän.
Kiitos tiedosta. Jos noin pienestä summasta on kyse niin ompa turhaa keskustelua säästöistä. Se on kuitenkin tosiasia, että mitä vähemmän valtuutettuja on myös yhteyshenkilöitä samassa suhteessa on vähemmän.
Kuntalaisten mielipiteet on kuitenkin tärkeä asia ja oletan, että jossain mielessä valtuutetut yrittävät ajaa äänestäjiensä asiaa tai ainakin tuoda ne esille päätöksentekoon. Näin ainakin pitäisi olla.
Rahallisesti ei paljon. Älykkyys nousisisi pienemmässä valtuustossa. Tai sitten ei?
Ai pitäiskö valtuustoon saada esim Tasasia ja wafineja yms. Jotka ovat jo taidottomuutensa täyttäneet..
Joukossa tyhmyys tiivistyy, eli
- mitä maksaa konsulttijohtaminen...
- mitä maksoi valtuuston päätös erottaa kaupunginjohtaja... irtisamiskorvaus ja oikeufrnkäynnit...
- mitä maksoi lakimiespalveluiden tilaaminen Butsowilta...
- mitä maksoi lakimiespalvelujen ulkoistaminen, kun perustettiin hallinto- ja kehitysjohtajan virka kansliapäällikön viran sijaan...
- mitä on maksanut uuden elinkeinotoimen perustaminen ja
montako uutta yritystä tai työpaikkaa on elinkeinotoimi tuottanut...
- mitä tulee maksamaan yhteistyökyvyttömyys sote-asioissa, soten siirtyeessä luntauhtymään...
Ei paljon mitään. Meillähän on se rahasto!
Niin on - se rahasto. Sen rahaston vuoksi myytiin oma Energialaitos. Joten heinolalaiset maksavat, maksavat, maksavat sähkönsiirrosta "maltaita" monikansallisille sähköverkon ostajalle. ELENIA laskuttaa kovia toimitusmaksuja ja siirtomaksua ja siitä summasta menee vielä vero...
Onneksi Lahti on lähellä. Lahden energiasta saa heinolalainenkin hiukan edullisempaa sähköä. Lisäksi Lahti tulouttaa energialaitoksensa myyntivoittoja tänäkin vuonna n. 12 miljoonaa oman kaupungin kassaan.
Myös muut kaupungit tulouttavat nykyään sähkölaitostensa miljoonavoittoja ja määräävät itse energian hinnan ja myös miten energia tuotetaan.
En kehuskelisi Heinolassa kaupungin energialaitoksen myynnillä. Kuopio esim. osti myymänsä energialaitoksen takaisin.
Toivottavasti Heinola ei ainakaan tule myymään vesilaitostaan, joka pian olisi monikansallisessa omistuksessa, vai mitä?
Lahti energian sähkö maan kalleinta. Kulutus lähes 5 snt/kWh
halvimmat reilusti alle 4snt. Siirtomaksut myös maan kalleimmat.
Heinolassa siirtomaksut halvemmat kuin Lahdessa , samoin kaukolämpö.
Se siitä Lahden omavaraisuudesta. Kunnallisveron paikkauslaitos, todellinen Lahden valtuuston piiloveroyksikkö... älkää heinolalaiset ostako Lahti energiaa, se sairaan kallista.
Lahti on tehnyt erittäin järkevästi, kun se ei ole myynyt omaa energialaitostaan.
Heinola myi ja se oli emämunaus.
Heinolassa energiarahasto on instrumentti, joka pitää kunnan talouden edes jotenkin kasassa. Tosin velkaantumisemme on sitä luokkaa, että velkaa tulee olemaan yli 5000eur/asukas ja lainakanta ylittää 100 miljoonaa euroa, eli energiarahasto jää velalle toiseksi ja energiarahasto pitää säilyttää kaupungin taseessa, sillä vain se pitää kaupungin tunnusluvut edes jollain tapaa kunnossa.
Lahdella ja Heinolalla on yksi merkittävä ero, se että Lahti kasvaa ja Heinola kuihtuu. Lahti on alueen keskuskaupunki, jolla on valoisa tulevaisuus. Heinolalla on näköpiirissään ainoastaan taantumista ja kaupungista tulee Lahden sivuun vanhusten asuinpaikka.
Tarkistapa kaupungin talousarviosta, mitä maksaa yleishallinto tai elinkeinotoimi veronmaksajille. Ei taida rahaston tuotto riittää eikä kymppitonni valtuuston menoihon, kokouspalkkioihin ja seminaareihin.
