Phuket siirtynyt 15cm ja Meren alla on repeämä

Opas

Aasian maanjäristys on saattanut aktivoida nukkuvan siirroslinjan

--------------------------------------------------------------------------------
Bangkok
STT, AFP

--------------------------------------------------------------------------------

Tutkijat ja tiedotusvälineet varoittivat torstaina, että Aasian maanjäristys on saattanut siirtää Thaimaan Phuketin saarta 15 senttiä ja aktivoida lepotilassa olevan siirroslinjan.
- Olemme lähettäneet ryhmän tutkimaan raportteja, joiden mukaan Phuket ja koko alue on siirtynyt lounaaseen, kertoi Chulalongkornin yliopiston tutkija Chugiat Wichiencharoen.
Siirtymän havaitsi kansainvälinen tutkijaryhmä.
Geologit olivat huolissaan Ranongin alueen rannikolta löydetystä kymmenen senttiä leveästä repeämästä. Thaimaan geologisen viraston johtaja kertoi, että merenpohja oli ilmeisesti revennyt kilometrin pituudelta noin puolen kilometrin päässä rannasta, kirjoittaa Nation -sanomalehti. Repeämästä kerrottiin kohoavan kuplia.
Repeämän kerrottiin sijaitsevan lähellä lepotilassa olevaa Ranongin siirroslinjaa, joka kulkee Thaimaan ja Burman rajan yli. Tutkijoiden mukaan repeämä on saattanut aktivoida siirroksen.

>

"Bileet" jatkuu?...

1

1460

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • niin jatkuu

      Aasiasta ja Thaimaasta taisi tulla seismologisesti aktiivista aluetta. Mitähän muuta sieltä vielä löytyy?

      Toisaalta käyväthän turistit esim Lanzarotella tai Sisiliassa, joissa molemmissa on aktiivinen tulivuori. Ja eipä kai kukaan ole ajatellut sitä vaarallisena vaan lähinnä mielenkiintoisena kokemuksena.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      90
      5469
    2. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      55
      3637
    3. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      61
      2995
    4. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      46
      2201
    5. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      61
      1976
    6. Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa

      Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.
      Maailman menoa
      296
      1856
    7. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1616
    8. Mitä meidän välillä

      Tulee tapahtumaan vai tuleeko mitään?
      Ikävä
      96
      1501
    9. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1397
    10. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
      Tuusniemi
      9
      1353
    Aihe