neuvoja kaipaan

Moikka!

Millaisia järjestelyjä koulussa (Suomessa siis) pitää tehdä ennen vaihtariksi lähtöä?
Missä vaiheessa näitä järjestelyjä pitäisi alkaa tehdä ja kenen kanssa (rehtori, rymänohjaaja...)?

Kiitos neuvoista :)
2244
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

îtse menen syksyllä enkä oo koulussa informoinu ainakaan vielä...varmaan sitten kohta kun aletaan tehdä 2. vuoden kurssivalintoja.Reksiltä kävin tosin pyytää nimmarin siihen arvosanapaperiin mut ei siin muuta...

Äänestä

itse muistelen maininneeni vaihtoon lähdöstä ryhmänohjaajalle ohimennen jo joskus talvella (lähdin siis kesällä) ja rehtorille vein kirjallisen ilmoituksen vaihtarivuodesta joskus toukokuulla. varsinaisesti ei ilmoittamisajankohdalla ole niin väliä, mutta tietenkin on hyvä, jos opettajat tietävät.
tietenkin kannattaa esim. kurssivalintoja tehdessä mainita opolle, että laittaa sun valinnat syrjään ja seuraavaa vuotta odottamaan. mulle meinasi itselleni käydä niin, että lukujärjestystä olisi ollut vaikea kasata, koska opo unohti valintojeni olemassaolon - onneksi kaverini muistutti häntä asiasta seuraavana vuonna! :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tyttö tuollainen kirjoitti:

Moikka!

Millaisia järjestelyjä koulussa (Suomessa siis) pitää tehdä ennen vaihtariksi lähtöä?
Missä vaiheessa näitä järjestelyjä pitäisi alkaa tehdä ja kenen kanssa (rehtori, rymänohjaaja...)?

Kiitos neuvoista :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu