pikkuveli, pelaaminen ja koulu

jokutuntematon

En tiedä mitä teen. Minun pikkuveli on 12 ja se esittää aina sellaista pikku enkeliä mutta totuudessa se on ihan erilainen. Se kiusaa mua koko ajan ja pelaa eikä sitä kiinnosta yhtään.
Jos sillä on koe se lukee siihen koska vanhemmat pakottaa mutta se ei ymmärrä niitä asioita ja jos se saa huonon numeron niin se on minun vika että en opettanut sille niitä asioita.
se on vaan niin lellitty ja sitä uskotaan aina mutta multa vaaditaan aina kympit kokeista ja se on niin rasittavaa.

kärsin pikkuveljestä ja koulusta päätä särkee ja kellään mitään ideaa miten saan tän mun pikkuveljen lopettamaan pelaamisen ja keskittymään kouluun.

1

268

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • meiramie

      Koita jutella sun vanhemmille tosta jotenkin? Joskus rauhassa silleen ettei veli ole kuulemassa, ja yritä selittää että sua stressaa tilanne :/ Mut loppujen lopuks sun veljelle on vaan itelleen haittaa huonosta menestyksestä, jos se ei keskity kouluun, ei se ole sun vastuulla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      383
      5704
    2. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      15
      1682
    3. Onko kaivatullasi ruuvit löysällä

      eli himmeä pääkoppa? 🪚
      Ikävä
      106
      971
    4. Moraaliköyhä S-ryhmä

      S-ryhmä on kehystänyt Israel-boikottipäätöksen “ihmisoikeuslinjaukseksi”, mutta toteutus paljastaa sen onttouden: valiko
      Tampere
      95
      864
    5. Miltä se tuntui

      Miltä se tuntui, kun ymmärsit minun ikävöineen sinua?
      Ikävä
      78
      851
    6. Minkä biisin omisit sun kaivatulle?

      Pieni perustelu olisi kiva. ❤️
      Ikävä
      50
      842
    7. Asentajako putosi radiomastosta

      https://www.is.fi/tampereen-seutu/art-2000011707236.html Ihminen on kuollut pudottuaan radiomastosta Tampereen Teiskoss
      Tampere
      44
      832
    8. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimaisin ihminen jonka olet ikinä tavannut?
      Ikävä
      41
      823
    9. Haikeaa miten kaikki meni

      Ei ole rohkeutta enää nähdä. Koska pelkään, että haavat aukeaa. Ikävä on silti, vaikka en vastannut...tiedät mihin.
      Ikävä
      56
      817
    10. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      129
      815
    Aihe