Markettien joulumyynti on aloitettu jo ennen adventtia jopa aiemminkin.
Uusia joulukatuja olemme saaneet kun niitäkin avataan kuin "sieniä sateella!!"
Uusia joulukatuja olemme saaneet kun niitäkin avataan kuin "sieniä sateella!!"
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 60
Vanhimmat
Jouluvalot oli jo alennusmyynnissä jokin aika sitten. Jouluun on kuukausi aikaa. Joulu vois tulla ja mennä.
Olisi alettava pian joulukortteja kirjoittaa että olisi sitten kaikki valmiina ilman hässäkkää. Yhteydenpito sukulaisten kanssa on sitten vuodeksi hoidettukin.
Päätetty. Lähetetään vain kuusi kappaletta joulukorttej, ei yhtään enempää ja nekin ihan vaan niille, jotka todella ovat vuoden aikana välittäneet ja pitäneet yhteyttä.
Sukulaiset eivät ole lähettäneet kuin muutama tässä viime vuosien varrella joulukortit. Halvalla pääsee, kun jättää turhille ihmisille lähettämättä, säästää samalla rahaakin.
Turha ihminen on se, joka ei milloinkaan soita, ei milloinkaan lähetä mitään sähköpostia, ei milloinkaan käy jne.
Laitan kännykkä viestin ja kuvan mukaan. Kortti tietysti olisi vaikuttavampi saajalleen.
JAKOLASKU
voisi laittaa joulupukin konttiin lahjoja kodittomille pakolapsille.
Kertokaa se hänelle!!
Mieluummin auttaisin kotimaisia perheitä.
Se käy Pelastusarmeijan padan kautta. Miksi kirjoitat "auttaisin", mikset kirjoita "autan"?
AUTAN
mielelläni ja pyyteettömästi.
Sanoihan "vuorisaarnaajakin", ettei hyvää pida tehdä vastalahjan toivossa..
Ovathan sudetkin hyviä omalle pesueelleen.
- Tanssii susien kanssa!
Väärä hälytys
sulki marketin päivällä toviksi.
Samma häär. Vaan kun ei ole käsikranaatteja niin en laita. Saavat tyytyä siihen SPR:n tätien homeiseen pilluun minun puolestani niinkuin tähänkin asti: http://mvlehti.net/2016/11/27/pilapiirros-sprn-piirissa-paljastuneeseen-skandaaliin-liittyen-2/
Sama ajatus täällä. Sukulaisiin yhteys kerran vuodessa joulukortin kanssa. Muutenkin kyllä olisin heidän kanssaan tekemisissä, mutta eivät ehdi, ovat nuorempia ja aina on kiire.
Joulusta on tehty MARKKINAJUHLA ja toisekseen niin mahdollisimman aikaisin täyttävät automarketit siitä turhuuden roinasta, johon moni sitten lankeaa ja TUHLAA RAHOJAAN. Se kiinalainen roina, sehän se on. Ahneet kauppiaat myyvät vaikka äitinsä.
YLI PUOLI VUOSISATAA kun viimeksi joulukortteja lähetin.Joitain joululehtiä
toimitin nuorena ja lähetin joulutervehdyksenä.
kuopuksella menee hyvin
minuu se tressaa niiden kortinsaajien osoitetiedot. pitäis alkaa soittelemaan sen kavereilta mikä osoite on.
Värikkäillä joulumarkkinoilla on mukava luumuilla useampikin päivä. Tuskin ostamme mitään sellaista mitä emme syö tai juo paikalla.
Joulumarkkinat ovat myös oiva tilaisuus lähiympäristöön tutustumiseen.
HURJAT ALET
alkoivat jo marraskuussa jka kuulemma jatkuvat edelleen.
Missä ovat parhaat apajat?
HUOMENNA ADVENTTI
ja Hoosiannaa kuoron mukana kirkkoon laulamaan mennään sankoin joukoin
kentis vieläkin.-
Pidän vähistä euroistani kiinni myös marras-joulukuussa. Vuoden alkuviikkoina tulee monenlaisia laskuja. On hyvä olla katetta tilillä.
