Kaveri tarjoaa Toyota Camrya 2,0 vm 88 myytäväksi. Siinä olisi melkein uudet talvirenkaat (ajettu noin 3000 km). ABS-jarrut, sähköinen kattoluukku ja keskuslukitus ym. Paljonko ko. menopelistä kannattaa maksaa? Mitä pitäisi ottaa huomioon?
toyota camryn hankinta
puhveli
4437
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Itselläni oli joku vuosi sitten -88 mallin Camry
1.8 koneella.
Camryn tekniikka /moottori kestää n. 200 000 km
ilman suurempia murheita.
Tsekkaa että lokasuojan kaaret sekä edessä että
takana ovat edes jokseenkin kunnossa ,ne lahoo
kaikissa ko. Camryissä
sekä jos on farkkuversio niin takaluukku kans.
Joo mallin pahin vika on varmasti ruoste. Jos ruoste ei vaivaa ko yksilöä, saat Camrystä oivan pelin. Useimpia se valitettavsti vaivaa, mutta se näkyy kyllä päällepäin. Ne kannattaa kiertää kaukaa. Työkaverin Camry ruostui nopeasti ja pahasti: tuulilasin ympäriltä tuli vesi sisään, tavaratilaan näki ilman kannen avaamista jne. Tuossa vaihessa oma oli vielä lähes virheettömässä kunnossa. Tästä on kyllä aikaa jo 8 vuotta. Nuo alkupään mallit ruostuivat herkemmin, joten vm. 90-91 voisi olla parempi ostos, hinta on tuon ikäisellä ei ole enään niin vuoden päälle.
Tekniikka kestää, 300tkm ilman murheita omakohtaisesti koettuna. Mutta tiedän yli 500tkm ajetuista yksilöistä tuttavapiirissä, jotka edelleen toimivat moitteetta. Varo mittarin ruuvailijoita, sillä auto oli paljon ajavien suosiossa. Auto on päällepäin mitään sanomattoman näköinen, mutta kuoren alla on kelpo ominaisuudet. Tilava kori, hyvät varusteet, mukava jousitus, joka ei nyyhkähdä kuormankaan alla, riittävä suorituskyky.
Arka paikka on takapyörinen kulmien muuttuminen melko herkästi. Pielessä oleva säätö kuluttaa takarenkaat piloille nopeasti. Toinen ominaisuus joka omassani ainakin oli, että reippaamin ( 140km/h) ajettaessa öljyä kului jonkin verran. Suomessa asialla ei suurta merkitystä ole, ellei näitä lyhyitä moottoriteitä sahaa reippaammalla vauhdilla ees taas.
Jos ruostetta ei ole ja hinta enintään 20000 markkaa, niin osta pois! Tekniikka kyllä kestää!
Itselläni on Camry ja Carina. Molemmat vanhoja takseja. Kilometrejä on takana reippaasti yli 600 000 yhteensä, ja autot pelaavat kuin uudet. Tosin Camry on-94 , ja Carina -96 turbodieseli. Niillä kuitenkin olen ajanut vuosia ilman ainuttakaan vikaa. Aivan puistattaa ajat kun piti kuljettaa sakemanneja joka viikko korjaamolla. Muuten saksan katsastustilastoissa Toyotilla on kärkisija lähes joka luokassa vikojen vähyydessä!