Mä häpeän mun vartaloa. Vuosiin en ole käynyt rannalla tai uimahalleissa, koska ajattelen muiden vain tuijottavan hyllyvää olemustani. Tietynlainen itseinho on johtanutkin siihen että söin suruuni/ahdistukseen/tylsyyteen ja lihoin vielä lisää. Pari vuotta sitten paino kävi 10 kilossa ja bmi samalla sairaalloisen lihavuuden puolella. Sittemmin olen melko huomaamatta laihtunut pikkuhiljaa reilu 10 kiloa, mutta silti näen itseni valtavana, käytän samoja vaatteita kuin silloin, enkä tunne itseäni yhtään kevyemmäksi. Olen siis parikymppinen nainen ja monet tässä iässä ovat jo olleet pitkään parisuhteessa, mutta mä en koskaan. En halua että muut koskevat minua, enkä kyllä usko että joku edes haluisi tätä läskikasaa koskea tai ees ajattelis mua kauniina. Parantuisko mun itsetunto jos laihduttaisin ehkä reilu 20 kiloa? Alkaisko sillon vaan ahdistumaan löysästä ihosta ja raskausarvista, jotka mässäilylläni aiheutin? Oonko epävarma ja itseinhoinen koko loppuelämäni?
Lihavuus ja itsetunto
9
266
Vastaukset
- believeinfatness
Jos sinulla on maha- ja selkämakkaroita niin varmasti joku fat admirer kiinnostuisi. 100 kg on muuten naurettavan vähän, 110 kg on normaalipaino. Kuinka pitkä olet? Oletko kasvoiltasi ruma?
- läskijaruma
En mä nyt tiedä oonko kasvoiltani hirveän ruma. On mulla paksut posket ja kaksoisleuka, mutta kai mä ihan siedettävä oon, mutta en mikään kauniskaan. En siis enää paina tota sataa kiloa (onneksi!) enkä todellakaan viihtynyt siinä painossa. Oishan se kiva että joku näkisi mut hyvännäkösenä (oli se sitten vaikka fat admirer), mutta en mä halua olla lihava. Siinä ois pieni ristiriita että fat admirer haluis musta vaan isomman ja isomman ja olis sillon tyytyväinen, kun se tekee musta vaan tyytymättömämmän itteeni.
- believeinfatness
Kaksari ja paksut posket on just kauniita. Tarkotin silmii, nenää,suuta, ihoa. Mut ku et haluu olla lihava nii wahatevs
- läskijaruma
Hups! Pari vuotta sitten paino kävi siis 100 kilossa :D
- FApoju
Ei kaikki FA:t halua välttämättä lihottaa, vaikka fantasiana se olisi, ja tervejärkiset kuuntelevat tytön toiveita. Sellaisen neuvon annan, että useimmat meistä ei pidä siitä, jos tyttö ei ole sujut painonsa kanssa eli lopeta turha häpeily äläkä välitä mitä toiset ajattelee. Jos nyt yhtään lohduttaa ja itsetuntoasi kohottaa niin minun silmääni taatusti miellyttäisit. :)
- isohkoiita
Voin sanoa, että ikääntymisen myötä armeliaisuus omaa ulkomuotoa kohtaan kasvaa kyllä. Nuorena monesti on tyytymätön, vaikkei paino mahdoton olisikaan. Kannattaa sinunkin ehkä puntarin sijasta katsella peiliin - ja katsella sieltä niitä HYVIÄ puolia, joita ihan VARMASTI ON! Uskoisin, ettei kukaan mies koe tuota painoasi miksikään esteeksi. Ei pidä olla fiksoitunut ajatuksen tasolla siihen, että naisen on painettava vaikkapa 53 kiloa. Monet naiset kantavat huomattavankin ylipainon hyvin. On fiksua, että oivalsit, ettei 100 kiloa, tai sen yli menevä paino, tunnu hyvältä. Itse painan 123 kiloa, ja oloni on tällä hetkellä HYVIN vaikea. :( 90-100 -kiloisena olin vielä ihan toimintakuntoinen, eli jaksoin ostoksille ja kävelylle yms. Ja vaatteita löytyi paremmin.
Oikeasti, kannattaa mennä muiden nuorten sekaan, rohkeasti vaan. :) Aika usein itse näkee itsensä paljon rumempana ja painavampana kuin on, koska keskittyy aina negatiiviseen. Ulkopuoliset voivat kuitenkin arvostaa sinua paljonkin, ja sen huomaat, kun menet mukaan. :) - artisti2020
Itse käyn rannalla iltahämärissä.
- M.Meikäläinen
No ainakaan itseäni ei naisela liiat kilot häiritse jos nyt on fyysisesti hyvässä kunnossa. Noin karkeana esimerkkinä joku sumopainija tai bulgarialainen kuulantyöntäjä malli toimisi itselleni vallan hyvin. Mutta kuten jo ylempänä sanottu niin ei se kivaa ole jos toinen ei ole tyytyväinen kroppaansa. Toki siihenkin ihan mielellään voisi toimia apuna jos sellainen tilanne tulisi että painoa haluaa pudottaa. Ei nämä jutut mene aina ihan niin kuin elokuvista voisi päätellä.
- Kulttuurin.kääntöpuoli
Lihavuutta ei tarvitse hävetä, sillä LIHAVUUDESTA ON MYÖS HYÖTYÄ:
1. Lihava syö enemmän ja ostaa enemmän ruokaa, tai sellaista ruokaa mitä laihat eivät syö. Lihavista on hyötyä siis kauppiaille ja ruokatuotteiden valmistajille. Ostetusta ruuasta menee veroja valtiolle ja asiakkaan tekemillä ostoksilla on työllistävä vaikutus yrityksille.
2. Ilman lihavia kukaan ei voisi sanoa olevansa hoikka, laiha tai sirorakenteinen, kun kaikki olisivat saman kokoisia. Lihavat siis nostattavat normaalipainoisten itsetuntoa.
3. Joillakin ihmisillä on fetissejä lihavia ihmisiä kohtaan. Jos lihavia ei saisi olla, eivät saisi nämä lihavuusfetissin omaavat ihmiset tarpeeksi tyydyttävää seksuaalista nautintoa.
4. Rasva kehon ympärillä pitää vaatteita paremmin lämpimänä ja erityisesti Suomen kaltaisissa kylmissä maissa siitä on silloin hyötyä.
5. Ylimääräinen rasva kehon ympärillä suojaa jonkin verran sisäelimiä esimerkiksi puukotuksen uhriksi joutuessa.
6. On olemassa ihmisiä, jotka pitävät isokokoisia ja muodokkaita ihmisiä kauniina ja puoleensa vetävän näköisinä. Lihavat tuntuvat halatessa myös mukavan pehmeiltä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa
10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö28010316K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä
vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon2456006Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen
Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos1735434PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT
* * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *955048Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen
Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot193325Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"
Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe92714- 2142622
Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää
Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.172444- 282294
Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen
Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell3822217