KATTEET
ovat kai paremmat kuin sefu ja luotsi eksillä aikanaan ja jatkuu
uusilla NIKEILLÄ: hmm
Ruunen veljenpoika olen. Emme ole erikoisen lämpimissä väleissä, mutta nappaamme silloin tällöin Chivas Regalit parempiin nassuihin.
Kun ruune jäi eläkkeelle, työpaikassaan pidettiin hyvät kemut, päästiin siitä niuhottajasta ole teemamme.
Katteita ei voi olla lkun viestiessä ei ole esitetty dokumentoitu tietoja.
VALEHTELIJAKSINI MITTELY täyttää jo rikoksn tunnusmerkit ku henkilö esittää toistuvasti jopa ollessaam LUOTTMUSTOIMESSA SHERIFFINÄ/TAI LUOTSINA.
...tai joulutonttuna. Hmmm.
Joka asia pitää olla todistettavissa.
Vieläkö "HALPUUTUS! PUREE,"
en laita sukulaisille kortteja kun eivät itse ole yhteydessä muutenkaan
Haistakoot vaan pitkät. Sama täällä yhtään korttia sukulasille ei mene, jos ei muutenkaan ole tekemisissä.
HOULUPUKILLE
pitäiasi jo kiireesti laittaa lahjatoiveet!!
SAHAPUKIT
tuli jo nuorena 13 v. tutuiksi kun sain tuta ne tarpeellisiksi
kun pomo oli myös valtakunnan "lamppumestari"
On ne markkinamiehet senkin taas laskeneet miten paljon kansalaiset käyttävät rahaa jouluaostoksiinsa. Kuulemma saman verran kuin viime joulunakin.
On se hyvä painua pötkölleen kun tuonkin tietää.
Itselle riittää kahdelle joulupäivälle mainiosti yhtensä 60 €. Kinkkua laatikoita. Jouluviinipullon hankin jo viime kuussa, 10€.
Se on merkillistä kun enää vuosikymmeniin ei tavallinen palkansaaja ei ole nähnyt ruuasta puutetta. Silti nyt hamstrataan ruokaa kuin pula-aikana.
Muinakin tuplapyhinä perheellisten ostoskärryt ostetaan vaan täyteen vaikka pakastimet monilla ovat ennestään täydet.
Mainonta on saanut hamstrauksen aikaan. Näemme mainoksia kaikkialla. Mainokset houkuttelevat ostajan.
Elintarviketeollisuus käyttää vain tiettyjä monia ja samoja raaka-aineita valmistaesaan erilaisia elintarvikkeita kauppojen hyllyille. Otetaanpa esimerkki. Jos kaikissa elintarvikeliikkeissä olisi vain yhdenlaista maitoa, vain yhdenlaisia makarooneja, vain yhtä perunamerkkiä, vain yhtä leipämerkkiä jne ja kaikki rinnakkaistuotteet poistettaisiin, tulisi melkoin-
sen yksinkertainen tuotevalikoima.
Esimerkkinä makeiset. Lähestulkoon kaikissa karkeissa on samat valmistusaineet, mutta on miljoona erilaista pussia makeisia. Kun luetaan valmistusaineet jokaisen pussin takaa, niin samankaltaisuus o löydetty eli mitään sen kummempaa ero ei ole karkkipussien sisällöissä, samaa sokeria, väriaineita, hyytelöitymisaineita, säilöntäaineita ja arabikumia ovat kaikki ne värikkäät karkit, joita lapsille hampaiden menoksi myydään ihan vaan tarkoituksella itse rikastua toisten terveyden kustannuksella. Jouluna sen näkee, kun on suklaakonvehteja ja muita namuja hyllyt ja isot lavat täynnänsä. Mainonta ja houkutus vaan tekee sen, että niitä ostetaan paljon juuri Jouluna. Mainonta kertoo, " Tule Joulu kultainen ja maista suklaa hyvää, ota karkki kaunokainen Joulun kunniaksi. Makeaa ja Hyvää Joulua toivottaa,....."
