Ei kai saippua niin kallista ole? Vai onko se ominaishaju? Vaiko laiskuutta?
Miksi köyhät haisee pahalle
49
747
Vastaukset
- lapsettaakopentua
Myös sinun kaltainen tyhmyys haisee pahalle, mistä saisit järkeä päähän.
- h1ttaaa
Itse en ole köyhä, mutta joskus menee se pari päivää käymättä suihkussa. Vittuillakseni sitten menen kaupoille pahalta haisevana.
- VanhatKonstit
Tuo on huva konsti päästä kassajonossa ekaks. Löysähkö lääkepaskalusikallinen housussa takaa menestyksen!!!!
- Luuserinpoika
Et ole koskaan syönnyt petuleipää.
- vuorineuvoksenpoika
Miltäköhän tuntuisi olla köyhä?
- h1ttaaa
Nyt tuntuu siltä että sama kirjoittaja yrittää provoilla täällä eri nimimerkeillä. Skarppaas nyt, näkyy läpi
- Anonyymi
En mä ainakaan haise pahalle. Pesen hampaat ja muutkin kehonosat joka päivä. Normal kaupasta saa saippuaa,shampoota,hammastahnaa ja harjoja. Jopa 1€ minihajuvesiä.
- Anonyymi
Mielummin haisen hielle kuin tuoksun hajuvedelle.
- Anonyymi
Samoin!
- Anonyymi
Just niin... hienhaju ei sairastuta muita.
- Anonyymi
SULLA ON JOKIN VITUN PAKKOMIELLE KÖYHISTÄ JA KÖYHYYDESTÄ.
OLET JOKO ITSE KÖYHÄ JA ETT HYVÄKSY OMAA KÖYHYYTTÄSI TAI OMIA KÖYHIÄ LÄHTLLKOHTIASI. TAI SITTEN OLET JOKU RIKKAIDEN
VANHEMPIEN PILALLE HEMMOTELTU KAKARA.- Anonyymi
KÖYHIEN ULINA ON LEMPIMUSIIKKIANI
- Anonyymi
monet koöyhiä esittävistä ovat hyvin lihavia. mutta onko silloin oikeati köyhä jos on lihava. koska ruokahan on kallista.
- Anonyymi
Ihan rehellinen saippua haisee paremmalle kun nämä nuorison suosimat rotanmyrkyt joita on kaadettu puoli pulloa päälle. *ittu ei saa happea kun käry on niin jäätävä.
- Anonyymi
Siksi juuri pitikin pankkien asiakaspalvelu konttoreissa lopettaa, kun asiakkaat haisivat hielle ja toivat vain hiekkaa puunatuille parketeille. Tosin joillakuilla saattoi olla jopa kuivuneet löysät kalsareissaan!
T. Arska Mansesta. - Anonyymi
Pojatkin käyttää hajuvesiä? Geenimutaatioita on tulossa. On vaarallista hajustaa itseään. 10 minuutissa kaikki se kemikaali, jota roiskitte itseenne on verenkierrossanne.
- Anonyymi
Miksi rikkaat tyhmiä?
- Anonyymi
Luultavasti aivot ehtivät sulle totuuden kertomaan ennenkuin edes olet päässyt haistamaan kun tiedät köyhää nuuskivasi. Köyhä on tyhmä, lihava, laiska, erakko, vanhentunut, monesti sairas, niin ja tieysti köyhä. Miten kuvittelet tuoksun olevan nessuusi miellyttävä, harhaluulo. Ite ollessani köyhyysrajan alapuolella töissä eräässä toimistossa, kävivät paremmin palkatut varsinkin alussa ympärillä haistelemassa, ei haissut raha joten päättivät etääntyä.
- Anonyymi
Miksi köyhät ajaa 30v vanhalla Bemarilla? No siksi kun kuvittelee sen näyttävän rikkaalle.
- Anonyymi
Ei, vaan kun ei ole varaa ostaa uutta autoa. Toissaalta, 30 v vanha bemu on takuulla parempi/varmempi ajopeli kuin 2020 luvun bemari.
- Anonyymi
Minkä ikäinen olit kun tienasit ensimmäisen miljoonasi?
- Anonyymi
miksi ylipäätään pitää olla köyhä? tätä en ymmärrä. miksei ne hanki rahaa?opiskelee hyvän ammatin esim. lääkäri tai diplomi-insinööri ja alkaa hankkia hyvin!
- Anonyymi
Rikas lääkäri! Työnä hoitaa köyhiä mätäneviä ihmisiä. Ei muuta kuin tartu kiinni, ja ala tutkia paskahousuista potilasta. Että näissä merkeissä sitten köyhä ja rikas ovat lähikontaktissa. Pelkkä palkka ei varmasti houkuttele lääkärin hommiin.
- Anonyymi
Toisilla ei iho kestä haju saippuaa,eikä parfyymejä!hajut ahdistaa hengitystä!
- Anonyymi
Kun täältä erkanet kerran, jätkä missä markkasi on
Päivät pitkät raadoit unohtaen
Lyhyt on elo ihmisen, ja ja
Lyhyt on elo ihmisen
Annan toisten mä talletella suuret setelit
Ne multa pitkät vain saa, mä elän, pelaan, kuljen ja laulu soi
Kas osaansa ei muutella voi, ja ja
Määräänsä ei muutella voi, ja ja
Loppuaan ei vältellä voi
Loppuaan ei vältellä voi- Anonyymi
Kivempaa elellä rikkaana kuitenkin. Voi paljon paremmin tyydyttää mielihalujaan. Köyhyys on puutetta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kivempaa elellä rikkaana kuitenkin. Voi paljon paremmin tyydyttää mielihalujaan. Köyhyys on puutetta.
kova on todistelemisen tarve
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
kova on todistelemisen tarve
Deekuilla on paljon vaivoja.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kivempaa elellä rikkaana kuitenkin. Voi paljon paremmin tyydyttää mielihalujaan. Köyhyys on puutetta.
näihin sinun valheellisiin teksteihin varallisuudestasi ei usko täällä kukaan.
- Anonyymi
Syäpää sairastava haisee kalmalle , eikä voi mitään.
- Anonyymi
Projisoinnin tiedostaminen ja ymmärtäminen on ensimmäinen askel sen hallitsemisessa. Henkilön on tärkeää oppia erottamaan omat tunteensa ja ajatuksensa toisista ihmisistä sekä ottaa vastuu omista reaktioistaan.
- Anonyymi
no ei taatusti haise elossa ollessaan!
- Anonyymi
kun ei pese ihtiään miehen luonnolliset uros feromoonit tulee esiin jase houkuttaa naisia!
- Anonyymi
Mikis rikkaat ei käytä miljooniaan vaan roikottaa niitä pankkitilillä hautaan asti?
- Anonyymi
Useimmat käyttävät kyllä. Etkö ole huomannut makeaa elämää ympärilläsi?
- Anonyymi
Egon pönkittäminen polkemalla muita alas
- Anonyymi
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra arvostelee toimeentulotuen nykytilannetta.
Hänen mukaansa sosiaaliturvan viimesijainen turva on menettänyt tarkoituksensa ja karannut käsistä, sillä siitä on tullut monille pääasiallinen tulonlähde.
Learn more
Riikka Purran mukaan ongelma kytkeytyy yhä enemmän maahanmuuttoon.
– Vieraskielisten osuus tuensaajista on jo lähes 30 prosenttia. Esimerkiksi arabiankielisistä 54 prosenttia saa tukea, kun suomen- ja ruotsinkielisten osuus on vain 3,7 prosenttia. Helsingissä yksinasuva saa tukea noin 1300 euroa, yksinhuoltaja 2 000 euroa, kaksilapsinen perhe 3000 euroa ja nelilapsinen 4000 euroa. Suurissa perheissä summa nousee lähes 5000 euroon, Purra kirjoittaa X:ssä ja Maaseudun tulevaisuudessa julkaistussa kolumnissa.
Lisäksi maksetaan vesi, sähkö, vakuutus ja usein vuokravakuus. Ministeri huomauttaa hyvinvointialueiden maksavan lisäksi täydentävää tukea: esimerkiksi 800 euroa irtaimistoon, 300 euroa polkupyörään, 250 euroa urheiluvälineisiin, 400 euroa vaunuihin, 80 euroa huvipuistorannekkeeseen. Helsingissä nuoret saavat 550 euroa harrastusmenoihin.
– Tuki on veroton etuus eikä kannusta töihin. Jos perhe saa 4000 euroa ilman ansiotuloja, kiinnostus töihin totta kai vähenee. Harva lähtee yövuoroihin siivoamaan, jos saman rahan saa tekemättä mitään. Jokainen ansaittu euro vähentää tukea heti suojaosan jälkeen, jolloin työnteosta ei juuri jää käteen, Riikka Purra sanoo.
Hän sanoo, että Suomessa on jo 100 000 ulkomaalaista työtöntä, joista osa kotoutumiskoulutuksessa. Työttömyyden kasvu tulee puoliksi maahanmuutosta.
– Maahan tulee erityisesti opiskelijoiden perheenjäseniä, jotka edellisen hallituksen hullujen päätösten vuoksi pääsevät suoraan sosiaaliturvalle – vaikka heidän piti elättää itsensä. Järjestelmää ei ole tarkoitettu tällaiseen, eikä mikään raha riitä moiseen avokätisyyteen, Riikka Purra ihmettelee.
Eduskunnassa käsitellään parhaillaan tuen uudistusta. Jatkossa saajan on haettava ensisijaisia etuuksia, kuten työttömyyskorvausta, muuten tuki leikkaantuu puoleen.
