Tutkin saappaanlämmitinpuhallinta, josta lähtee letkut neljälle saappaalle. Mitään siinä ei tapahtunut, vaikka kytkimet väänsi lämmitysasentoon. Ilmenikin, että katkos on mekaanisessa kellokytkimessä, joka on samantapainen vieteriajastin kuin pulsaattoripesukoneissa oli 60-luvulla. Siitä on kytkimen kärjet nokeentuneet eivätkä johda, vaikka kärjet olisivat kiinni toisissaan. Ajattelin viilata kärjet esim. smirgelikankaan suikaleella ja oltin kellon auki. Kun avasin sitä koossapitävät 3 ruuvia ja rauotin hiukan muovikuorta, kierrejousi vapautui voimaperäisesti ja sisälläolleita muovirattaita lenteli pitkin nurkkia. Siinä on ainakin 6 metallista ohutta akselia, joissa rattaita oli, muttei sitä kasaa enää vanha erkkikään.
Saappaanlämmittimen korjaus
kaikkeapaskaa
5<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Minkä merkkinen laite?
Tältä se näytti.
http://www.clasohlson.com/fi/Kengänkuivain/44-1352
Tuosta uutta kelloa tilalle.
http://www.ebay.com/itm/DKJ-1-120-Minutes-15A-Timer-Switch-Bell-For-Electronic-Microwave-Oven-Cooker-/322151601004?hash=item4b01bb536c:g:8EQAAOSwzJ5XYPuk
Ohitat sen kellon ja laitat ajastimen syöttävään johtoon.
Tuo alkuperäinen kellokytkin on tarkoitettu vain kokeilukäyttöön. Vähän niin kuin leluissa on kokeiluparistot. Siihen on kuuluu laittaa tuollainen kytkin säätökiekon taakse: https://images-na.ssl-images-amazon.com/images/I/21Qt-r2-ScL.jpg Jos kiekossa ei ole sopivaa koloa off asennon kohdalla, niin kolvin kärjellä saa hyvän ja puukolla viimeistelee.