Onko mahdollista saada asuntoon tukea, kun nyt asun avopuolison omistamassa asunnossa?
Tuen tarve olisi siis toiselle paikkakunnalle, jossa asuisin yksin.
Millaisia vaihtoehtoja?
Asumisen tuet
5
108
Vastaukset
- Saakotukea
Niin ja pitää vielä lisätä, luottotietoja ei ole. Eli toimeentulon ja asumisen rahoituksen pitäisi onnistua ilman lainaa.
Kun muutan toiselle paikkakunnalle, silloin ei varmaankaan puolison tulot vaikuta tukiini?- siisnäin
Siis eroat puolisostasi ja muutat muualle. Silloin sinulla ei ole puolisoa. Ex-puolison tulot eivät vaikuta tukiisi.
- Saakotukea
Periaatteessa näin, mutta kyse ei ole erosta, ei vain asuttaisi yhdessä. :D Mutta kirjoissa oltaisiin erottu?
- sssssssssssgttyjhbv
eikö riitä että olet jo toisen elättinä ja nyt pitäisi vielä valtiolta saada lisää?!?!!!
- Saakotukea
Missä vaiheessa sanoin olevani toisen elättinä? Tällä hetkellä osallistun täysipainoisesti yhteiseen talouteen, mutta kuten saatat tietää, opiskelijana tulot romahtavat.
Jos luottotietoja tarkoitat, en ole silläkään saralla kenenkään elätti.
Jos taas tarkoitat sitä, että asun puolison omistamassa asunnossa, niin minusta elättinä oleva ei maksa toisen omistamasta asunnosta kustannuksia, yms.
Älä tee typeriä tulkintojasi rivien välistä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu1937297Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1293300Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?1161942"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?591901Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p611857- 191809
Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am811786Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.61675Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m171561- 691393