Pikku vihje. Kaikissa suklaissa on perusraaka-aneet ihan samat, mutta markkinatalous on saanut aikaan tuhansia ja jälleen tuhansia eri suklaamerkkejä.
Toiset ihmiset ovat valistuneempia ja viisaampia ja jättävät mainonnan syrjään. Osataan ajatella myös omilla aivoilla.
MAEKKINAT
olivat jo muinaisessa Roomassa ja nyt ovat jo kristittyinä esiintyvät OMINEET
tämän vaikka mitään dokummmmmmmmmenttia ei ole edes Jeesuksen syntynwwn JOULUNA ja joulupukkihan on perheiáaä KUNNIAVIE3RAS!!
PAKOLAISENA
joutui Raamatun mukaan Beetlehemin lapsikin aloittamaan ja 14.000 alle kaksivuotiasta poikalastaq surmattiin eikä KAIKKIVALTIAS
puuuuttunut asiaan vaan paimenten kanssa kedolla sotajoukkoineeen "hillui".
Ihmiset niitä sotia kidutuksia ja vainoja aiheuttaa . Eipä työ kaikille maistu, toisten työn hedelmistä tullaan lämpimistä maista tänne pohjan perukoillekin nauttimaan. Nuo sodat on tekosyy lähteä köyhyyttä pakoon kun ei työhaluja ole edes omassa maassa missä tekemistä riittäisi..Jokaisella luomakunnan olennolla ja kasvillakin on elinakansa, miksi ihmisen pitäisi elää maailmantappiin ? Haluaisitko itse ? Vaatimuslistaa tosiaan riittää niin Jumalalle kuin sossuhuollolle.
Kommentoi
MAAAILMAAANTAPPIIN, MISSÄ SELLAINEN ON?
Ruuneman&vaalierkki eivät ainakaan tiedä missä on MAAILMANTAPPI on.
Älllllly ei vain riitä - valitettavasti!!
MAAIMANTAPPIHAN
on tietysti vaalierkin lullin päässä!
Saattaa toki olla edellen ruunen nenäkkäässäkin.
Joulu on muuttunut markkinajuhlaksi. Myyjät kilpailevat voitoillaan. Joulun todellinen tarkoitus on taka-alalla.
Minulle Joulu on juhla, jota vietetään Jeesuksen syntymäjuhlana.
Monet varsinkin nuoremmat hurahtavat markkinajouluun ja niin menee sitten sitä rahaakin ihan turhuuteen.
Roomassa joulu oli pakanallinen Saturnaalia.
Tuliaisemme joulumarkkinoilta. 1kg:n stolleni ja kaksi mukia. Emme olleet aikaisemmin käyneet Hampurin, emmekä Lybeckin joulutoreilla joten vaimo osti niiltä gluchwein mukit kunhan minä olin ensin tyhjentänyt rommitilkalla vahvistettua.
Mielestäni tämä ei ole hirveää rälläämistä!
Olen luonteeltani flegmaattinen j a loulukatuja -markkinoinneen vierastan.
Kansan juhlana koen ja toivon meidän saavan huomista Itsenäisyyspäivää viettää.
Itswenäisyyspäivän juhlinta vapautuessaan tuonut lisää markkinahumua
josta jotkut pitävät.
Huomenaamulla klo 7.00 alkaa jouluryntäys, siihen valmistautuminen. Pitäkää huiveistanne, hatuistanne kii.
S´oon menua nyt meny.
Mihin ryntäsitte?
SURKEAA PÖRSSISSÄ
kertoo Kauppalehti suomalaisista :
http://www.kauppalehti.fi/uutiset/surkeita-tuottoja-suomi-rahastoista---etf-pesee-mennen-tullen/7SY6wF4M
Kierrän kaukaa joulumarkkinat. Rahan tuhlausta ei kannata harrastaa. Rihkamia liikenteessä paljon. Kiinalaista tuotantoa, joitakin Pentikin, mutta se laatu ja niin kallista että kauppoihin ja markkinoille saa jäädä.
