Voiko joku selventää ja auttaa. Minulla on Oneplus one 2 puhelin. Otin paljon kuvia kesälomalla, ja yritin tehdä kuvakirjoja. (Yritin kahdella firmalla) Aina herjaa, että pikselit ei riitä, tulee epäselvät kuvat ja on punainen kolmio. Olen tehnyt vuosia kuvakirjoja entisillä puhelimella otetuista kuvista. Onko kenelläkään tietoa asiasta. Luin myös ohjekirjan, muttei sielä ollut mitään selventää asiaan. Onko jotain asetuksia pielessä. Kiitos jo etukäteen.
pikselit ei riitä
sipe60
765
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Mikä herjaa? Mihin tulee punainen kolmio? Mikä resoluutio niissä kuvissa on?
Tekeellä olevaanValokuvakirjaan tule keltainen kolmio kuvan päälle ja lukee " kuvasi resoluutio on liian pieni " eli niitä kuvia ei pysty laittamaan kuvakirjaan.
(Kuvan mitat 300x 397, ) katsoin tiedoista.
En tiedä osasin vastata sinulle.:(
Vielä..siirrän kuvat kamerasta tietokoneelle kuvatiedostoon, josta sitten valitsen kuvat kuvakirjoihin.näin olen tehnyt aina, mutta nyt ei onnistu tämän puhelimen kuvista. Teetätin yhden kuvakirjan, joka valmistettiin keltatista kolmiosta huolimatta. Kuvat olivat yhtä sotkua.
Varmaan minun Kuvanotossa on nyt jokin pielessä, hyvä kamera on puhelimessa.
Siinähän pitäisi olla 13 MP:n kamera!
Oletko ottanut kuvat täydellä resolla? Saattaa myös olla, että jos yrität lähettää kuvat suoraan kännykästä niin ne usein pienennetään kaistan säästämiseksi.
Mobildata on niiiin kallista :D
Mikä on "Mobildata"? Jotain öljyä?
Kannattaisi ekaksi tarkistaa kuvausasetukset kännykästä.
300x 397 oletus kaikissa kameroissa on resoluutio 72px/inc,jos nuo on oikeasti ne mitat on kuvat aika turhia mihinkään. Vastaa 3,3cm*2,5cm hyvällä resolla(300px/inch).
Eli ei riitä edes kymppikuviksi.
Oikeastaan ainoa mahdollisuus on että kamera säädöt on ollut väärin.
Kiitos, nyt aloin ymmärtää tämän puhelimen kameran sielunelämää.yritän ottaa eriasetuksilla, jos auttaa asiaan.