Miten näytön takakansi irti?

ruuveja-löysällä

Näyttö eli monitori HP Compaq LA2405x 24-inch LED Backlit Monitor.
Löytyy purkuohje muttei purkuohjeesta miten takakansi tarkkaan ottaen irrotetaan. On vain kiinni ja irti kuvat.
http://h22235.www2.hp.com/hpinfo/globalcitizenship/environment/productdata/Countries/_MultiCountry/disassembly_monito_2012417235645.pdf

Eikä löydy noista sivulta samantapaisten näyttöjen purkuoppaistakaan.
http://h22235.www2.hp.com/hpinfo/globalcitizenship/environment/productdata/disassemblymonitors.html

Jotenkin kai pitäisi ensin saada etubezel pois vai mitkä karmit ne nyt onkaan.

Että miksi pitäis vähän purkaa? Sisällä monitorissa on ruuvi tai kaksikin irrallaan, miten lie sinne joutuneet. Liikkuu siellä kun monitoria kääntelee tai ravistelee. Monitori toimii kyllä ja aivan nätti mutta ei viitsisi olla oikosulkuvaarassa.

6

163

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • wqwdqwdqwdqd

      Se takakansi lähtee kun avaat ne 2 ruuvia, sitten näytön yläosasta alat pienellä tasapää meisseliä (semmonen sokeripalameisseli) työntää varovasti takakannen ja etuosan karmin välissä. On hieman liimattuna, mutta irtoaa kyllä. Kasattuna saattaa karmi ärvöttää, mutta käyttöä se ei haittaa.

      • ruuveja-löysällä

        Onpas inhottava jos on liimattu. Siinä sitten varmaan muovia katkeilee kun repii auki.


    • ruuveja-löysällä

      Saihan sen auki. Mutta oikea työkalu oli leveä pyöreäpäinen ruotsalainen teräksinen voiveitsi.
      Sen kun ensin ujutti monitorin takapuolelta, sivusta, karmin alle ja varovaisesti alkoi vääntää niin karmi napsui pikku hiljaa irti. Veistä vetämällä raossa karmi lähti oikeastaan aika helposti kun pääsi alkuun.

      Ruuvikin löytyi laitteen uumenista. Kummalllista että tehtaan liukuhihnamies tai -nainen tai lapsityövoima tai robotti oli ollut noinkin huolimaton. Tai huoltohenkilökunta.

      Eikä jäänyt karmi irvistelemään kun laittoi takaisin.

    • ruuveja-löysällä

      Veitsi oikeastaan piti kääntää niin päin, että kahvapuoli näytön puolella ja terä karmin ja takakuoren välissä. Sitten vaan veistä vetämällä eteenpäin.

      Sitten kun oli näytön kasannut kokoon ja pisti virrat päälle, näyttö ei kiinni tietokoneessa, noin näytön keskikohdalla olikin 1 pikselin leveä vaakasuora juova. Purin näytön uudestaan, revin sisältä kaikki piuhat irt ja laitoin kiinni uudestaan, ja kokosin laitteen niin juova olikin hävinnyt. Mistähän mahtoi juova ilmaantua, enpä tiedä.

      • virtapiikkikö

        Pitäisi aina asentaja maadoittaa, kun elektroniikkalaitteita käsittelee.


      • ruuveja-löysällä
        virtapiikkikö kirjoitti:

        Pitäisi aina asentaja maadoittaa, kun elektroniikkalaitteita käsittelee.

        Sellaista hienostelua ei ole koskaan tullut harrastettua.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      43
      8699
    2. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      103
      6398
    3. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      80
      4812
    4. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      119
      4558
    5. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      160
      4446
    6. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      69
      2993
    7. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      165
      2186
    8. Paras muistosi

      kaivatustasi?
      Ikävä
      65
      2078
    9. Miksi miehen on hankala ymmärtää

      Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.
      Ikävä
      156
      2015
    10. Mitä sä musta oikein haluat?!

      Anna olla jo.
      Ikävä
      48
      1795
    Aihe