– Vasemmisto väittää tämän olevan ”hyvinvointivaltion purkamista”, vaikka todellisuus on päinvastainen. Muissa Pohjoismaissa ehdot ovat tiukemmat ja tuen taso matalampi, erityisesti maahanmuuttajille. THL arvioi, että Ruotsin tasolla ja säännöillä saajia olisi Suomessa puolet nykyisestä, Purra sanoo.
Ruotsi on siirtymässä malliin, jossa maahanmuuttajat saavat vain puolet tuesta.
– Tanskassa tämä on arkea – lisäksi edellytyksenä on yhdeksän vuoden asuminen, ja pienempää tukea saadakseen on tehtävä työtä 37 tuntia viikossa, Riikka Purra toteaa.
Poimintoja videosisällöistämme
Perustuslakivaliokunta on todennut, ettei toimeentulotuki ole perustuslain takaama vähimmäisturva, vaan se ylläpitää sosiaalisesti hyväksyttävää elintasoa. Purran mukaan tukea voidaan ja sitä pitää rajata. Muut Pohjoismaat ovat jo tehneet tämän, eli Suomi tulee jälkijunassa.
– Perussuomalaisten mielestä hyvinvointijärjestelmä voidaan pelastaa vain rajaamalla sosiaaliturva Suomen kansalaisille. Se vaatii perustuslain muutoksen. Jotain voimme tehdä kuitenkin heti ensi kaudella: rajataan tuki niille, jotka ovat asuneet Suomessa vähintään 10 vuotta, Riikka Purra sanoo.
Toimeentulotuki on pakko korjata
Toimeentulotuki eli sosiaalijärjestelmän viimesijainen turva on menettänyt tarkoituksensa ja karannut käsistä. Siitä on tullut monille pääasiallinen tulonlähde.
Ongelma kytkeytyy yhä enemmän maahanmuuttoon. Vieraskielisten osuus tuensaajista… - Anonyymi
kantisköyhät tavattoman lihavia, maahanmuuttajat paljon hoikempia. ja kauniimpiamyös. totuuden saa aina sanoa.
- Anonyymi
Tässä on erittäin monimutkainen syiden ja seurausten vuorvaikutusverkko kyseessä. Lyhyesti sanoen, saamattomuus ja laiskuus näkyy sekä pienituloisuutena että pahanhajuisuutena.
- Anonyymi
Olen sosiaalihuollossa töissä, ja kokemukseni mukaan Mikkelissä eniten haisee Nuottakadulla.
:(
- Anonyymi
Jos ei olisi köyhiä ei olisi rikkaitakaan ;)
- Anonyymi
mukavahan se on rikkaana elellä! ;)
- Anonyymi
Rahasttomana ja alastomana sä tänne tulit, rahattomana ja alastomana sä täältä lähdet. Mitään et mukaasi saa, et edes leuhkaa, ja muita vähättelevää asennettasi. Kannattaa muista, että rikkauskaan ei estä sua kuolemasta.
- Anonyymi
se onkin kiinnostavaa mitä tapahtuu siinä syntymän ja kuoleman välissä; että elää mahdollisimman rikkaan ja hyvän elämän.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
se onkin kiinnostavaa mitä tapahtuu siinä syntymän ja kuoleman välissä; että elää mahdollisimman rikkaan ja hyvän elämän.
Parasta siinä on se että voi pönkittää omaa itsetuntoa nöyryyttämällä köyhempiä.
Rikkaalla on varaa olla kusipää niin pitkään kun rahat riittää. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Parasta siinä on se että voi pönkittää omaa itsetuntoa nöyryyttämällä köyhempiä.
Rikkaalla on varaa olla kusipää niin pitkään kun rahat riittää.köyhät tosi usein kadehtii rikkaita.miksi? siinähän vain myrkyttää oman elämänsä.
- Anonyymi00051
Anonyymi kirjoitti:
köyhät tosi usein kadehtii rikkaita.miksi? siinähän vain myrkyttää oman elämänsä.
Rikkaita suututtaa jos niitä ei kadehdi
- Anonyymi00052
Anonyymi00051 kirjoitti:
Rikkaita suututtaa jos niitä ei kadehdi
aijjaa,köyhät haluu siis mielistellä, ja siks kadehtiivat?
- Anonyymi00053
saippua on kyllä kallista! ainaki vähän parempi Saippua punppu pullosta joka toimii
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark2267007Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p3334899"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?1503700Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue
Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää1193499Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m753443Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia
ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi552937Hyviäkin uutisia tulossa, hallinto-oikeus asettaa toimeenpanokieltoon
Hyvinvointitalon työmaa pysähtyy. Rillankivi+energia ja vesi kytkyrahanpesu stoppaa. Tytäryhtiöiden hallitusjäsenet+kon2702759Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.842480- 252396
Oppiiko vasemmistolaiset valehtelun jo kotonaan?
Sillä vasemmistolaiset/äärivasemmistolaiset valehtelee ja keksii asioita omasta päästään todella paljon. Esim. joku vas972039