Työttömyysturva- asiamies

Stinkki

Täällä ku saa lukee laittomista taikka väärinperustein tehdyistä karensseista.

Oletteko ikinä kuulleet "Työttömyysturva-asiamiehestä"? Tosin en tiedä onko niitä enää työkkärissä töissä.

Nämä työttömyysturva-asiamiehet vahtivat ja valvovat että karenssit tehdää lainmukaan yms ja heillä on oikeudet/valtuudet hakea korkeimmalta tahdolta niihin purkua. Ainaki yhteen aikaan Molin sivuilla luki näin.

Oma tarina;

Hain työkkärin sivujen kautta työpaikka joka lupasi 10e/h provisio.
Menin allekirjottaa työsopimuksen ja siinä puhuttiinki provisiopalkasta. PAM liiton mukaa jopa työsopimus puutteelinen.

Sain tietenkin sen "5kk työssäolovelvoite"-karenssin, koska en mennytkää töihin.

Tästä valitin työkkärinaiselle jonka kanssa olin aina asioinut, hän myöski myönsi että työpaikkailmoitus(otin todisteeksi tulostamalla sivun ) ja työsopimuksen. Harhaanjohtava työpaikkailmoitus.

Sitte pyysin kyseisen työkkärin esimiehen puheille ja pääsin. Hänki myönsi että on menty harhaan yms, mutta kehoitti tekemää muutoksenhakulautakuntaa valitusta.

Otin jopa eduskuntaa yhteyttä. Ei vastausta.

Sitten löysin tämän työttömyysturva-asiamiehen. Hänelle soitin ja lähetin sähköpostin kautta todisteet työpaikkailmoituksesta ja työsopimuksesta.
Hän ensiksi kehoitti myöskin tekemään valitusta muutoksenhakulautakuntaan, ja myös myönsi että työpaikkailmoitus oli tosi harhaanjohtavaa. Ja kehtasi väittää ettei muka voi tehdä enempää vaikka Molin sivuilla luki että kyseisellä henkilöllä on oikeudet ja valtuudet purkaa karenssi ja valvoa että ne on lainmukaset.

Tästä ärheennyin hälle että valehdellaa ja kaadetaa paskaa niskaan yms. Annoin ymmärtää että mun oikeuksia ei todellakaa poljeta ! Ja annoin ymmärtää etten anna periksi että oikeus voittaisi.

Kahtena päivänä pommitin häntä puheluilla, en antanut periksi ! Koska tiesin että olin oikeassa että mun oikeuksia poljettiin todella pahasti.

Olin yhtenä päivänä viemässä postiin kuitenkin valitukseni sinne muutoksenhakulautakuntaan kunnes päätin huvikseni mennä katsomaa Molin sivuilta tietojani. Ja kas kas ! Työttömyysturva-asiamas saanu purettua sen karenssin !

2kuukautta, joka päivä tein kaikkeni että sain oikeutta :)

11

831

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • apua.tarttis

      Hienoa! Tökkiminen auttoi.
      Itsekin tarvitsisin asioiden hoitajaa laittoman karenssin käsittelyyn, koska Kela ei pyynnöistäni huolimatta tunnu olevan TE:n kanssa yhteistyössä. Asiakas on kahden instanssin välissä ja työvoimapoliittisia lausuntoja annetaan automaatin välityksellä. Mollin sivuilla ei ole mitään oikaisumahdollisuutta, ei niitä ainakaan lueta. (eräskin keskeneräinen asia on roikkunut siellä "käsiteltävänä" jo kolme kuukautta). Yhteydenottoihin ei vastata ja muutosilmoitukset sekä uudet hakemukset torpataan heti samoilla olemattomilla perusteluilla.

      Muutoksenhakulautakunnat ovat vain hyvävelijärjestöjä, näin olen todennut.
      Kelan koneisto on täysin arvaamaton. Hidas ja kiemurainen.

