Hilman päivät

Nimmarit palstan Hilmoille.
Aikoinaan yksi Hilma osti auton. Se oli Hilman. Hilman Hilmann.
Eikä mikään Morriksen Mini.
5123
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Olen sellainen hilma, että lapsena ajattelin, kun isoksi kasvan niin ostan juuri morris minin. Se auto näytti jo silloin silmääni niin söpöltä, kuin vieläkin jos jossain satun sen näkemään. Hilman Hilmaa en erottaisi vanhoista kaaroista.

Äänestä

  • Ihan soma auto. Muistan sanonnan "parempi iliman ku hiliman". Taisi olla samoja aikoja kun oli warre, siitäkin oli joku warrellain luritus. Hilmanpäivät SF- filmi perin hauska, siinä Tarmo Manni äkseeraa ämmien kanssa ja palopäällikkö eksyy metsään kun on lähtenyt hakemaan ruuttahuoneen avainta......😎

    Äänestä


  • Englantiin meni englannin versiot mutta pohjoismaihin tuli ihan normaali varustuksella ratti vasemmalla. Oli Hillman, Warttipurkki, Ifa, Morris Mini, Fiat 600:nen "pompannappi", kupla-volkkari, joku "äveriäämpi" ajoi Volvo Amatzonilla

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nimipäiviä-viettää kirjoitti:

Nimmarit palstan Hilmoille.
Aikoinaan yksi Hilma osti auton. Se oli Hilman. Hilman Hilmann.
Eikä mikään Morriksen Mini.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu