SRK:n turvasatama

Meille uskoville srk on todellinen turvasatama maailman myrskyissä ja tuulissa. Kuten lintuemo suojaa poikasiaan, samoin me olemme hellässä hoidossa yhdistyksen suojassa. Jos sinulla ei ole tekemistä, voit mennä srk:lle päivisin - siellä järjestetään kivaa tekemistä ja voit syödä siellä. Tietysti saat aina myös hengen runsasta ja armokylläistä nautintoa, jos syntisi julistetaan pois yhteisessä sovintoveressämme. Monet puhuvat pahaa srk:sta, mutta meille todellisille uskoville se on Jumalan lahja ja runsas siunaus!
1264
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Mikä teitä uhkaa, muut kun seurakunnan johtajat ja kytät?

Sen turvapaikan nimi on SRK- vankila.

Äänestä

  • Kysyin kuka uhkaa?

    Äänestä

On hienoa jos kokee noin niinkuin aloittaja

Äänestä

Jeesus Kristus on minun turvasatamani. Ei tarvitse välittää ihmisistä ja niiden aiheuttamasta uhasta ja syntien pidätyksistä.

Äänestä

Stalinistitkin kehuivat Neuvosto-Onnelaansa paratiisiksi...!

Äänestä

Lukijoille tiedoksi, että useiden ja hartaiden pyyntöjen johdosta palstan ylläpito järjestää lukijamatkan Kempeleeseen. Ohjelmassa on kiertoajelua, tutustumme mm Sipilän kotiin, pesäpallokenttään ja käymme seuraamassa kunnnanvaltuuston kokousta. Ajankohta on vielä auki, mutta ilmoittautua voi tällä palstalla. Osanottajien kesken arvitaan mahdollisuus selfien ottamiseen erään uskollisen ja tunnetun palstan avustajan kanssa. Haluaisimme vielä ennen matkan toteuttamista ehdotuksia muusta ohjelmasta.

Äänestä
  • sisällyttää matkalaisten viihdyttämiseksi vaihdikas voltteilunäytös. Jos mahdollista, ilkosillaan niin nähtäisiin... no en minä nyt intiimipaikkoja ajattele, vaan... volttien hienouksissa pullistelevat lihakset.

    Ja miten olisi upottautumisnäytös? Jos matkalle osallistuu epäuskoisia, heillehän voitaisiin järjestää myös upottautumismahdollisuus, koska muistaakseni juuti Kempeleestä on voimallisesti saarnattu, että Jumala mieltyy moiseen pelleilyyn (vaikka se tietenkin onkin sielunvihollisen valhesaarnaa). Upottautumiseen sopisi myös kilpailu. Kuka pystyy pisimpään olemaan upoksissa. 5 minuuttia olisi semmoinen minimi, joka hyväksyttäisiin kilpailusuoritukseksi, mutta suositus olisi, että tavoiteltaisiin 10 minuuttia.

    Jumalan lapset voisivat sitten huokaillean osallistus ruumiisen ulos kantamiseen. Myös voitaisiin kerätä kolehti leskille ja orvoille.

    Äänestä

Ohjelmasta viis, kunhan valtuuston kokouksessa päästään käydään, jotta saadaan katsantoa elimen työhön. Tulemme joukolla, maksaako ylläpiyo junaliput?.

Äänestä

"Meille uskoville srk on todellinen turvasatama maailman myrskyissä ja tuulissa"
-
Haista vittu, jumalankieltäjä-
-
Luuletko, että SRK vahvempi, kuin Jeesus

Äänestä

Annan asiallisen kommentin tähän ottamatta kantaa oppeihin tai miten liikettä johdetaan. Tuo pitää paikkansa. Tämä vaatii sen että ihminen elää täysin lestadiolaisuuden oppien mukaisesti eikä kapinoi millään tavalla vastaan eikä tällaisella ihmisellä ole tarvettakaan. Ihmisillä on hyvä olla yhteisössä sen kaikkine tapahtumineen sekä hyvä asia on se että ihmiset kokoontuvat keskenään tekemään kaikenlaista. Suviseurat ovat monelle vuoden kohokohta. Nuorilla on kavereita ympäri suomea joiden luona vierailla mitä harvalla ei-lestadiolaisella ole.

Tässä on jännä päinvastainen kontrasti eli "uskossa" oleville sen on lämmin ja turvallinen kun taas ihmisille jotka eivät elä täysin sen mukaan se on helvetillinen vankila josta on vaikea päästä pois ehjin nahoin. Ja se ettei turvasatamana pitävät oikeasti ymmärrä sitä mitä se myös pahimmillaan voi tehdä ihmiselle.

Äänestä
  • Tämähän on osittain asiallinen kommentti "rggsfxb 17.11.2016 0:36".

    Aloitus on provosoiva tehty huumorimielessä.

    Otan kantaa tähän viimeiseen kokkenttiin. Noon sanotusta johdusta ei niinkään väliä. Kun on organisoiduttu niin sinne on järjestetty jonkinlainen johto kai lähinnä maallisluontoisia asioita varten. Erityisempää hengellistä johtoa ei tarvita, koska Raamatussa ilmoitettu Jumalan sana riittää johdoksi. Puhujat kirkastavat Jumalan sanaa kukin omilla lahjoillaan. Painotukset ovat hieman erilaisia. Johtohenkilöillä ei ole tippaakaan sen enempää Pyhää Henkeä kuin riviuskovaisillakaan.

    Paljon on tapoja, mutta autuus ei ole niissä. Jos aletaan tuijottaa nihin ja tehdä niistä autuuden ehtoja, ollaan lakivanhurskauden tiellä.

    Kun muistetaan vertaus kymmenestä neitseestä tai vaikkapa puhe mädistä kaloista niin totta on, että kaikille näennäisesti Jumalan valtakunnan sisäpuolella oleville terveellinen oppi ei kelpaa ja syntyy kapinamieltä sun muuta roskaa. Silloin on hankalaa olla Jumalan vapaiden armolasten joukossa. Varmaan melkein kaikki tuntevat noin joskus, mutta sitten sitä taas palataan ruotuun ja kaikki on OK. Se on sitä jatkuvaa taistelua perkelettä, maailmaa ja omaa lihaa vastaan ja omaa järkeäkin vastaan.

    Kaikkiin harhoihin on aivan yksinkertainen lääke: Ei kiinnitetä huomiota niinkään toisiin ja toisten tekemisiin ekä niihin opillisiin asioihn ja muihin asioihin, joita emme ymmärrä, vaan uskotaan vain omat synnit anteeksi, niin Jumalan huone kaikkinensa näyttää täydelliseltä ja Jumalan lasten matkasaatossa meilläkin on mahdollisuus päästä perille Taivaan Kotiin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


autuaassa-uskossa kirjoitti:

Meille uskoville srk on todellinen turvasatama maailman myrskyissä ja tuulissa. Kuten lintuemo suojaa poikasiaan, samoin me olemme hellässä hoidossa yhdistyksen suojassa. Jos sinulla ei ole tekemistä, voit mennä srk:lle päivisin - siellä järjestetään kivaa tekemistä ja voit syödä siellä. Tietysti saat aina myös hengen runsasta ja armokylläistä nautintoa, jos syntisi julistetaan pois yhteisessä sovintoveressämme. Monet puhuvat pahaa srk:sta, mutta meille todellisille uskoville se on Jumalan lahja ja runsas siunaus!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu