Hei!
Mitä venelakkaa suosittelisitte käytettäväksi veneen sisätilojen puupinnoille, kera plussa/miinukset :-) Alkydipohjaiset lähtökohtaisesti eivät pitemmän päälle kestäviä..?
Kiitos etukäteen asiallisista vastauksista!
Venelakoista
14
3908
Vastaukset
- lelelelelepo
LE TONKINOIS=HELPPO JA HYVÄ
- tonkkaa
... ja Tonkinoisin laatu on tasaista, kuin maanis depressiivisen mieli.
- Flibu620
Uus mielenkiintoinen merkki mulle 👍🏻🚤
Tonkinois on 1000v vaha resepti. On kuiviva öljy, ei siis varsinainen lakka. Ihan perinteinen vernissakin on hyväksi todettu ulkona olevoen puuosien "lakkauksessa"
Sisätilalakkauksiin sopii tuollaiset puolikiiltävät ja puolihimmeät alkydilakat ihan hyvin. Tonkinoisia en lähtisi sisätilaan vetämään. Vedin sillä joskus vanhan veneen runkoa. Pinnasta saa hemmetinmoisella hinkkaamisella ihan kivan, mutta helpompiakin tapoja on.
Epifanes, International, you name it, ei voi mennä pieleen. Enemmän nyt viime vuosina vetänyt Internationalin ja Epifanesin kamaa. Molemmat asiallisia. Hempelin etuna on, että sitä saa joka kioskista.
Pohjalle yleensä useampi kerros kirkasta lakkaa ja vasta viimeistelynä himmeää päälle. Epifanesilla on Rapidcoat lakka, jolla saadaan tehtyä nopeasti pintaa, kaksi, jopa kolme kerrosta päivässä. Sitten pintaan Rubbed effectiä ja homma on siinä. (Esim. Nautor käyttää muuten noita)- Flibu620
Hienoa ja kiitos hyvistä vinkeistä 💪🏻👍🏻
- Hemppelikokemus
Muutama vuosi sitten lakkasin venee sisällä olevat tiikit Hempelin tuotteilla. Pohjalle tuli muutama kerros Dura Gloss lakkaa ja pintaan yksi kerros Dura Satin:ia. Pinnasta tuli ihan nätti silkin himmeä.
- syyytän_hallitusta
Onko veneet menneet lakkoon? loppuuhan ne venelakot ennen kesää?
- HempelinLakkoja
Hempelin Dura-Satinista on hyviä kokemuksia. Helppo levittää, ei pahaa käryä, ei vaadi erikoishengityssuojaimia, kuivuu nopeasti, helppo välihioa, nätti puolihimmeä pinta, kohtuuhintaista. Suosittelen pystypintoihin ja kalusteisiin. Turkkilevyihin suosittelen Hempelin 2-komponenttista Diamond Varnishia.
- hksjoe
Lakkoja olen minäkin pähkäillyt, kun pitäisi lakata mahonkivanerinen luukku ja massiivimahonkinen pinna. Kovasti haukutula Tikkurilan Unicalla lakkasin aiemman veneen pinnan, ja ihan kohtuullinen jälki ja kesto sillä oli.
Mutta olisiko öljylakka siis ylivoimainen vaihtoehto sään armoilla oleville osille?- ykslisää
Ylläkehuttu Epifanes saa kehut minultakin. Siinä on hyvä UV-suoja ja hyvä kulutuksenkesto. Asia kokeiltu puuveneen kannessa ja suositukset tuli useammalta venepuusepältä.
- epifanes
Epifanesin kirkaslakka on ulkotiloihin ihan ehdoton.
- Flibu620
Entäs kotimaine Ilves venelakka?
- jolmera
Ilveslakkaa koitin edellisenä kesänä...en suosittele.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies vinkkinä sulle
Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista857455- 965384
- 2574595
- 444495
- 623247
- 492685
Olet oikeasti ollut
Niin tärkeä mulle ja kaikki meidän väliltä on pilattu ei yksistään sinun toiminnalla vaan minun myös.222348Kuuluu raksutus tänne asti kun mietit
Pelkäätkö että särjen sydämesi vai mikä on? En mä niin tekisi mies koskaan 😘292322- 492313
- 412184