VDSL yhteydet suomessa

Dcdude

Onko suomessa saatavilla VDSL yhteyksiä koteihin? Ovatko nämä yhteydet symmetrisiä kuten 10/10? Onko tietoa paljonko kustantaa ja minne on saatavilla sekä miltä operaattoreilta??

Kiitos

12

2665

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • löytyy

      www.24online.fi

    • Kalu pakki

      Kyselin yhdeltä soneran heebolta, miksi ne ei laajemmin toteuta VDSL:ää niin syy oli VDSL huomattavasti korkeammat asennuskustannukset. Että saas nähä kuin se sitten yleistyy ajtkossa. NOpeutta ainekin riittäis mukavasti aina 50 MBps asti, tosin epäsymmetrisesti mutta kuitenkin.

      Vilkuilin 24onlinen sivuja, niin ei ollut kuin muutamaan paikkaan saatavilla VDSL tällä hetkellä.

    • Kalu pakki

      "Ovatko nämä yhteydet symmetrisiä kuten 10/10? "

      VDSL:ää voidaan toteuttaa symmetrisenä tai sitten epäsymmetrisenä. Symmetrisenä suurimmat nopeudet on 20 Mbps luokkaa kun taas epäsymmetrisenä 50 Mbps luokkaa alas ja jokunen Mbps ylös.

    • Jesse J

      VDSL yhteyksiä koteihin. Täällä Oulussa ovat hyvinkin yleisiä. Itselläni 10/10 VDSL, operaattorina OPOY (www.opoy.fi)

      • ja pätkii

        Eipä taida opoyllakaan enää olla kuin 2/2 ja 5/5 Megasia.. Muka asiakaspalvelua parannetaan.

        Asiakaspalvelusta sanoivat että "warettajat" tukkii koko taloyhtiön piuhan =) ja sen takia rajoitetaan.

        Lupaisivat edes vähäntään sen 2 megaa sitten, mutta ei.
        Samanlainen paskakaista nykyään kuin muutkin.


      • kemeli
        ja pätkii kirjoitti:

        Eipä taida opoyllakaan enää olla kuin 2/2 ja 5/5 Megasia.. Muka asiakaspalvelua parannetaan.

        Asiakaspalvelusta sanoivat että "warettajat" tukkii koko taloyhtiön piuhan =) ja sen takia rajoitetaan.

        Lupaisivat edes vähäntään sen 2 megaa sitten, mutta ei.
        Samanlainen paskakaista nykyään kuin muutkin.

        Vaan LRE...............


    • jaskatoperaattorit

      Ei taida olla tilanne paljoa parempi VDSL-yhteyksien suhteen?

      • tarvepoistunut

        Eipä ole tarvetta enää kun 4G llä päästää yhtä suuriin nopeuksiin niin ei kai näitä vedetä enää lisää.


    • Dollar389

      Miks sen pitäis olla VDSL-yhteys? Soneralta löytyy symmetrisiä valokuitu/ethernet (jossakin paikossa valokuitu/VDSL, jolloin max 50/50 Mbit/s) yhteyksiä yksityisille paikasta riippuen ainaki 100/100 megaan asti ja oliko korkeimmat jopa 1000/1000, tai 1000/100 meganen. Muut operaattrit rajoittaa paluukaistaa yleensä siihen 10 megaan, pois lukien epästabiilit 3G-DC ja 4G yhteydet.

      Itellä käytössä Soneran 50/50 meganen ja tekniikkana valokuitu/ethernet.

    • digi-info

      Muutamalla satunnaisella paikkakunnalla on, esimerkiksi tässä talossa 40M vdsl, maksaa 55 euroa kk kestosopimuksella ..... Kun kilpailijan 24M ADSL maksaa vain 29 euroa. Valokuituhankkeet sai jälleen tänä vuonna lisärahoitusta, ne on jo 2 kertaa loppunut rahat kesken projektin varrella eli venyneet vuosia... Toiset operaattorit tekee kaikkensa ettei valokuitu toteutuisi kun mobiilikaistalla voi helpommin jallittaa ja myydä, etähuoltaa .... Eli voitot paremmat. Sitä en tiedä valmistuuko valokuituhanke koskaan, etenee kuin olkiluoto 3 .... Rahat katoo korruptioon ja lupamenettelyihin sekä sekalaisiin urakointisopimuksiin kuin tuhka tuuleen.... Homma on maksanut jo miljadeja ja mitään tulosta ei ole vielä tiedossa. Samaan aikaan on tullut supermerikaapelia yms. Saksasta asti ja toista tulee Jenkkilästä Viroa kohden mutta suomalainen pelto on sitkeä vastus .... 100M yhteys on pelkkä kostee uni monelle kansalaiselle vielä. Tilaaja maksaa taloliittymän lähimmästä pisteestä edelleen .... Onnea vaan ...

    • epäaitohemmo

      kyllä niitä vdsl yhteyksiä saa jos taloon tulee kuituyhteys kupari yhteydelle ei noita nopeuksia saa

      • kupariinmyös

        Kyllä saa kuparillekin tiettyyn rajaan asti, elisan 850m kuparille niin 30/5 vdsl saa ja sonera myy 50/10 myös kupariin mutta siinä taisi olla että jotain 500 metriä maksimi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tapahtunut

      Poliiseja monta autoa+panssariauto Porista kpäähän päin tänään klo n.20 kuka hurjistunut ?
      Kankaanpää
      46
      5751
    2. Lakea konkurssiin. Asukkaat menettävät asuntonsa

      Kuntarahoitus on tänään jättänyt konkurssihakemuksen lakean kaikista kiinteistö osakeyhtiöistä. Kassa on tyhjä, kaikki
      Seinäjoki
      55
      3035
    3. Gallup: kaivattusi syntymävuosi

      Minä vuonna kaipaamasi henkilö on syntynyt?
      Ikävä
      183
      2645
    4. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      10
      2341
    5. Missäpäin,,,

      Lapuaa tapettu ihminen viime yönä ? Hurjaa touhua nykymeno täällä...
      Lapua
      27
      2083
    6. mahdollista, että olet ollut iltavuorossa

      Ja kotiin päästyäsi tulit palstalle etsimään merkkiä minusta, jos kaipaat yhtään minua niin kuin minä sinua Ei mennyt k
      Ikävä
      13
      2079
    7. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      15
      1756
    8. Mitähän ne katseet merkitsee

      Kun et saa sanaa suustasi.
      Ikävä
      146
      1337
    9. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      14
      1289
    10. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      261
      1153
    Aihe