Uusi suomalainen purjevene suunnittelukilpailu

ideatkehiin

21

194

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ratkaisu on Pettersson-vene, joka on pitkä ja kapea. Kymmenmetrisellä veneellä leveyttä on vain pari metriä.

      Purjeveneessä pituutta pitäisi olla asuttavuuden turvaamiseksi 13 metriä, leveyttä 2,5 metriä. Veneen vakauttamiseksi pitäisi käyttää apuna tekniikkaa, siirrettäviä painoja ja painolastitankkeja.

      Kaiken lähtökohtana pitäisi olla kevyiden tuulten etenemiskyky ja suuri runkonopeus. Kyllä purjeveneen täytyy kulkea neljän sekuntimetrin tuulessa vähintään 7-8 solmua. Jos ei kulje, se on lotja eikä vene.

      • ideatkehiin

        Laitoithan spexisi myös tuonne sivustolle?


    • TS36

      Näytti siellä olevan ideoita jo olemassa. Matkin niitäkin, mutta minusta.
      - Kokoluokkatavoite 33, max36 jalkaa.
      - Pitää kulkea hyvin. Siis kevyt ja suuri purjepinta-ala. Pitäisi päästä plaaniin eli vähintään 13 solmun nopeuteen. Eli kantava ja leveä perästä.
      - Saattaa kyllä tarvia sitä varten sivulle kääntyvän kölin. Mutta se taitaa mennä liian syväksi satamia ajatelllen. Jos sen kääntää satamassa sivulle, pitäisi olla lisäksi siirrettä painolasti toiselle puolelle vesitankki tai joku, että vene pysyy suorassa. Tai sitten se nostoköli, jonka satamasyvyys noin 1.8 metriä.
      - Koko avotilan yli ulottuva kuomu, joka helppo laittaa pois tieltä. Myös kuomu ylhäällä pitää pystyä purjehtimaan.
      - Yksinkertaiset tilat salongin sohvat ja pöytä (voisi siirtää myös ulos), takakajuutta, toiselle puolen ehkä pieni takakajuutta, vessa, yksinkertainen pentteri. Ei puuta, paitsi joitakin jalopuulistoja voi olla koristeena.
      - Mitään kaappeja salonkiin ei tarvita. Eikä salonginsohvan alle mitää säilytystilaa. Ulkosäilytykseen vaan paikat fendareille 6kpl ja yksi matala, pitkä lokero. Ankkuriboksi keulassa on melko tarpeeton, perässä parempi paikka ankkurille.
      - kahden peräsimen huono puoli se, että satamassa ei käänny hyvin, kun potkurivirta ei osu peräsimeen. Olisiko kuitenkin yhdellä syvällä peräsimellä?
      - Maestro 345 voisi olla aika lähellä, kunhan hinta siihen saadaan painettua alas sallimalla kompromisseja.

      • Tavoitteenasi näyttää olevan jonkinlainen daycruiser -purjevene, ei sellainen, jossa yövyttäisiin muuten kuin hyvin satunnaisesti. Ei noilla spekseillä matkavenettä synny.

        Peräankkuri kelpaa vain lyhytaikaiseen pysähdykseen tai tilanteeseen, jossa keula on rannassa kiinni.


      • kuituukeppiin
        10-14 kirjoitti:

        Tavoitteenasi näyttää olevan jonkinlainen daycruiser -purjevene, ei sellainen, jossa yövyttäisiin muuten kuin hyvin satunnaisesti. Ei noilla spekseillä matkavenettä synny.

        Peräankkuri kelpaa vain lyhytaikaiseen pysähdykseen tai tilanteeseen, jossa keula on rannassa kiinni.

        Tuolla voi myös kryssiä ja lujaa! Jihaa!!


    • Ideatkehiin

      Minua kiinnostaa eniten sellainen noin 10 m vene jolla 4 henkeä pystyy purjehtimaan purjehtimaan Itämerellä ja Suomen saaristossa.

      Lisäksi näkisin että veneen " hinnat alkaen" malli olisi korkeintaan 75 k€ .
      Edellyttää tietenkin isoa sarjaa ja hyviä rahoitusvaihtoehtoja. Ehkä myös uutta ajattelua siinä että uuden purkkarin voisi
      hankkia muutkin kuin hyvätuloiset.

      • fretjkgffd

        Hei! Jos 75 keurolla sais uuden båtskin niin joka juntilla olis sellane, kele!


      • Unosailor

        Haluavatko purjehtijat siis pitää lajiaan jotenkin elitistisenä jolloin vain harvoilla olisi siihen varaa. Onko huono asia jos tavallisella keskituloisella palkansaajallakin olisi mahdollisuuksia ostaa uusi vene ?


      • mitä.haluat
        Unosailor kirjoitti:

        Haluavatko purjehtijat siis pitää lajiaan jotenkin elitistisenä jolloin vain harvoilla olisi siihen varaa. Onko huono asia jos tavallisella keskituloisella palkansaajallakin olisi mahdollisuuksia ostaa uusi vene ?

        Vain haluistako arvelet veneiden valmistuskustannusten muodustuvan?


    • ideoita

      Itse suunnittelisin veneen lähtemällä koko kesäksi purjehtimaan.Mukaan ottaisin ruutuvihon ja kynän,Aina kun joku idea tai tarve tulisi esiin kirjaisin sen ylös, millekkään idealle en sano ei.Kesän jälkeen vihko on varmaan täynnä,sieltä sitten poimimaan ideoita.

    • Taas-tyhmiä-talutetaan

      Onko ammattilaisilta taidot tai rahat loppuneet.
      Jos kyseessä on markkinatutkimus, niin onpa tosi halpahintaista kusetusta, jos taas tarkoitus on suunnitella "hyvä vene" niin viimeistään valmistumisvaiheessa tai oikeuksien myynnistä seuraa varmuudella riitaa, kenelle maksetaan ja mistä innovaatiosta, nykyään kun on muotia riidellä paljon pienemmistäkin tekijänoikeuksista.

      • C1R

        Jollain saattaa olla hyvä idea, muttei vähäisintäkään tarvetta rikastua sillä. Väittäisin jopa, että suurin osa ihmisistä haluaa auttaa vastikkeetomasti muita. Tämä suunniteluidea on kuten Linux, kaikki hyötyvät.


      • väärinsammutettu

        Muutenkin koko idea muistuttaa yleisönosastoa. Eivät sanomalehdetkään niitä julkaisemalla myy. Jos tuosta syntyy jotain, jota voidaan tuotantoon siirtää, se on todella ollut kaikkien etu.


      • Kuin_Linux__
        C1R kirjoitti:

        Jollain saattaa olla hyvä idea, muttei vähäisintäkään tarvetta rikastua sillä. Väittäisin jopa, että suurin osa ihmisistä haluaa auttaa vastikkeetomasti muita. Tämä suunniteluidea on kuten Linux, kaikki hyötyvät.

        Osasitpa ottaa hyvän esimerkin.
        Vapaan lähdekoodin ohjelmat ovat juuri niitä joiden jakeluista käydään eniten tekijänoikeusriitoja ja oikeuksia käyttää luvatta tai ilmaiseksi muiden ohjelmia vaikka ne olisivat vapaita GPL lisenssin mukaisia.
        Eli idea oli loistava ja kaikkien etu kunnes menestyksen myötä alkoi vimmattu rahastus ja jopa tahallinen haitanteko.

        Niin käy tässäkin, jos tuotteesta tulee menestys, joku varmuudella yrittää siitä hyötyä vaikka muilla olisi vilpitön tarkoitus vain auttaa.


