Miten hyvin pärjää

mummujapappa

jos on kuukausittain varaa käyttää elämiseen 1700 euroa? Eläkeläisinä olemme suunnitelleet ainakin osavuotista asettumista Espanjaan. Nyt on kovasti esimerkiksi Ilta-Sanomissa kehuttu ruoan olevan Espanjassa halpaa Suomen ruokaan verrattuna. Mutta se ei ole syy miksi kyselen, kiinnostaa vaan tietää paikan päällä useammin tai pidempään olleiden näkemyksiä. Onko elämä edullisempaa Espanjanssa, kun ei elä mitään kulutusjuhlaa vaan syö kotiruokaa ja asuu vuokralla kaksiossa?

Aurinko houkuttelee ulkoilemaan, joten olisihan se mukavaa joskus viettää räntäsään sijaan lämmintä päivää ulkosalla, näin talvellakin. Kiitos, jos joku ottaa kantaa.

Mikä Espanjassa on parasta? Mikä huonointa mielestäsi?

5

370

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • cardios

      Kyllä pärjää,vuokraatte asunnon,sijainti ratkaisee hintatason,ruoka on halpaa,säästän itse yli 50%ruuassa kun olen Espanjassa,sähkö on kalliimpaa,muut jutut halvempia ,pitää olla tarkka vuokraajan kanssa ettei "huijaa",ja tarkistaa että asunnossa on peruskamat.parhaat minun paikat on Las Palmas Canarialla,tai Malagan seutu,Torremolinos on kiva paikka.

    • cardios

      Parasta Espanjassa on sol eli aurinko,huonoja puolia vähän versus Suomi.

    • Grigoj

      Hyvin pärjää jos on noin paljon rahaa kuussa käyttää... Asunnon ostoa en suosittele ainakaan heti, kannattaa pari vuotta rauhassa katsella ja sopeutua. Hyviä vuokra asuntoja löytyy kun kyselee ja ottaa asioista selvää. Elämä on paljon edullisempaa Espanjassa kuin Suomessa, ihmettelen näitä kauhutarinoita Espanjan kalliudesta... No mikäs siinä jos välttämättä haluaa elellä Benidormin kupeessa tai jossain Costa del solin lomaosakkeissa. Jotka tosin nekään eivät hinnoillaan enää niin päätä huimaa...

      Itse olen aikanani elellyt Galician seudulla 650e./kk... Eli tod. halvalla sai yhen huoneen mökin talveks ja ruokaan riitti 150-.200e. /kk. Sähkö tietty maksaa. Vuokra "tönöstä" 250e. erään maatilan yhteydessä, puita sai hieman poltella kylmimpinä aikoina mutta mukava talvi oli silti. Tuolta löyty:

      http://www.spainhouses.net/en/rent-properties-galicia.html

      Miinuspuolena kerrottakkoon espanjalaisten halu elää erillään: ystävien saanti ei mikään itsetään selvyys etenkään Espanjassa. Onneksi galicialaiset ovat portugalilaisten tapaan vähän vähemmän ylpeätä, portugalilaisten serkkuja. Etelä-Espanjaan en muuttaisi. Mutta jos haluatte muiden suomalaisten kanssa viettää aikaa sitten sinne ehdottomasti!

      • Grigoj

        Parastako Espanjassa:

        - Elämän rentous. Ei turhaa kiirettä. Vaatii tosin totuttelua PIIIITKÄÄÄÄÄN.
        - Yhteisöllisyys. Kylä on oikeasti yhteisö. Olet osa sitä. Et ole yksin. Vaikka espanjalaisista ei ehkä heti saa kavereita, niin täällä on paljon muunkin maalaisia ihmisiä joihin tutustua. Apua saa helposti ja aina. Espanjalaisetkin ovat aina valmiina auttamaan.
        - Halvat hinnat. Etenkin ruoka, viini ja vaatteet alennusmyyntien aikaan. Kaikki ei toki ole halvempaa kuin esim. Suomessa. Mutta esim. lihat ja viinit ovat täällä puoli-ilmaisia Suomeen verrattuna. Käytän täällä saman verran ruokaan rahaa kuin SUomessa, mutta samalla rahalla syön täällä ylenpalttisesti.
        - Suomea parempi terveydenhuolto.
        - Maaseudun hiljaisuus ja toisaalta eläväisyys. Täällä maaseutu ei ole niin kuollutta kuin Suomessa. Täällä on isoja juhliakin. (asun siis maaseudulla)
        - Portugaliin pääsee nopeasti laskettelemaan talvella. Talvi onmuuten ihanaa aikaa. Välillä on kylmä eli "vain 10". Seuraavana päivänä onkin 18 eli ihan sopiva ja aurinko paistaa ihanasti.

        Miinuksia:

        - Sateet talvella turhankin runsaita.
        - Monet kaupungit tukkoisia ja meluisia. Ja LIKAISIA.
        - Rikollisuus... Vaihtelee kuitenkin alueittain.
        - Turistit valtaavat kaikki paikat kesällä. Etenkin etelässä. Siksi suosittelen muuttamaan hiljaisemmille seuduille.
        - Espanjalaiset viihtyvät helposti omissa oloissaan. Heihin ei ehkä niin vaan tutustukaan. Mutta hekin toki yksilöitä!
        - Kulkukoirat pelottaa joskus.


    • jassooettä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      64
      3510
    2. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      64
      3262
    3. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      72
      3077
    4. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      54
      2562
    5. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      71
      2372
    6. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      56
      2131
    7. Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?

      Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.
      Maailman menoa
      42
      1128
    8. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      1055
    9. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      117
      1032
    10. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      126
      1018
    Aihe