Playa de Amadores

Hanna

Heippa.Olen lähdössä Playa de Amadoresiin maaliskuun lopussa,hotellina Palmera Mar.Voisiko kyseisessä paikassa käyneet kertoilla kokemuksiaan?Alue on kuulemma siisti ja ranta hieno,mutta entä hintataso,mainitsemani hotelli,ruokapaikat jne.?

7

2189

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mari

      Moikka! Meillä on kanssa sama suunta tossa maaliskuun alussa.Muutamat kaverit kävi siellä joulukuussa ja toinen perhe tuli viime keskiviikkona. Heiltä kuulin, että todella siisti, uusi paikka ja kaunista.Hintatasosta sen verran, että netto ja spar kaupoissa sama hintataso, kun suomessa. Ravintolassa pihvit edullisempia ja viini on halvempaa.He molemmat perheet oli pöräyttänyt taksilla Puerto Ricoon syömään ja kaupoille, taksi oli n.2 euroo. kävellen vartti. Amadoresissa myös ravintoloita ja kauppoja. hotellista en osaa sanoa, mutta ainakin mitä on katsonut esittelyt siitä, varmasti ihan tasokas hotelli.ei muuta kun hauskaa reissua sitten kun se ajankohta koittaa!

    • jaana

      Jos haluatte hyvää paikallista ruokaa; poiketkaa Taurossa (vähän Playa el Curaan päin )ravintola Guantanamo (muistaakseni), on ihan tien vieressä eli näkyy bussiin. Arguineguin- kylässä myös hyviä kalapaikkoja. Puerto Ricossa enimmäkseen kansainväliset ruokalistat, hyviäkin paikkoja ostoskeskuksessa ja rannalla löytyy. Perusvinkki: katso, onko asiakkaita, mitä enempi sen varmemmin ruoka/hintasuhde kohdallaan, ja mitä enempi paikallista väkeä asiakkaina sen varmempaa...

    • marraskuu -04

      Tervehdys Hanna !
      Olimme vaimoni kanssa Palmera Marissa viime vuoden marraskuussa. Meillä oli asuntona parempitasoinen kaksio, jossa oli mikrot, kahvinkeittimet jne... Huoneemme oli viidennessä kerroksessa, josta oli mahtavat näköala n. 200 m alempana olevalle turkoosille laguunille ja merelle upeine auringonlaskuineen. Hotelli sijaitsee jyrkän mäen puolessa välissä, joten amadoresin uimarannalle tullessa tai mennessä tuli kyllä hiki pintaan. Jos kävely ei maistu, niin taksi on tosi halpa. Hinnat on Puerto Ricon alueella 2-4 euroa. Amadoresin laguuni on erittäin hienohiekkainen ja puhdas. Hintataso on suurinpiirtein samaa luokkaa kuin Suomessa, paitsi olut ja alkoholijuomat ovat jonkin verran halvempia. Hyvä ruokapaikka löytyy ainakin Puerto Ricon keskustasta Europa ostoskeskuksen vierestä ja on nimeltään La Bolera, jossa on erinomaisen hyvää ruokaa ja ystävällinen palveluhenkilökunta

      • Kati

        Heippa... Tulin eilen illalla Amadoreksesta ja hotelli oli juuri Palmera mar..
        Siistit huoneet, ei "kotieläimiä" näkynyt ja henkilökunta oli tosi mukavaa..palvelu kyllä siellä aivan toista luokkaa kuin täällä Suomessa. Ainoa huono? puoli oli, että paljoa ei ollut suomalaisia, mutta niitähän näkee ja kuulee kyllä sitten täälläkin. Itse pidimme tyttöjeni kanssa hotellin ravintolan ruuasta ja talon punaviinistä, mutta Puerto Ricossa ostoskeskuksen alakerrassa, sisäpihalla on myös paikka nimeltä San Miguel, kantsii kokeilla.Hyvää lomaa!


    • Hanna

      Kiitos kaikille mun kysymykseen vastanneille,nyt mä oon taas vähän viisaampi =) Koskaan ei kuitenkaan tiedä liikaa,joten lisää vastauksia ootellaan..

    • Annuli

      Olimme edellä mainitussa hotellissa tammikuussa tänä vuonna. Hotelli on ylhäällä, näkymät tosi upeat.Palvelu oli moitteetonta. Meidän kaksio oli alhaalla, altaan vieressä joka meistä oli tosi hyvä, pääsi välillä uimaan ja ei tarvinnut varailla aurinkotuoleja. Lemmikkejä ei löytynyt huoneesta. Suomalaisia ei hotellissa paljon ollut. Kävimme syömässä eri paikoissa ja myös hotellin ravintolassa ja ruoka oli tosi hyvää. Hotellissa on minimarket mutta halvimmalla ruokaa saa mm. netosta joista lähin taisi olla Europa-ostoskeskuksessa, oiskohan matkaa n 1km ja sieltä löytyy myös lähin automaatti josta voi nostaa rahaa luottokorteilla.
      Alkoholijuomat on jonkin verran halvempia mutta muuten hintataso oli samaa luokkaa kuin suomessa. Hyvät kengät kannattaa olla jos meinaa kulkea kävelemällä koska hotellilta rantaa on matkaa ja vaikka se on alamäkeä niin ottaa jalkoihin yllättävän paljon puhumattakaan takaisin tulosta hotellille. Me kävelimme mm. amadoreksen rantaan tai Puerto Ricoon ja ajoimme takaisin taksilla. Taksikyyti oli halpaa n.1e/km. Amadoreksen ranta oli siisti ja vesi ihanan väristä mutta tammikuussa kylmää. Ei muuta kuin hyvää ja aurinkoista lomaa toivotan!

      • Amadoresiin?

        Mikähän on Amadoresin tilanne tällä hetkellä? Onko muuttunut parempaan tai huonompaan?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      486
      3842
    2. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      15
      2886
    3. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      279
      2178
    4. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      450
      2028
    5. Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?

      En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.
      Ikävä
      84
      1374
    6. Tekisin mitä vaan että

      Pääsisin eroon susta.
      Ikävä
      156
      1291
    7. Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?

      Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel
      Tv-sarjat
      63
      1158
    8. Mies haluaisin sinun kanssa

      Rakkauslapsen. Hänestä tulisi tosi söpö ja fiksu.
      Ikävä
      81
      1065
    9. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      56
      1029
    10. Rakennetaanko yhdessä?

      Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä
      Ikävä
      41
      1028
    Aihe