      • väärinsammutettu
        Kuin_Linux__ kirjoitti:

        Osasitpa ottaa hyvän esimerkin.
        Vapaan lähdekoodin ohjelmat ovat juuri niitä joiden jakeluista käydään eniten tekijänoikeusriitoja ja oikeuksia käyttää luvatta tai ilmaiseksi muiden ohjelmia vaikka ne olisivat vapaita GPL lisenssin mukaisia.
        Eli idea oli loistava ja kaikkien etu kunnes menestyksen myötä alkoi vimmattu rahastus ja jopa tahallinen haitanteko.

        Niin käy tässäkin, jos tuotteesta tulee menestys, joku varmuudella yrittää siitä hyötyä vaikka muilla olisi vilpitön tarkoitus vain auttaa.

        Tuossa kohtaa se juttu onkin, "jos tulee menestys". Sellaisesta kun ei ole mitään pelkoa. Veneensuunnittelussa ei ole mahdollisuuksia mainittaviin läpimurtoihin, joitain detaljeja hyvällä onnella keksitään, mutta ei niihin tuotesuojaa saa kuitenkaan.


    • Veneen runkoon täytyy pystyä lisäämään tarvittaessa saunamoduli perään, sen pitäisi olla itsekelluva laakealla pohjalla, jottei veneen balanssi muuttuisi liikaa. Satamassa voisi salonki nousta hydraulisesti pari metriä ylös ja salongin alta paljastuisi kaksi makuuhyttiä parisängyillä. Niiden välinen seinä voisi olla haitarimallia, kun kerran seinä pitäisi taittua alas.

    • aluboksilentävä

      Lähtisin siitä että foilaava pitää olla. Runkohan voi tuolloin olla mikä vaan kuhan nousee siiville. Eli sellainen venytetty saippuakotelo jossa olisi mahdollisimman paljon suoraa linjaa, mutta sisätilavuutta kuitenkin reilusti seisomakorkeudella. Purjeratkaisuna ei kallistavaa mastoa vaan atk-järjestelmäohjatut liitopurjeet tai nostetta aiheuttavat siivet. Näin köliä ei tarvittaisi ja päästäisiin aika kivoihin yli 40 solmun nopeuksiin kovissa hiivareissa. Koko häkkyrä alumiinista. Sisätiloihin kaikki periaatteella että mitään lelukeittiötä tai multifunktioratkasitua ei olisi, ei mitään kompomissia jos on vessa, niin mitoitus ison perseen mukaan ja jos on keittiö niin ei mikään naurettava lelukeittiö, kuten lähes kaikissa veneissä on nykyisin. Kalusteetkin voisi hitsata/niitata aluminista niin tulisi kevyttä.

    • Ei-tikkaria

      Peräsin olisi vähintäänkin skegillinen, lapioperäsintä en huolisi veneeseen jolla tavallista kesälomareissua pidemmälle reissulle lähtisin.

    • Suunitelija

      Minusta veneen pitäisi perustua järjestelmään, jossa siivet keventäisivät runkoa kohtauskulmaa muuttamalla aina kun se uhkaisi kaatua. Tällä tavoin purjeala voitaisiin maksimoida.

      Kokeissa siipenä voitaisiin käyttää esimerkiksi harjoituskone Blanikin siipeä.

      https://www.youtube.com/watch?v=2uMZ9w7tbgc

    • sergeisergei

      Tsadissahan on nyt se Slussen-tapahtuma!
      Kandee tsekata jos sieltä löytyis joku venäläine start-uuppi. Nehän osaa kantosiivet, da?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      207
      3586
    2. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      13
      3376
    3. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      85
      2573
    4. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      9
      2175
    5. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      51
      2065
    6. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      8
      1904
    7. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      41
      1717
    8. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      90
      1591
    9. Mikä kaivatussasi

      kolahti? 💥
      Ikävä
      72
      1153
    10. Kenen luo menisit nyt

      jos se olisi mahdollista?
      Ikävä
      74
      1150
    Aihe