Finnair aloittaa kesäkuussa lennot
Helsinki-Skavsta eli syöttöliikennettä
Ryanairille ;)
Ryanilla voi sitten jatkaa:
Bryssel, Barcelona, Glasgow,
Hampuri, Milano, Weeze (entinen
V-Birdin kenttä), Pariisi, Rooma,
Shannon jne.
Helsinki-Skavsta eli syöttöliikennettä
Ryanairille ;)
Ryanilla voi sitten jatkaa:
Bryssel, Barcelona, Glasgow,
Hampuri, Milano, Weeze (entinen
V-Birdin kenttä), Pariisi, Rooma,
Shannon jne.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Mitähän hintaluokkaa mahtaa tuo lento olla.. Tosi hyvä uutinen :)
Finnair lopetti Helsinki-Skavsta reitin pari vuotta sitten kannattamattomana. Uudelleen aloitus tuntuu aika kummalliselta. Kovin halvalla Finnair ei kuitenkaan reittiä myisi. Sehän olisi kuin ampuisi omaan jalkaan ja hyödyttäisi vain Ryanairia.
Ryanairkin kuulemma suunnittelee käynnistävänsä kesäkaudeksi uudelleen reitin Tampere-Skavsta.
Kesällä reitille riittää varmaan hyvin matkustajia - ainakin Ryanairin hinnoilla.
Ja tieto perustuu mihin? Mistä tieto on peräisin? Ainakaan Finnairin sivut eivät asiasta tiedä mitään.
Vedänpä saman tien omat mölyni takaisin. Tietosi pitääkin paikkansa, kyseessä on lomalento joka lentää Skavstadin kautta Bostoniin. Mutta herää kysymys miksi kone tekee välilaskun Skanvstadissa, ainakin se (757) pystyy lentämään tämän välin ilman välilaskua. Halutaanko myydä reittiä ruotsalaisille? Tuskin ideana on ainakaan kuljettaa matkustajia Helsingin ja Skavstadin välillä, ottaen huomioon, että kyseessä on lento USAaan joten turvallisuusvaatimukset ovat tiukat.
Jos lennolla porukkaa jäisi Skavstadiin, niin matkustamossa joudutaan tekemään turvatarkastus USAn viranomaisten vaatimusten mukaisesti. Joten todennäköisintä mielestäni on, että reitti on Helsingistä Bostoniin ja Skavstadista Bostoniin, mutta ei Helsingistä Skavstadiin. Lisäksi on huomioitava, että matkustajat poistuvat Schengen-alueelta Ruotsista lähtiessä, jolloin passit pitää tarkastaa siellä, ellei lentoa jo alunperin Helsingistä kohdella kuten ei-Schengen lentoa, jolloin matkustajat menevät Helsingin päässä passintarkastuksen läpi. Näin ilmeisesti kohdellaan Air Finlandin Tukholma-Helsinki-Bangkok lentoa, jossa ruotsalaiset matkustajat eivät mene Helsingissä passintarkastuksen kautta vaan pysyvät ilmeisesti koneessa odottamassa suomalaisia matkaajia. Periaatteessa heidänkin pitäisi läpäistä passintarkastus samallalailla kuin Finnairin Helsinki-Tukholma-Manchester lennon matkustajat tekevät Tukholmassa, koneessa olessa tosin nykyisin, mutta Helsinki-Tukholma väli on Schengen-maiden välinen ja siksi passit tarkastetaan vasta Ruotsissa, jossa poistuvat virallisesti Schengen-alueelta.
Mutta siis tietosi piti paikkansa, sorry mölinäni edellisessä viestissä.
Finnair ei myy lippuja Helsinki-Skavsta välille. Ei oikeuksia.
Eikö Finnairilla ole oikeutta lentää Ruotsiin enää?
Tukholma-Skavstan lentokenttä on yksityinen. On lentokentän tahdosta kiinni saisiko Finnair lentää sinne ja millä ehdoilla.
Ei ole oikeuksia kuljettaa matkustajia Helsinki-Skavsta välillä tuolla Bostonin lennolla.
Kyse on Finnairin uudesta kesäreitistä Helsinki-Tukholma(Skavsta)-Boston. Reittiä lennetään kolme kertaa viikossa Boeing 757-koneella.
Finnair ei kuljeta matkustajia välillä Helsinki-Skavsta.
Aika mielenkiintoinen avaus Finnairilta. Ryanairin vilkas liikennöinti Skavstan kentälle syöttää matkustajia Finskille. Ryanair lentää Skavstasta 12:een kohteeseen. Finnair on ensimmäinen yhtiö, joka aloittaa mannertenväliset lennot kovasti kasvaneelta Tukholma-Skavstan kentältä.
"Finnair ei kuljeta matkustajia välillä Helsinki-Skavsta."
Siis matkoja myydään vain ruotsalaisille ???
"Finnair on ensimmäinen yhtiö, joka aloittaa mannertenväliset lennot kovasti kasvaneelta Tukholma-Skavstan kentältä."
Mikäs sitten on SweFly joka aloittaa
helmikuussa lennot Pakistaniin lähelle
Intian rajaa ? ;)
Kyllä matkustajia oletaan varmaan Helsingistäkin, mutta lippuja ei kaiketi myydä välille Hki-Skavsta. Olisikohan syynä turvalisuusseikat.
http://www.flygtorget.se/nyheter/nyhetsdetaljer.asp?ID=2882
Kävin messuilla ja siellä oli lomalentojen edustaja paikalla, joka sanoi että lento hakee lisämatkustajia Skavstasta. Tämä Boston oli aivan uusi juttu messuillekin ja aloittivat myynnin nyt Suomesta alkaen messutarjouksella.
Aikovat kuulemma myydä myös pelkkää Helsinki-Skavstaakin jos paikkoja jää. Finski on vähentänyt Usan liikennettä niin paljon, että ihan hyvä kun taas alkavat lentää muuallekin kuin kammottavaan New Yorkkiin.
Kaikki muutkin kammottavat paikat.