Hei,
Osaisiko joku neuvoa mistä kannattaa ostaa puhelimeen internet-yhteys ja mitä mahtaa maksaa?
Mennään Bangkokiin neljäksi päiväksi ja sieltä Rayongiin viikoksi.
Kiitos vastauksesta etukäteen :)
Osaisiko joku neuvoa mistä kannattaa ostaa puhelimeen internet-yhteys ja mitä mahtaa maksaa?
Mennään Bangkokiin neljäksi päiväksi ja sieltä Rayongiin viikoksi.
Kiitos vastauksesta etukäteen :)
Vastaukset 17
Vanhimmat
Kyllä se lähin apu löytyy Suvarnabhumin saapumisalueelta. Hintaa en tiedä, koska minulla on thailuuri ja kannettavassa thai-mokkula. Hinnat löytynevät Kooklesta
Seven elevenistä saa.ne asentavatkin puhelimen käyttövalmiiksi.Laitat vaan ensin puhelimen englannin kielelle.Maksaa noin 500 bahtia.
Hyvää matkaa.
Suvarnabumin kentällä on kaikkien Thaimaalaisten puhelinoperaattorien myyntipisteet. Sieltä sen saa kätevimmin ammattitaitoisilta ei 7-elevenin tumpeloilta.
Kortti maksaa 40-80 vahtia ja siihen oman käytön mukaan sitten lataa netti/puheaikaa. Ei siihen mitään asennuksia tarvii liikkeessä. Kortti sisään ja lataa rahaa sisään ostettavalla kortilla tarpeen mukaan. Latauskortteja saa joka puhelinliikkeestä ja seveneistä ja joistain paikallisten isommmista liikkeistä,voi ostaa myös.
Usein auttanut kielitaidottomia sen koodin lataamisessa. Vaikkei se mitään rakettitiedettä vaadi silti monella ongelmia kun ohjetta ei ole suomenkielellä. Press#and*
Lentokentät+ovat+yleensä+vähän+kalliita....+Minulle+sanoi+kerran+yksi+Venäläinen+kaveri,+että+vaikka+se+olisi+miinus+100%+se+voi+siltikin+olla+vähän+kalllis+siis+lentokentällä.
Seven+elevenistä+tai+jostakin+kojusta+aivan+sama.
Ne+vaati+passin+viimeksi+Bangkokissa,+kun+ostin+liittymän...+aiemmin+eivät+vaatineet
siis+One+to+call.+(+se+oli+sen+vuoksi+ette+räjäytä+sillä+pommia+)
Älä+turhaa+jännitä...+Thaimaa+on+kehittyneempi,+kuin+suomi+monessa+asiassa.
Ei+tarvitse+pelätä++poliisikuulusteluja+jos+avaat+nettiliittymän+tai+viet+rahaa+pankkiin.
Puhelinliittymät ovat samanhintaisia lentokentillä kuin 7-elevenissä.
Tapsukka sekoaa nyt (taas) rahanvaihdossa ja Sim-kortissa.
Jätä puhelimen räpläys kotiin ja nauti lomasta ilman ressaavaa turhaa elektroniikkaa
Kyllä puhelimella soittaminen on melkoisen edullista mutta netti maksaa maltaita. Onneksi meillä on wifi majapaikassa.
Wifi on lähes joka baarissa ja ruokapaikassa.
Skypen kun lataa puhelimeen niin video puhelut ilmaisia. On mukavaa näyttää Thaimaan palmuja ihmisille jotka Suomessa palelevat pakkasessa.
ei todellakaan ole Thaimaassa.
Free WiFi on monissa baareissa ja hotelleissa sekä ravintoloissa turistikohteissa.
Maksoin kuukauden netistä lentokentällä 700 Bht, ja toimi todella hyvin, sisälsi puheaikaakin.
Oli paljon nopeampi, kuin hotellin free wi-fi, puhumattakaan baarien ja ravintoloiden vastaavista,(kokeilin) ja ei tarvii räplätä salasanoja jatkuvasti.
Anyway, hinnat niin halpoja ettei varmaan kenenkään matkaa kaada:)
Tuo kuulostaa hyvältä!
Minkä nimisestä paikasta kentältä ostit tuon ja minkä niminen paketti se on.
Kiitos vastauksesta :)
Pakertteja on monia. Printatut listat näet tiskillä ja hinnat määräytyy sen mukaan paljonko soitat ja ostat puheaikaa. Mutta WiFi on lähes saman hintainenkaikilla liittymillä. Itse käytän Skypen ilmaisia video puheluita Suomeen. Itse käytän D-tac 4g liittymää mutta 3g toimii myös. Laittavat kentällä kaikki toimimaan ja 7-elevenistä saa lisää puheaikaa jos Thaimaan sisäisiä puheluita soitat Skypen video puhelut ei kuluta rahaa, ja kuuluvuus on kuin seinän taakse soitaisi.
Minkä nimisestä firmasta ?????? Ei voi muistaa puhelin on englanniksi telephone Sim kortti Sim card. Kyllä löydät. Thoolasap thainkielellä