Poltatko? Polttaako ihastuksesi? Onko tupakointi este suhteellenne?
Palaako? ??????????
tumpit
19175
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Poltan
Itse lopetin yli 5 vuotta sitten. Jukka ei oo kait polttanut koskaan.
En polta, eikä varmaan polta hänkään kuin nurkan takana?
yritän vähentää tai lopettaa, huomaan ettei ole hyväksi verenkierrolle. Palelen jatkuvasti, jos oon röökannu paljon.
En polta, enkä ole koskaan polttanut. Olen aina ollut hiukan sellainen oman tien kulkija.
Teininä kun muut massautuivat ja alkoivat polttamaan tupakkaa jotta kuuluisi ryhmään,olisi kovia tyyppejä ja muut hyväksyisivät, minä kuljin toista väylää.
Minusta tupakointi oli typerää touhua jos syyt pelkästään se että "no kun kaverikin ja kun mä nyt haluan olla kova ja kuulua porukkaan"
Meidän luokalta taisin yläasteelta olla ainoa tyttö, joka ei polttanut. Siihen aikaan se oli ns. nössö, niin kuin joku täällä asiaa ilmaisee, jos ei röökannut puskassa salaa koulunrajojen toisella puolella tai koululla nurkan takana.
Nuorten painostus tupakoinnin aloituksessa oli aika kovaa. Minuakin yritettiin ihan painostaa siihen ihan ryhmä ja yksilö painostuksena. Luonteeni nyt on kuitenkin tällainen kuin täälläkin näkynyt. UHMAKAS ja painostuksen alla provosoimis kiusausta tunteva.
Joten kun teininä minua alettiin painostaan tupakoimaan, minä katsoin että "jahas, raju erilainen kantani ärsyttää muita ja olenkin ainoa tällä puolella ja muut seisoo toisessa ryhmässä. Minä olenkin tätä mieltä entistä kovemmin nyt. Muahan ei pakoteta!"
Ja niin tämä jääräpää sitten säilyi ihan aikuiseen ikään asti savuttomana. Aikuisiällä monet ovat mulle sitten jo todenneet että "Hyvä ettet ole koskaan aloittanut. Äläkä aloitakaan. Tää ei ole hyvä tapa ja menee niin prkeleesti rahaakin"
Minua ei toisen tupakointi haittaa kunhan ei päälleni savuja puhaltele/ja/tai asunnossa tai autossa savuttele. En halua joutua passiiviseksi tupakoijaksi kovin usein vaikka toisinaan vapaaehtoisesti istun seurana. Sen valinnan haluan kuitenkin itse tehdä vetelenkö keuhkooni savuja sivusta vai en.
Olen seurustellut/tapaillut sekä savuttomia että tupakoivia.
Poltan. Enemmänkin on ongelma se jos toinen ei voi edes hyväksyä tupakin poltoa.
Tuleva keuhkosyöpäsi voi olla isompi ongelma esim.lapsille jos sellasii sulla joskus on.
Lopetin 10v sitten.hänkään ei polts enää.
Jep. Vedetään henkosia paksuista cikareista 😊
Ei pala, eikä ole este suhteelle. En halua kannustaa ketään pilaamaan terveyttään, mutta yksi kahdeksasta miljardista on kyllä aika hmmm-en-kerro tupakoidessaan.
.............:D ettei vaan tuhannesta?
Ei missään tapauksessa, harvinaisempaa.
Mutta mitäköhän ihmettä te mahdoitte ymmärtää ilmaisulla hmmm-en-kerro? :D
Hän polttaa silloin tällöin pippaloissa. Itse en polta. Enkä kyllä diggaa ko. asiaa millään lailla.
En polta
Ei häiritse toisten polttelu(*_*)
Jos minun ei tarvitse hengittää savua
Polttaa ja karrelle <3.
...kaipauksen kohteeni polttaa pikkusikareita
Kyllä, olen polttanut/poltan, vähintään ainakin päreeni häneen/hänen kanssaan, jo niin monta kertaa, että en enää pysy edes laskuissa :(
lopetin pikkusikarien pössyttelyn viimme juhannuksena. Kaipaukseni kohteesta en tiedä, polttaako hän.
en polta ,eikä hänkään ,toivottavasti ei oo aloittanut ,