Mä mistä löytäisin sen kirjan...

kirjoittanut Gunnel Linde. Muistan, kuinka olin pienenä (pöydän alla, oli niin jännää) lukemassa sitä monet kerrat, lainasin sen usein kirjastosta.. siihen maailmaan uppouduin täysin!
Onko muita kirjan lukeneita? Entäs muistaako joku saman kirjailijan kirjaan perustuvan tv-sarjan, tuli joskus '80-luvulla ja sarjan nimi Valkoinen kivi.
3794
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Kuulostaa tutulta mutta ei niin tutulta että muistaisin.

Lähetä sähköpostia Tampereen Nuorisokirjallisuuden instituuttiin (SNI) [email protected] ja kysy. Siellä tiedetään, ja jos ei tiedetä niin otetaan selvää. Voi sinne soittaakin, puh. (03) 3141 8400. Heillä on mitä suurimmalla todennäköisyydellä se kirja (kaikki Suomessa julkaistut lasten- ja nuortenkirjat), ja sitä saa lainata.

Äänestä

Minulla on tuo kirja! Täytyy sanoa, että vaikka olen kohta kolmekymppinen, rakastan sitä silti..! Nostalgiaa... :)

Toinen ihana on saman kirjailijan "Lurituri"! Lainaapas vaikka kirjastosta...

Äänestä

Kyllä, molemmat kirjat olen lukenut ja etenkin Keinutuolimatka kuuluu lapsuuden lempikirjoihini. Myös Valkoinen kivi -tv-sarjan muistan kyllä. Kaikki lukemani Linden kirjat ovat minusta valloittavia. Lapsena suosikkeja olivat Keinutuolimatka, Lurituri ja Pomppo ei tottele ketään. Päähenkilö oli oiva samastumiskohde noissa kaikissa ja kirjan maailma tempaisi kokonaan mukaansa. Keinutuolimatkaa leikin omien nallejeni ja keinutuolin kanssa ja mielestäni *olin* Yksin Kotona -tyttö. Lurituri innoittamana tein itselleni Älä unohda -laukun ja siihen muistilappuja. Ilmapalloihini piirsin naaman, niin että niistä tuli Pomppoja :-).

Omasta kirjahyllystäni löytyvät Lurituri, Lurituri matkoilla, Hullukunkuriset perheet, Olen oikea ihmissusi, Valassaaren valtakunta ja Pomppo ei tottele ketään. Pari viikkoa sitten viimeksi lopettelin tuon Hullunkuriset perheet, luin sitä nyt omille lapsilleni iltasatukirjana, ja varsinkin viisivuotiasta nauratti ihan hirveästi.

Tietääkseni vain Luriturista ja Pomposta on otettu uudet painokset joitakin vuosia sitten, ja nyt nekin ovat taas loppuunmyytyjä. Tuon Keinutuolimatkan haluaisin itselleni ehdottomasti, olen metsästänyt sitä ja valkoista kiveä divareista, ikävä kyllä tuloksetta. Mutta kirjastosta löytyvät molemmat ainakin täällä pääkaupunkiseudulla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Keinutuolimatka kirjoitti:

kirjoittanut Gunnel Linde. Muistan, kuinka olin pienenä (pöydän alla, oli niin jännää) lukemassa sitä monet kerrat, lainasin sen usein kirjastosta.. siihen maailmaan uppouduin täysin!
Onko muita kirjan lukeneita? Entäs muistaako joku saman kirjailijan kirjaan perustuvan tv-sarjan, tuli joskus '80-luvulla ja sarjan nimi Valkoinen kivi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu