Kodinkoneiden kestoikä on huonontunut ja äläkkä seurauksena.
Muisttteko Edisonin kehittämän sähkölampun? Minä muistan.
Lamppuun tehtiin niin vahva hehkulanka, ettei se palanut koskaan. Tuotanto piti lopettaa kun joka kotiin oli saatu lamppu. Hehkulankaa heikentämällä saatiin lisää valotehoa, uusia lamppuja tarittiin niin, että tuotanto voijatkua, ihmiset saada työtä jne.
Nyt on syntynyt huoli huonosta kestävyyestä, korjaamisen kanattamattomuudesta jne.
Kaikkia laitteita on kehitetty. Käytetään kevyempiä ja halvempia materiaaleja, sarjatyötä ja automatiikkaa ihmistyön sijaan.
On saatu hyviä ja halpoja laitteita aikaan, mutta käyttöikä on laskenut.
Koneiden jalaitteiden hinnat ovat laskeneet jakun palkat ovat korjaamoissa pilvisä., ei korjaus enää kannata vaan ostetaan uusi
Perheenemännät ja tytönheilakatkin ovat huomionsa tehneet ja lirkuttelevat nyt laumassa kehitystä vastaan. Kalliksi tulee silmien
räpyttelykin.
Kodinkoneiden ja laitteiden kestävyys.
6
51
Vastaukset
- jjoutava
Justiisa vastikkään poikani sanoi tuovansa minulle uuden imurin. Koska entinen suuriääninen outoa merkkiä oleva imuri oli suuriääninen, vähätehoinen ja pälypussit loppu, eikä kestävyyteni riitä etsimään sopivia pusseja. Yhdessä nurkassa jo on turhia laitteita jotka odottavat poisvientiä ekolookisesti. sais nyt nähä milloin?
- hintavasekin
Mitä kannattaisi korjata? Työ 100 tunti ja osat päälle!
- asiallinen-aloitus
Uutinen oli mielenkiintoinen, jonka kuulin, mutta aloituksen tekijä ei "Edissoineen", joten olkoon.
Tämä pilasi viestisi;
Perheenemännät ja tytönheilakatkin ovat huomionsa tehneet ja lirkuttelevat nyt laumassa kehitystä vastaan. Kalliksi tulee silmien
räpyttelykin.
Hiero vain itse sitä "matoasi"! Tuskin siellä kukaan räpyttelee silmiään sinun "vanhan laitteesi" vuoksi? - Jossain.mättää
Mikroaaltouunini hajosi vähän yli takuuajan loppua kun edellinen kesti 15 v. Televisio ja kahvinketin rikkoitui takuuajalla, nämä lähiaikoina nyt olen suunnitellut lähes 10 v.vanhan tietokoneen vaihtamista, vähän arveluttaa uuden kestävyys saas nähdä.
- flegmaatti
60-luvun hapatusta. Esimerkiksi asumiseen ja kodin koneistukseen liittyvien laitteiden laakeroinnin mitoituksen ohjeena oli, että sen on kestettävä normaalia käyttöä 10 vuotta 95%:n todennäköisyydellä. Eli jokunen harva halvaantuu sitä ennen. Valtaosa kestää paljon pitempään. Tietenkin ko. kone-elimet olivat vaihdettavissa.
Japsien kulutustuotteiden suunnittelun filosofia oli, ett- jonkin tuoteryhmän myynnissä olevat valmisteet ovat myyntikäyränsä laskevalla osalla.
Korvaava tuote on valmiina ja tulossa markkinoille.
Kolmas tuotepolvi on protoasteella ja neljäs suunnitteilla.
Eli bisneksen nimissä kierto on saatava lyhyeksi ja se on toteutunut viimevuosina.
Joskus kymmenisen vuotta sitten ostimme 42" plasmatv:n.
Vekotin oli hankittaessa sikamaisen kallis ja halvaantui 2v 2kk käytön jälkeen.
Liike totesi näyttöpaneelin olevan sökö. Uusi olisi maksanut noin 1000€. Uusi töllö oli vielä silloin selvästi kalliimpi.
Korjaus tyssäsi siihen kun ilmeni, ettei sen tyypin emolevyä ole enää saatavana.
Romu mikä romu. Tosin liike antoi maksutta vastaavan laitteen.
Autoni kojelaudasta on palanut lyhyen ajovalon merkkipolttimo.
Muutaman kymmenen centin osaa ei pysty vaihtamaan vaan täytyisi vaihtaa koko kojelauta. Jumalauta!
Yms. Yms. - Kat.leija
Uutisista luettua:
"Samsungilla ei todellakaan mene hyvin. Yhtiö on parhaillaan vetämässä markkinoilta kaikkia myytyjä Samsung Galaxy Note 7-puhelimia akkujen räjähdysvaaran vuoksi ja nyt vuorossa ovat pesukoneet.
Yhdysvaltain ”Tukes”, eli Consumer Product Safety Comission (CPSC) ilmoitti perjantaina, että jopa 730 Samsungin päältäladattavaa pesukonetta on räjähtänyt. Samsung joutuu vetämään markkinoilta 34 eri pesukonemallia, joita on myyty aikavälillä maaliskuu 2011 – marraskuu 2016. Takaisinveto koskee peräti 2,8 miljoonaa pesukonetta. "
---------------------------
Ei ole ainoa pesukonemerkki joka on'räjähtänyt' eikä tapahtunut edes Usa:ssa. Pojanpoikani perheen melko uudelle päältätäytettävälle pesukoneelle kävi niin, eikä pesukone ollut samsung-merkkinen.
Perheen äiti oli juuri sulkenut kylpyhuoneen oven kun kone alkoi lingota ja sitten se tapahtui. Kovan metelin ja paukkeen säestyksellä koneen linkousrumpu irtosi, kansi irtosi, osia ja vaatteet lenteli, jopa kylpyhuoneen ovi hajosi ja piti uusia. Katto ja seiniä piti korjata.
Onni onnettomuudessa oli ettei perheen äiti ollut enää kylpyhuoneessa, ties kuinka olisi käynyt. Vakuutukset korvasivat kaiken ja uuden pesukoneen lisäksi he saivat hyvitykseksi pölynimurin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,834463Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu243228Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt392884Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1172687Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod172539- 162480
Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka432467Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1132275MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142065Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S281727