Nyt kirkot ovat päättäneet avata ovensa asunnottomille, Helsingissä. Lauttasaaren kirkko aloittaa. Helsingissä on n. 4000 virallista asunnotonta plus paperittomat päälle. Hyvä on ainakin tarkoitus. Miten sitten ratkaistaan mahdolliset epäsovut ym.,se jää nähtäväksi. Vapaaehtoisia ainakin tarvitaan auttamaan. Lesken
Kirkot majoittaa
1lesken
1<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Kosmetiikkaa
Ei uskiksilla ole majoittamiseen sopivia tiloja. Jotain seurakuntataloja ehkä voisi käyttääkin. Kirkkorakennukset kylmiä, ei saniteettitiloja, ei keittiöitä. Tarvitaan patjoja jne, jossain niitä pitäisi säilyttääkkin.
PR-temppu.
Asunnottomia monenlaisia. Asuntojahan kyllä on, ei se oikeastaan siitä ole kiinni. Enepi kiinni maksajan puuttumisesta ja ympäristön vastustuksesta, Hätämajoitukseen voisi käyttää kouluja, tahi urheiluhalleja, eipä käytetä, Ne kuitenkin sopisivat paremmin tollaseen tarkotukseen, kuin kirkot.
=DW=