Millä marginaalilla olette saaneet asuntolainaa tai tarjouksia viime aikoina ja mistä pankista? Oma pankkimme tarjosi marginaaliksi n. 0,8 %. Kilpailijan tarjous oli huomattavasti alhaisempi. Lainalla on tarkoitus maksaa noin puolet asunnon hinnasta, joten vakuudet ovat kunnossa. Lisäksi molemmat töissä ja suhteellisen hyvätuloisia.
asuntolainan marginaali
14
4013
Vastaukset
- kisa
Jos otat 1000000 lainaa, vaikuttaa 0,1% marginaalin alennus ntona 72 eur per vuosi,
siis 6 egee kuukaudessa eli siis yksi sixpack.
Älä ota lainaa jos tuon perässä juokset.- lainanhakija
Tuolla periaatteella ei kannattaisi esim. vaihtaa kännykkäliittymää halvempaan tai kilpailuttaa sähköntoimittajaa. Toisaalta miljoonan euron lainalla ja 0,1% margiaalierolla bruttosäästöä kertyy 1000 e/vuosi. Jos lainamäärä on esim. 100ke ja marginaaliero 0,2%, on bruttosäästö 15 vuoden laina-ajalla n.1500-1700 euroa lyhennystavasta riippuen. Mielestäni erittäin hyvä korvaus muutaman tunnin työstä.
- kisa
lainanhakija kirjoitti:
Tuolla periaatteella ei kannattaisi esim. vaihtaa kännykkäliittymää halvempaan tai kilpailuttaa sähköntoimittajaa. Toisaalta miljoonan euron lainalla ja 0,1% margiaalierolla bruttosäästöä kertyy 1000 e/vuosi. Jos lainamäärä on esim. 100ke ja marginaaliero 0,2%, on bruttosäästö 15 vuoden laina-ajalla n.1500-1700 euroa lyhennystavasta riippuen. Mielestäni erittäin hyvä korvaus muutaman tunnin työstä.
Jos hillot on loppu, voit lopettaa kännykkäliittymän. Sähkösopimuksenkin voit irtisanoa, jos rahat ei riitä maksamaan laskua.
Mutta lainasta et kiemurtele irti muuta kuin maksamalla. Joko kerralla tai joka kuukausi ja kauan. Mutta ei kun tienaamaan: ota se millin velka, tingi 0,1% marginaalista ja lyö rahoiksi.
15 vuoden ajalla sitä kun ei tarvitse lyhentää kuin n. 5555 eur/kk korot.
Tienaat 60 e/kk, mutta jos korot liikahtaa vaikka 0,5% ylöspäin, pussisi kevenee vuodessa 5000 e.
Onnea!
- kari
Mulle sijoitusasuntoon 3kk eub 0.9 marg. Ja otin. Onkohan tää kallis.
- arvaa kummasta otettiin
Eli eroja on ja kulut halvemmat Sammossa.
- jääkarhu
Hypo tarjosi 0,6 jos vakuutukset siirretään heidän yhteistyökumppanille, mutta he myös veloittavat jokaisesta suoraveloituksesta eli kuukausittain!
Osuuspankki 0,65.
Handelsbanken 0,6 ja ilmainen asiointi. Nordea, 0.61 %. Eikä edes napannut lähteä kysymään muualta.
- muukin vaikuttaa
erot marginaaleissa ,ovat merkityksemättömiä. korot matalalla,nyt ja tulevaisuudessa.
- real
muukin vaikuttaa kirjoitti:
erot marginaaleissa ,ovat merkityksemättömiä. korot matalalla,nyt ja tulevaisuudessa.
Ei se nyt niin tyhjänpäiväistä ole. Jos toisella marginaalilla joudut maksamaan esim. 50 € enemmän vuodessa, niin sehän tekee 1000 € parissakymmenessä vuodessa, kyllä sillä rahalla voi ostaa vaikka uudet hienot verhot ja maton olohuoneeseen.=)
- realisti
real kirjoitti:
Ei se nyt niin tyhjänpäiväistä ole. Jos toisella marginaalilla joudut maksamaan esim. 50 € enemmän vuodessa, niin sehän tekee 1000 € parissakymmenessä vuodessa, kyllä sillä rahalla voi ostaa vaikka uudet hienot verhot ja maton olohuoneeseen.=)
Luuletko että sinulla on 20 vuoden päästä se tonni tilillä, etkä ole sitä matkan varrella syönyt. Pirun pitkä aika odottaa uutta mattoa. Takaan että on tuottavampia ja kannattavampia säästötapoja.
- Mika
0.45% saatiin ja siitä se ei taida enää paljoa laskea...
- eurojen alku
Kyselkää ja kilpailuttakaa!!! Vain persaukiset ihmiset ovat niitä, joilla on "varaa maksaa enemmän".... Se vaan on tyhmää maksaa likaa.
- persaukinen
Kuulun varmasti niihin persaukisiin, vaikka
laitoinkin juuri viidennen sijoituasunnon vuokralle (velattoman). Lainat on aina täytynyt maksaa euroilla, kun senteillä ne tuppaavat lyhenemään niin hitaasti.
Pointtihan on että jos todella haluaa säästää, keinoja ovat monet muut kuin 0,1% marginaali,
jotka oikeasti vaikuttavat rahan karttumiseen.
- nordea
pienen vinkaamisen jälkeen
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1271964
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi1001700Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy561326Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?731275Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M311018Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s47916Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm51913Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet44872- 108840
Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37830