Mietintää. Mikäli ostaisin esimerkiksi Pentikin koristekynttilän, niin olisinko iloisempi kuin nyt. Asettaisin sen pöydälle ja katselisin sitä ensi alkuun uutuuden viehtymyksellä. Seuraavalla viikolla tuskin edes huomaisin enää tuota 30 euroa maksavaa kynttilää. Tavara se on Pentik siinä kuin muutkin. Nimeä vaan ylistetään. Nimi maksaa, ei se tavara.
Joulumarkkinoilla voi kierrellä rahaa tuhlaaamatta. Tai ainakin tuhlata kohtuuullisesti.
Vaimoni kanssa viihdymme joulumarkkinoilla katsellen värikkäitä kojuja, monipuolista tarjontaa ja, tilaisuuden tullen lörpötellen ihmisten kanssa.
En pidä tuhlamisena sitä, että päivänälän tyydytämme markkinatarjonnasta valiten,
Tuhlauksen tynkää lienee tapani nauttia rommivahvisteinen hehkuviini silloin, tällöin.
Törkeintä tuhlausta edustaa vaimoni tapa ostaa matkamuistoksi käyttämäni hehkuviinimuki. Jokaisella kaupungilla oman sorttisia mukeja joissa kaupungin tunnuskuva ja vuosiluku. Maksavat 2€/kpl.
Tavallisesti selviämme yhdellä mukilla mutta nyt vaimo hamstrasi mukin kahdesta eri kaupungista.
Uusintakäynneillä ei vaimokaan osta mukia joten tulisi halvimmaksi käydä luumuilemassa samoissa kaupungeissa.
Olen kerran tahattomasti syyllistynyt rikokseen. Tarkemmin olosuhteita selvittelemättä varastin jokunen vuosi sitten vahingossa Berliinissä tavaratalosta kylmäsavukinkun ja unkarilaisen salamitangon. Vahingossa tullut hyöty ylitti monin kerroin vaimoni mukiostoksen.
Aloittaja on tehnyt aidon huomion!
Joulusesonki on alkanut. Kaupalle se on vuoden tärkein sesonki. Toivottavasti kauppa käy ja ostovoimaa löytyy. Siitä hyötyvät kaikki.
Markkinat pilanneet joulun täysin.
Vaikka itse kasikkivaltiaskin viihtyi enkeleineen lammapaimenten parissa vaikka 14.000 syytönrä teurastettiin!
ALEKSIN JOULUKATU v. 1957 oli melkoinen elämys pohjalaiselle maalaispojalle kun olin päässyt Televisioonkin.
Muutama vuosi ja sain olla TV-jumalanpalveluksessa mukana.
Telkkarissa oli usein "lumisadetta" kun katselimme.
Euroviisut katsoin 1961 Lammilla.
Millaisia muistoja Sinulla on ensi TV-katselusta?
LYHIN PÄIVÄ on tänään 21.12. ja huomenna jo muutaman minuutin pidempään aurinkoa näemme.
Jouluruuhka nyt pahimmillaan huomisiltaan saakka.
Juhlinta nyt vain pari päivää kun aatto lauantaina, joulupäivä sunnintaina ja tapanin ajelulle päästään maanantaina.
- Millainen on oma jouluviettonne nykyisin?
JOULUALET
alkoivat jo marraskuussa ennnen adventtia jopa 90 prossaa antoivat alea.
JOULUAATOSSA
olemme kohta ja puoilta päivin rauhoittuu kun joulurauha julistetaan.
Miten lie sitten sen aidon rauihan kanssa?
AATTO JUHLISTA JALOIN
ja olemme saaneet hiljentyä viettämään jo lasten odottaman JOULUPUKIN tuloa perhepiirissään.
Tietysti PAULA laulaa jouluaaton päähenkilöstä..JOULUPUKKI!!
ALET
taas+aamusts+jatkuvat+kun+jo+ennen+joulua+parhaat+antoi+-90+%+niin...
JOULUALET jatkuvat ja kuusikin viedään pois viimeistään nuutinpäivänä
eli 13..1. Uusi vuosi 2017 otetaan riemulla vastaan.