Venelakoista

Flibu620

Hei!
Mitä venelakkaa suosittelisitte käytettäväksi veneen sisätilojen puupinnoille, kera plussa/miinukset :-) Alkydipohjaiset lähtökohtaisesti eivät pitemmän päälle kestäviä..?
Kiitos etukäteen asiallisista vastauksista!

14

4304

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lelelelelepo

      LE TONKINOIS=HELPPO JA HYVÄ

      • tonkkaa

        ... ja Tonkinoisin laatu on tasaista, kuin maanis depressiivisen mieli.


    • Flibu620

      Uus mielenkiintoinen merkki mulle 👍🏻🚤

    • Tonkinois on 1000v vaha resepti. On kuiviva öljy, ei siis varsinainen lakka. Ihan perinteinen vernissakin on hyväksi todettu ulkona olevoen puuosien "lakkauksessa"

    • Sisätilalakkauksiin sopii tuollaiset puolikiiltävät ja puolihimmeät alkydilakat ihan hyvin. Tonkinoisia en lähtisi sisätilaan vetämään. Vedin sillä joskus vanhan veneen runkoa. Pinnasta saa hemmetinmoisella hinkkaamisella ihan kivan, mutta helpompiakin tapoja on.

      Epifanes, International, you name it, ei voi mennä pieleen. Enemmän nyt viime vuosina vetänyt Internationalin ja Epifanesin kamaa. Molemmat asiallisia. Hempelin etuna on, että sitä saa joka kioskista.

      Pohjalle yleensä useampi kerros kirkasta lakkaa ja vasta viimeistelynä himmeää päälle. Epifanesilla on Rapidcoat lakka, jolla saadaan tehtyä nopeasti pintaa, kaksi, jopa kolme kerrosta päivässä. Sitten pintaan Rubbed effectiä ja homma on siinä. (Esim. Nautor käyttää muuten noita)

    • Flibu620

      Hienoa ja kiitos hyvistä vinkeistä 💪🏻👍🏻

    • Hemppelikokemus

      Muutama vuosi sitten lakkasin venee sisällä olevat tiikit Hempelin tuotteilla. Pohjalle tuli muutama kerros Dura Gloss lakkaa ja pintaan yksi kerros Dura Satin:ia. Pinnasta tuli ihan nätti silkin himmeä.

    • syyytän_hallitusta

      Onko veneet menneet lakkoon? loppuuhan ne venelakot ennen kesää?

    • HempelinLakkoja

      Hempelin Dura-Satinista on hyviä kokemuksia. Helppo levittää, ei pahaa käryä, ei vaadi erikoishengityssuojaimia, kuivuu nopeasti, helppo välihioa, nätti puolihimmeä pinta, kohtuuhintaista. Suosittelen pystypintoihin ja kalusteisiin. Turkkilevyihin suosittelen Hempelin 2-komponenttista Diamond Varnishia.

    • hksjoe

      Lakkoja olen minäkin pähkäillyt, kun pitäisi lakata mahonkivanerinen luukku ja massiivimahonkinen pinna. Kovasti haukutula Tikkurilan Unicalla lakkasin aiemman veneen pinnan, ja ihan kohtuullinen jälki ja kesto sillä oli.
      Mutta olisiko öljylakka siis ylivoimainen vaihtoehto sään armoilla oleville osille?

      • ykslisää

        Ylläkehuttu Epifanes saa kehut minultakin. Siinä on hyvä UV-suoja ja hyvä kulutuksenkesto. Asia kokeiltu puuveneen kannessa ja suositukset tuli useammalta venepuusepältä.


    • epifanes

      Epifanesin kirkaslakka on ulkotiloihin ihan ehdoton.

    • Flibu620

      Entäs kotimaine Ilves venelakka?

    • jolmera

      Ilveslakkaa koitin edellisenä kesänä...en suosittele.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä

      "Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan
      Maailman menoa
      20
      18374
    2. Minulla ei ole ketään muita

      Enkä halua ketään muita kuin sinut.
      Ikävä
      56
      5262
    3. 4,5 promillee

      Aika rajut lukemat joku eilen puhaltanut.
      Suomussalmi
      24
      4897
    4. Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista

      Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni
      Maailman menoa
      28
      4804
    5. Jätä minut rauhaan

      En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv
      Ikävä
      36
      4630
    6. Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"

      "– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h
      Maailman menoa
      76
      4525
    7. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      62
      4093
    8. Voiku saisi sen sun

      Rakkauden kokea. Tykkään susta niin paljon edelleen.
      Ikävä
      42
      3735
    9. Mitä luulet, miten Martina Aitolehti pärjää Erikoisjoukoissa?

      Kohujulkkis, yrittäjä ja hyvinvointivalmentaja Martina Aitolehti on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukot on
      Suomalaiset julkkikset
      40
      3024
    10. Olitpa ikävän

      Kylmä eilen. Miksi ihmeessä?
      Ikävä
      45
      2729
    Aihe