    • 167-176

      Nuo asiamiehet ovat saman instanssin palkkalistoilla kun päätöksiä tekevät virkanilkit joten eivät puutuu virkanillkien laittomuuksiin mutta aloittajan tapauksessa olkin kyse työnanatajan virheestä, sellaisiin saattavat puuttua.

    • HaestakaakonPaskaa

      Niin ei kannata nimeään laittaa surkeisiin papereihin, sillä voi välttyä jatkon kidutuksilta ja kärsimyksiltä tässä bryokraattien helvetissä x))
      Ennen lämpimässä, turvassa ja kotona kuin jonkun narsisti paskan yrityspläjäyksessä hyväksikäytettävänä... sopii pirinisteille, ei minulle.

      • Stinkki

        Jep, tämän opin että jos vähänkään hassun näkönen työsopimus nii sanon työnantajalle että vien sen liittoon tarkistettavaks ennen puumerkin laittoa :)

        Tuolloin en ollut liiton jäsen, kyselin jopa työsuojelupiiristä että mitä tehdä. Kysyin jopa että saanko viedä asian oikeuteen - sain viedä. Mutta onneksi ei tarvinnut mennä.

        Tätä uhkasin myös työttömyysturva-aiamiehelle että oikeuteen mennään sitten. :)


    • dsdsdssdsd

      Itsekkin tässä tilanteessa että karenssi ehkä tulossa. Henkisesti siis varaudun valitusrumbaan. Eilen googletin työttömyysturvan muutoksenhakulautakunnan sivut
      ja "hauska" huomio sivuilta.
      http://www.ttlk.fi/kasittelyaika.html
      Keskimääräinen käsittelyaika on 8 ja puol kuukautta. No just..

      Tuosta aloittaja mainitsemasta ei löytynyt oiken mitään järkevää, edes yhteystietoja Helsingissä

    • kyykytyksenhaluaolivain

      en saanut apua ko. asiamieheltä, kouvolasta,,,,, se oli aivan lapanen......palveli systeemiä, ei sii auttanut työtöntä.
      Muutenkin törmäsin uuriin, ja asittomiin viekailjoihin...

    • kuimitähäh
      • Stinkki

        Jos osaa lukea aloitus viestin nii kirjoitinkin; "Tosin en tiedä onko niitä enää työkkärissä töissä.". Koska ennen tänne kirjoitusta yritin myllätä sitä molin sivua jossa oli silloin aikoinaan heidän yhteystiedot.

        Tuohon sivuun en sitten törmännytkään.

        Mutta kiitos. Ny tiedän ettei heitä enää ole.


    • Likierkkaa

      Sanamuunnokset sopivat säälikkääseen menoon. Uudistukset ovatkin itseasiassa silkkaa saantia. Jaa tyhmähän on tyhmä-niin se on.

    • 65454654

      Sanokaahan mistä tälläiseen nyt yhteyttä saa?

    • Anonyymi

      Ei tällaista virkaa ole enää olemassakaan. Siitä ei löydy tietoa koko internetistä vanhaa wikipedia-lätinää ja tätä keskustelua lukuun ottamatta. Eiköhän virka ole kuopattu Juha Sipilän hallituksen toimesta jo aikoja sitten.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      463
      6586
    2. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      188
      3916
    3. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      109
      2521
    4. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      26
      2050
    5. Moraaliköyhä S-ryhmä

      S-ryhmä on kehystänyt Israel-boikottipäätöksen “ihmisoikeuslinjaukseksi”, mutta toteutus paljastaa sen onttouden: valiko
      Tampere
      139
      1436
    6. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      77
      1325
    7. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimaisin ihminen jonka olet ikinä tavannut?
      Ikävä
      68
      1176
    8. Minkä biisin omisit sun kaivatulle?

      Pieni perustelu olisi kiva. ❤️
      Ikävä
      63
      1105
    9. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      79
      1098
    10. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      46
      1049
    Aihe