Saako suomessa missään alaikäisille anonyyminä apua huumeiden käytön lopettamiseen/vähentämiseen. Kiitos jo etukäteen vastauksista jos niitä tulee :)
tavoitteenani on päihteetön elämä, jos pääsisin puhumaan jollekkin siitä olisi apua
tavoitteenani on päihteetön elämä, jos pääsisin puhumaan jollekkin siitä olisi apua
Vastaukset 1
Vanhimmat
Onhan nimettömät narkomaanit -seura vähän joka kaupungissa.
Yksinkertaisinta on vain lopettaa käyttö. Jos jotain kovaa kamaa käytät, josta tulee kovat vieroitusoireet, niin vähennät parin viikon ajan vähän kerrassaan annosta.
Jos vieroitusoireita ei ole, vaan pelkästään mieliteko, joka ajaa uudestaan ja uudestaan ainetta käyttämään, niin sitten pitää hommata vaan jotain puuhaa sen käytön tilalle. Jos ei mitään muuta keksi, niin aloittaa punttisalitreenaamisen 3x viikossa ja alkaa katsomaan treenausvideoita, Schwarzeneggerin Pumping Ironia yms. motivaattoria ja keskittyy siihen kehonrakennukseen ja ruokavalioon jne. Näin esimerkkinä, voi olla jokin muukin mihin mielensä keskittää, mutta punttis on varsin toimiva harrstus, jolle voi omistautua.