mennä miehen lasten joulujuhlaan vaikka ei ole kutsuttu, sanottu vaan ettei saa mennä. Viesti tuli lastenäidiltä joka menee sinne mikä on outoa, kun ei ole enää miehen kanssa naimisissa vaan minä olen vaimo ja lapset ovat ns meidän. Ex vaimo vaan hoitaa ja huolehtii heistä ja me kasvatamme, tai minä oikeesti kun olen lastenhoitaja ammatiltani niin se on luontevaa että osaan.
Joulujuhlat olisi perheelle tarkoitettu ja miehen exä ei ole enää perheellinen.
Siellä on pienet tilat ja tilaa on vain koululaiset ja heidän vanhemmat, ja minähän olen lasten vanehmpi kun olen heidän äitipuoli. Meitä ei mahdu kolme samasta pehrreestä, olisi että se joten luontevaa olisi et se rääkkäkääkkä jäisi pois.
Jos en mahdu mukan ei mene mieskään, niin hän sanoi että ei mene, no vähän suostuttelin että ei menisi... ja ei sitten onneksi mene. On kummaa etei omat kasvatajat pääse mukaan kun pitää tunkea entiseten eukkojen mukaan paikkaan missä ei kuulu enää olla. Eukko näkee lapsiaan useimmin kuin me kasvattajat. Ilmankos lapsita on tullut erittäin onglemallisia. Eilenekään eivät läytäneet mitään mitä käskin etsiä. Mulla on kauheesti kvelvollisuuksia miehen lapsia kohtaan mutta ei oikeutta kuulemma määrätä vaikka olisin siihen paras mahdollinen äiti. Huomaa että lapset ovat paljon onnellisempia meillä kuin äitinsä luona, olen kuulemma aurinko meidän perheessä ja lapset rakastavat uutta äitiään.
Miten on voiko äitipuoli
13
172
Vastaukset
- Täyttäpaskaa
Jassoo, lakkaa trollaamasta mielenterveyspotilas ja alkoholisti.
- äitupletonnistuuaina
Voi toi. Sinne vaan ei sua ovelta käännytetä. Te kuulutte miehen kanssa sinne ilman muuta ja äiti jos mahtuu, toivottavsti ei mahdu, meette sen verran aikasempaa että saatte paikat. Jos lapsi pitää sua äitinä niin eikö se ole viesti sille vanhalle äidille? Lapsi sanoo totuuden. Juhliin vaan leikkimään äitiä kaikki on sun tukena.
- äitipuoletrulaa
Muistakka äidit ja miehet että äitipuoli on vertaisenne. Miksi olette mustiksia äitipuolista jotka ovat lastenne kasvattajia siinä kuin tekin. Ei heitä turhaan valikoida miehenne puolisoiksi. Äitipuoli on rikkaus lapsen elämssä ja vaikuttaa suurelta määrin hänen tulevaisuuteen hyvällä tavalla. Ongelmat poistuu ja säännöt tuplaantuu lapsen parhaaksi.
- Annatilaa
Luin avauksesta vain ensimmäisen lauseen ja sen pohjalta vastaan näin: Äiti/isäpuoli ei voi mennä joulujuhliin, sillä useissa kouluissa lapsen juhliin tulijoiden määrä on rajattu. Joka tapauksessa lapsen biologiset vanhemmat, mahdolliset sisarukset ja isovanhemmat menevä sinun edellesi.
- äitipuolemahtuu
Monesti miehen ex vaimo vie kahden paikan. Niin on lihavia.
- iskänrakkaat
äitipuolemahtuu kirjoitti:
Monesti miehen ex vaimo vie kahden paikan. Niin on lihavia.
Tässähän se lissumiesreppana taas paljasti itsensä. No jos sun ex-vaimo on lihava, niin voi-voi. Kaikki naiset ei oo ja sun nykyises on varmaan yhtä tyhmä kuin sä ja sekös sua harmittaa, kun lihava voi laihtua, mut tyhmä on aina tyhmä.