Entinen kaupunginjohtaja Komonen vastusti elinkeinotoimen perustamista liian kalliina tulevaan hyötyyn nähden ja oli aivan oikeassa. Mitä mieltä ovat valtuutetut elinkeinotoimen perustamisesta? Entä olisiko elinkeinotoimikunnan toimintaa pitänyt jatkaa elinkeinotoimen sijasta? Miten valtuusto on edellä mainittuja asioita käsitellyt ja mikä on valtuutettujen oma tai ryhmänsä mielipide?
Kokoomuksen ja Paheen saama härpäke toi elinkeinotoimi. Etupäässä Teittisen ja Malinin virityksiä. Mitä vielä tulee resurssiretaleilta.
Aimo Bonden(kok) kehitteli yrittäjien myötävaikutuksella elinkeinotoimen. Elinkeinotoimi miehitetty kokoomuslaisilla ja muilla porvareilla, suojatyöpaikkoja!!!!!!!!!
Elinkeinotoimen johtaja on Heinolan edellisen kaupunginhallituksen varapuheenjohtaja, joka oli myös kaupunginjohtajan erottamisen aikana selvitysryhmän puheenjohtaja.
Silloinen henkilöstöjohtaja (Malin), va. kaupunginjohtaja ja va. kansliapäällikkö, nykyinen hallitus- js kehitysjohtaja tilasi selvitystyöhön asiantuntija-apua nykyiseltä elinkeinotoimen johtajalta (Dazid Oy:sta). Kunnes Mäkilä jääväsi itsensä.
Elinkeinotoimen määräraha lienee nykyään jo viiden miljoonan luokkaa.
ELINKEINOTOIMIKUNTA, jossa oli sekä yritysjohtajia että viranhaltijoita sai määrärahakseen 200.000 euroa. Bonden työskenteli ansiokkaasti lakkautetussa toimikunnassa. Katso toimikunnan kokouspöytäkirjat Heinolan kotisivulta "pöytäkirjat ja esityslistat". Mäkilä johtaa elinkeinotointa, jonka merkittävin saavutus lienee kallis brändi: "Iso elämä pikkukaupungissa". Näin saadaan keskisuuresta kaupungista, Heinolasta, pikkukaupunki... mikä siitä tulee asukaskadon vuoksi muutenkin, ilman brändäystä.
Komonen oli oikeassa siinä, että oma elinkeinotoimi tulee liian kalliiksi. Sen näemme jo nyt, eikä tuloksia synny juuri lainkaan. Tuhlatuilla miljoonilla olisi muutakin käyttöä, mutta emmehän tohdi myöntää että elinkeinotoimen perustaminen oli valtava virhe.
Brändiuudistus oli konsulttien tekemä eli ei Heinolassa keksitty uutta slogania - sekin siis maksettiin erikseen. Lopputulos on lapsellinen hokema.
Heinola halusi hoitaa elinkeinoasiansa yksin, mutta valitettavasti sillä tavoin ei synny tuloksia. Toivotaan, että saamme vaaleissa yhteistyökykyisiä uusia päättäjiä, jotka Lahtifobian sijaan ymmärtävät yhteistyön merkityksen :)
Kommunisteilla on seuraavassakin valtuustossa ainoastaan Pitkän Teukka. Vähiin käy punalipun heiluttajat Heinolassa. Ja hyvä näin!
Mitähän lippua Heinolan demarit ovat suurimpana ryhmänä heiluttaneet, kun väki vähenee nopeasti ja heinolalaisia on enää alle 19 500. Ennusteen mukaan passiiviväestö tulee olemaa Heinolassa enemmistönä aktiiviväestön muuttaessa työn perässä muualle. Sehän merkitsee, että Heinola liitetään Lahteen eli pikkukaupungista nimeltä Heinola tulee käytännössä Lahden lähiö, vanhusten palvelutaloista tunnettu.
Laatikkotehtaalla tuli työttömiä, mitä teki demareista potkut saanut Hannu Ulmanen, hän toimii työpaikkansa hallintojyränä työsuojelussa. Vastaus ei mitään, valmistellut omaa työsuhdettaan valituttamalla itsensä työsuojeluvaltuutetuksi.
MENOLIPPUA...
Menolippu, menolippu
Meidän pakko matkustaa on muualle
Heinolasta pois matka vie...
Sipilä hehkuttaa Keskisuomalainen lehdessä että PERSUJEN kannatus on laskussa kun ovat kannattaneet hallituksen linjausta eli köyhät kyykkyyn ja rikkaille lisää Terrafame osakkeita....sikiää se Sipilän suku taas....sä oot mun ja mä oon sun....