Meillä melkein 3 v. koira kuvattu ja sai lausunnon AA/00, VA0, LTV0, SP1. Eli sillä on lievä spondyloosi, muuten kaikki hyvin. Tämä SP1 tulos nyt kuitenkin hirvittää ja mietittää..
Meidän tavoite on kisata IPO:ssa mutta nyt mietittää että kannattaisiko heti vaihtaa suunnitelmaa ja tähdätä johonkin muuhun lajiin (en tiedä vielä mikä se olisi) ettei se rasita koiraa? Mitä kokemuksia teillä on? Miten nopeasti spondyloosi etenee?
Eläinlääkärin mukaan tämä SP1 ei ole mitään merkitystä treenaamiseen, mutta mua silti vähän pelottaa ja mietin koiran terveyttä jatkossa.
Lievä spondyloosi - IPO harrastuksen lopettaminen?
SakemanniSP1
1
244
Vastaukset
- 4015
Meillä kanssa lievä spindyloosi. Ei ole hidastanut tahtia missään vaiheessa. Ilman kuvausta ei oltaisi edes tietoisia koko asiasta. (maalais)järki käteen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2504526Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1242961Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit412722Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?741700Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1051543Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn171437- 521285
- 921216
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2021067- 471055