Niin, olen siis nelikymppinen nainen, paino tällä hetkellä 123 kiloa. Laihdutettu siis 7, ja varmaan pitäisi jaksaa vähintään 30-40 kiloa vielä laihdutella.
Olen siinä mielessä harvinainen tapaus, että painoni on vaihdellut aikuisena 58 kilon ja 130 välillä. Laihdutin nimittäin 13 vuotta sitten painoa yli 60 kiloa. Häpeä tunnustaa, että nyt olen saanut sen takaisin, ja joudun saman urakan tekemään TAAS. No, kuitenkin, tarkoitus oli puhua lihavien kohtelusta. Minä olen huomannut, juuri tuon painonvaihtelun vuoksi, että lihavaan ja hoikkaan suhtaudutaan ihan eri tavoin. En usko kuvittelevani, kun olen huomaavinani esim. hoikissa/normaaleissa naisissakin sellaisia tietynlaisia inhon tai väheksynnän tunteita lihavaa kohtaan. Itse en normaalina kokenut niin, kai siksi, kun tiesin miten vaikeaa lihavalla voi muutenkin olla, ilman ympäristön tuomitsemisia.
Oletteko te muut huomanneet saavanne erilaista kohtelua lihavina, kuin joskus hoikkina, tai kuin hoikat ystävänne saavat? Tuntuu joskus kuin tietynlaisia hoikkia ihmisiä melkein raivostuttaisi se, että lihava on "päästänyt itsensä tuohon kuntoon". Pelkäävätkö he kenties tulevansa samanlaisiksi?
Uskallatteko lihavina kuntosaleille ja uimahalleihin? Itse kävisin mielelläni uimassa, mutta en ole kehdannut mennä. Viimeksi kun laihdutin, niin aloitin uimahallikäynnit joskus, kun paino oli n. 80 kilon kieppeillä. Nyt painoa on niin paljon, että arastelen mennä, vaikka uinti liikuntamuotona olisi minulle oikein hyvä - ei rasita niveliä. Kuntosaliakin tahtoisin kokeilla, mutta lehdissä olleet kertomukset lihavien syrjinnästä ja kiusaamisesta saleilla ovat saaneet epäröivälle kannalle. Pitää varmaan kohta olla kuntosaleja ym. ihan pelkästään lihaville, niin uskaltaisi mennä.
Lihavien kohtelu - ero hoikkien kohteluun?
2
339
Vastaukset
- nauti_elämästä
Siellä sisällä olet sinä itse. Olet. Ja olet aina ollut.
Elä itse omaa elämäsi. Se on sinun. Sinun oma elämä.
Jos tykkäät uimisesta, mene uimaan.
Jos haluat kuntosalille, mene ja kokeile.
Jos jotakuta nyppii olemuksesi taikka painosi, se on hänen ongelma, ei sinun.
Ihminen on kaunis, jokainen ihminen on kaunis, kun jaksaa hymyillä ja iloita. - Kulttuurin.kääntöpuoli
Lihavia ei tulisi kohdella huonosti. Lihavista ihmisistä ja lihavuudesta on myös hyötyä, esimerkiksi:
1. Lihava syö enemmän ja ostaa enemmän ruokaa, tai sellaista ruokaa mitä laihat eivät syö. Lihavista on hyötyä siis kauppiaille ja ruokatuotteiden valmistajille. Ostetusta ruuasta menee veroja valtiolle ja asiakkaan tekemillä ostoksilla on työllistävä vaikutus yrityksille.
2. Ilman lihavia kukaan ei voisi sanoa olevansa hoikka, laiha tai sirorakenteinen, kun kaikki olisivat saman kokoisia. Lihavat siis nostattavat normaalipainoisten itsetuntoa.
3. Joillakin ihmisillä on fetissejä lihavia ihmisiä kohtaan. Jos lihavia ei saisi olla, eivät saisi nämä lihavuusfetissin omaavat ihmiset tarpeeksi tyydyttävää seksuaalista nautintoa.
4. Rasva kehon ympärillä pitää vaatteita paremmin lämpimänä ja erityisesti Suomen kaltaisissa kylmissä maissa siitä on silloin hyötyä.
5. Ylimääräinen rasva kehon ympärillä suojaa jonkin verran sisäelimiä esimerkiksi puukotuksen uhriksi joutuessa.
6. On olemassa ihmisiä, jotka pitävät isokokoisia ja muodokkaita ihmisiä kauniina ja puoleensa vetävän näköisinä. Lihavat tuntuvat halatessa myös mukavan pehmeiltä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun513525Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia
jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si1062311Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko5922256Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei192016- 201638
Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo431638KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar731610Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.
Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.1351491- 281436
Millainen kaivattusi luonne on?
Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?921391