tuuliperäsin

1_9

6

293

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • entäHydrovane

      Jos haluat välttää naruvälityksiä veneesi rattiin, valitse mieluummin toisen tyyppinen tuuliperäsinmalli. Hydrovane on yksinkertainen ja erittäin luotettava (oma kokemus pallonkierrosta ja parista Atlantin ylityksestä sen avulla). Siinä ei ole naruvälityksiä eikä edes servolapaa kuten on linkkisi Sailomatissa tai on esim. saksalaisessa Windpilotissa.
      Itse pidän tuuliperäsintä välttämättömänä varusteena pitkänmatkan cruising-veneessä. Nykyinen tuuliperäsimeni on Monitor. Erinomainen ja luotettava sekin.
      Perehdy muihinkin kuin Sailomatiin, jos olet hankkimassa.

      • tutkivapurjehtija

        Hyvä kokemusperäinen kommentti!


      • nettipurjehtija

        Tuuliperäsimiä on ainakin kymmentä eri merkkiä ja niiden toimintaperiaatteissa on pieniä eroja. Jotkut käyttävät veden virtausta vahvistimena, eli veneen peräsimen kääntämiseen tarvittava voima tulee vedestä. Jotkut toimivat itse toisena peräsimenä, eli veneen omaa peräsintä ei käännetä. Joissain on näiden yhdistelmiä. On ruoriohjaukseen integroituja malleja ja köysivälitteisiä. Jne.

        Edellä kehotettiin perehtymään muihinkin kuin Sailomatiin. Omalta linkkilistaltani löytyy tällaisia merkkejä, joihin perehtyä:
        Aries http://www.ariesvanegear.com/
        CapeHorn http://www.capehorn.com/
        Fleming http://www.flemingselfsteer.com/
        Hydrovane http://www.hydrovane.com/
        Mister Vee http://www.mistervee.com/
        Monitor http://www.selfsteer.com/
        Norvane http://www.selfsteering.com/
        Sailomat http://www.sailomat.com/
        Windpilot http://windpilot.com/
        Voyager http://www.voyagerwindvanes.com/

        Youtubesta ja ulkomaisilta keskustelufoorumeilta löytyy kokemuksia noista. Kaikki linkit toimivat tätä kirjoitettaessa, mutta valmistajien olemassa olosta en mene takuuseen.


      • Kuinka venekohtainen Hydrovane on? Muistelen lukeneeni, että sen ohjausteho ei riitä kaikkiin veneisiin.


      • entäHydrovane
        AsiallinenSavolaismies kirjoitti:

        Kuinka venekohtainen Hydrovane on? Muistelen lukeneeni, että sen ohjausteho ei riitä kaikkiin veneisiin.

        Hydrovanea valmistetaan eri kokoisiin veneisiin. Oma veneeni oli purjehdusvarustuksessa 15 tn painoluokkaa.
        Kertaakaan yli 40.000 mpk aikana ei ollut sitä tilannetta, ettei Hydrovane tuulessa olisi toiminut riittävän tehokkaasti - ei edes täysmyötäisessä. Vahinkojiippiä se ei tehnyt kertaakaan. Ohjauskyky oli sitä parempi mitä enemmän oli tuulta.
        Ohjauksen tehottomuus koskee kaikkia tuuliperäsimiä ja niitä tilanteita, jolloin suhteellinen tuuli on vähäinen - esim. lenssi heikossa tuulessa. Silloin autopilotti on parempi. Aikoinaan yksinpurjehduskisoissa Atlantin yli tai pallonympäri miltei joka veneessä oli tuuliperäsin. Nykyisin kisaveneet ovat niin nopeita, että myötiksillä suhteellinen tuuli putoaa vähäiseksi. Missään ei enää näe tuuliperäsimia. Perinteisen malliset pitkänmatkan cruisingveneet on eri asia. Niissä tuuliperäsin on edelleen hyvä ratkaisu.


      • "Ohjauksen tehottomuus koskee kaikkia tuuliperäsimiä ja niitä tilanteita, jolloin suhteellinen tuuli on vähäinen - esim. lenssi heikossa tuulessa."

        Ajattelin vain, että ensimmäisessä postauksessa esitelty peräsin olisi herkempi reagoimaan, koska siinä liike vahvistetaan.

        Jos nyt olen oikein ymmärtänyt, niin Hydrovane on peräsin itsessään, kun taas esitellyssä laitteessa liikutellaan vain pientä apuevää, jonka avulla pystytään tuottamaan peräsimeen suuri voima. Ehkä olen kuitenkin ymmärtänyt väärin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sdp on esittänyt maatalous- ja yritystuista leikkaamista

      Joihin menee 10 miljardia euroa vuosittain. Minkä vuoksi äärioikeisto änkyttää jostain vuodesta 2026, kun ei demareiden
      Maailman menoa
      112
      4249
    2. Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi

      Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja
      Maailman menoa
      32
      3216
    3. Kokoomus kannatti aiemmin rahoitusmarkkinaveroa - kanta nyt muuttunut

      Kokoomuksen linjanmuutos rahoitusmarkkinaveron suhteen on herättänyt kysymyksiä. Vielä aiemmin puolue antoi ymmärtää kan
      Maailman menoa
      1
      2423
    4. KÄVELYTREFFIT ?

      Mikä on tuo konsepti. Ei kävely ole mitkään treffit. Se on hengailua, ilman mitään panostamista toiseen, go with the flo
      Ikävä
      208
      1455
    5. Mies pelkää mahdollista raskautta

      Millaisia ajatuksia seuraava herättää teissä? Olemme tunteneet miehen kanssa vuosikausia, seurustelleetkin jo pitkään j
      Sinkut
      210
      1056
    6. Kiikkustuoli

      Sunnuntai aamun hiljaisuutta ja rauhaisaa oloa. Aloitan taas uuden alustan, jospa edellisessä asiat tulee pohdittu ja sa
      80 plus
      158
      1049
    7. Ihana M nainen

      Ihana M nainen. Nainen kuin unelma.
      Ikävä
      68
      1004
    8. Hevosmies kylän kunnioitettu herra

      Hei, eikö olis aika pistää "nuoriso" kuriin? Tiedämme miten teidän "yhteisö" toimii sekä kylän vanhin herra, olet poruka
      Hyrynsalmi
      21
      906
    9. En elä täällä vaan oikeassa elämässä

      Jos ihmissuhde kaatuu siihen, mitä täällä palstalla kuvitellaan ja väännetään, silloin ongelma ei ole minussa vaan luott
      Ikävä
      126
      785
    10. Meidän välillä on jotain erityistä

      ..ja ei mikään helpoin tehtävä olla erillään..❤️‍🔥
      Ikävä
      60
      735
    Aihe