- Lissupoisjääköön
Sinä Lissu voit jäädä pois juhlista, sutturat on sieltä paikkansa ansainneet.
Lapsesi tykkäävät enempi sutturoista, kun sinusta ,jolla pää sekaisin joka päivä liiasta alkoholin käytöstä, sinnuu ne häpee, mutta ovat ylpeitä naikkosista. - jokomenikaaliin
No eivoi, sehän on perhejuhla. Sutturat ei kuulu lapsen perheeseen. On se jännä kun ei tajuta päivänselvää asiaa. Perheenrikkoja RI OLE MITÄÄN SUKUA LAPSELLE JA MIEHEN EXÄLE JA KOKO SUVULLE.
Laastarisuhde, muuta sellainen näätä ei ole.- Aloitusonomasi
Oho! Olet sitte taas erimieltä itsesi kanssa, olet säälittävä tapaus lässy. Olet pahasti sairas ja myös dementoitunut
- Mustasellaiset
naiset ovat säälittäviä, jotka ottavat miehen jolla vielä ala-ikäisiä lapsia. Ihankuin ei löytyisi ei lapsettomia miehiä. Itse en edes tahtoisi miestä jolla pieniä lapsia ja vielä leikkiä äitiä vieraille lapsille. Pitää olla aika köyhä elämä.
- ongelmatta
Älä ihmeesä tee joulujuhlasta riitaa, sehän on vain joulujuhla. Siis pari tuntia, kyllä kestät olla sen ajan jossakin muualla ja juhlitte joululomaa sitten lasten kanssa kotona. Tärkeintä on että LAPSILLA on mukava joulujuhla ja ainakin isä on siellä paikalla katsomassa heidän mahdollisia esityksiään. Jos et tee itse isoa numeroa poissaolostasi, ei lapset sitä mieti eikä sure. Sanot vaan yksinkertaisesti ja ystävällisesti, että sinulla on nyt este, mutta isä kyllä tulee juhlaan.
- Hymyilevä-äitipuoli
Suomi on vapaa maa. Menet tilaisuuteen, joka on miehesi lasten juhla. Ihan OK. Käytöstavat kuitenkin on syytä pitää mielessä, eikä lastenjuhlat ole oikea paikka mielenosoituksille. Niinpä olet paikalla kiltisti ja hymyilevänä, tervehdit lasten äitiä ystävällisesti ja sitten et kiinnitä häneen mitään huomiota, vaikka hän yrittäisi provosoida.
Siten selviät tilanteesta.- Xxzdd
Perheen rikojat ei kuulu meihen lasten juhliin se on äidin paikka naikkoset pysyköö n poissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.
Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol5472099Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis3851692Eronnut Janni Hussi palaa julkisuuteen - Aloittaa uudessa työssä, joka on aivan uusi pesti Suomessa
Janni Hussi on saanut viime aikoina kohujulkisuutta, kun hänen ja Joel Harkimon avioliitto päättyi eroon kesällä 2025. H211519Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden
Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe641398- 561082
JM lukkoliike
Mihin helvetin kuuseen te olette tällä kertaa siirtäneet Lukkoliikkeenne? Sen kerran kun ensimmäisen ja viimesen kerran191076- 1181067
Pankin avajaiset
Osuuspankin uuden toimitilan viralliset avajaiset vetävät väkeä. Kyllä oli outo nauhan leikkaus, kun leikkaajat pyllisti16848Helena Ahti-Hallberg uudessa elämäntilanteessa - Paljastaa eläkehaaveestaan Espanjassa: "Mä.."
Oi, kuulostaa ihanalta eläkepäivillä! Helena Ahti-Hallberg on ostanut kakkoskodin Espanjasta ja hänellä on puolisonsa ka11824Miten kesäsi meni?
Oletko tyytyväinen siihen? Oliko kaivattusi mielessäsi? Lähennyitkö vai etäännyitkö hänen kanssaan?66813