kelpaanko vielä?

Rentomies55

Olen omasta mielestäni vielä nuorekas,vaikka tiimalasis jo 55 ! Vieläkö tällä iällä löytäisi elämänkumppanin?olen eronnut jo kauan sitten. Talvi masentaa,mut kaksin sekin tuntuisi kesältä. Kriteereihin kuuluu tietenkin luottamus,se tärkein! Ja muutaman päivän kesästä vietän rannalla auringos,sekin olisi kaksin kivempaa. Kuppilat ei mun juttu. Toki sauna-oluet nautin joskus. Olen hoikka/normipainoinen mies. Nainen saa olla hoikka,pehmeä. Ja saako tääl seuraa hakea?vai onko palstat vain valittajille..kiinnostaako edes ketään..

8

75

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nainen_pirkanmaalta

      Kyllä ton ikäinen mies on vielä hyvä naismarkkinoilla :) tärkeätä on, että sinulla on aikaa naiselle, menneisyys on taputeltu taka-alalle, meneneisyys ei ole sinulla jatkuvasti mielessä, psyykkesi on ok, elämänhallintasi on ok, jne. Ihan nämä normi perusasiat kunnossa. Onnea etsintään!

    • On.kesääkin

      Huonolta näyttää jos olet ollut jo pitkään yksin. On vaikea sopeutua ottamaan toinen huomioon, siitä on kesä kaukana. Itse otin jo eroprosessissa uuden, ihan kaveriksi mutta pitkä suhde siitä tuli.
      Yhdessä asuminen on haastava juttu, itse suosin eri asunnoissa asumista. Jos jostain syystä vietetään viikko samassa asunnossa (putkiremontti toisessa), niin jo rupeaa käymään ahtaaksi. Ja kuitenkin pidän suhdettamme hyvänä ja elämänmenoamme aika rattoisana.

    • donna_61HKI

      vaihdetaan sähköpostia ja tutustutetaan, minulla vähän samat ongelmat
      [email protected]

    • KaappiheteroEero

      Hienoa, uskalsit tulla kaapista ulos. Kuka sut huolii, se oma ongelmasi.

    • Arvotpitäisimuuttua

      Jos hakisin tuossa iässä uutta elämänkumppania minulla ei olisi mitään ulkonäkövaatimuksia muuta kuin ihmisellä olisi ihastuttava persoona ja hänen seurassa viihtyy ja ihastuminen olisi molemminpuolista muuten ihan turha koittaa millään pakko suhteella vain paikata omaa yksinäisyyttään.

      Levottomia baari kierrätys renttuja en huolisi. Ihmisen pitäisi olla jo itsensä kanssa tasapainossa ja talous siinä mallissa ettei tarvitse tulla kenenkään siivelle.

      Ulkonäkövaatimukset ovat normaalia vielä nuorille mutta yli puolet elämästään jo eläneelle ne pitäisi olla sivuseikka ja en arvosta sellaista jolla ne ovat listalla ensimmäisenä eikä ihmisen henkisyys. Voisin sanoa että on jollain tapaa jäänyt kehitystasolle, teinitasolle jos elämänsä loppupäätä eläessä on kumppanin ulkonäkö tärkein.

    • Joskus nuorena pli sitä mieltä, että 50v oli ikäloppu, mutta nyt kun on itse siihen ikään ehtinyt, niin eihän tässä mitään hätää ole. Jos hyvin käy, niin elämää piisaa vielä vaikka kuinka paljon.

      Älä siis sen puoleen mieti, että kelpaatko. :)

    • Siilimuorikka3

      Kyllä sen ulkoisen olemuksenkin pitää jollain tavoin miellyttää, eihän siitä muutoin mitään tule. Kaunis tai komea ei tarvihe olla mut joku joka miellyttää. Vaikka pilke simlmäkulmassa tai yleensä vaan katse.

    • Kamariherratar

      Aloittajan iässä ei ole mitään vikaa, sen sijaan kysymys kelpaanko arveluttaa.

      Lisäksi ihmetyttää, miksi enää pitäisi ottaa ns. elämänkumppani? Asua yhdessä, tehdä kotitöitä, kaikkea sellaista. Ihmisillä on kuitenkin omat menot ja harrasteet, sitä voisi olla yhdessä silloin tällöin ihan muuten vain.

      Ja kyllä, aivan kuten Siilimuori sanoi, kyllä ulkoisella olemuksellakin on jotain väliä. Hintelät lyhyenlännät hiirulaiset ja ylipainoiset läskimahat ei mene kaupaksi edes nuorempina, miksi sitten vanhempien pitäisi sellaisia huolia?

      Aloittaja saa varmasti toivomansa seuralaisen vaikka netistä, vanhempia naisia on yksin pilvin pimein ja monet niistä eivät muuta halua kuin komentaa ja hoitaa jotain miehenreppanaa. Jos vielä pysyy vasara kädessä ja korkki suurinpiirtein kiinni, niin aina parempi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa

      Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/
      Maailman menoa
      179
      2688
    2. Mitä kirjainta haluaisit

      rakastella juuri nyt?
      Ikävä
      164
      2509
    3. Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."

      Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      2187
    4. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      61
      2063
    5. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      3
      1729
    6. "UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!

      "MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!
      Maailman menoa
      59
      1444
    7. Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen

      Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu
      Perussuomalaiset
      204
      1420
    8. Miten kestätte tyhmiä?

      Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa
      Sinkut
      225
      1163
    9. Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."

      Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      1128
    10. Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.

      Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.
      Maailman menoa
      370
      1073
    Aihe