Wallaksen puhallusputket

suuntaisuus

Vanhassa Wallaksessani puhallusputket lähtevät laitteen vasemmalta puolelta kohti veneen keulaa, ja se on asennettu styyrpuurin puolelle perään. Sitä uudempien Wallaksien puhalluspuoli näyttää kuvissa kuitenkin olevan laitteen oikealla puolella, onko Wallaksia molempikätisiä vai voiko ne asentaa kummin päin vaan vanhan tilalle? Vanhaa ei ainakaan voisi asentaa väärinpäin koska alhaalla etupuolella on avattava luukku.

14

312

    Vastaukset 14

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Niin wallakset, kuin muutkin lämmittimet voidaan asentaa kummin päin vaan.

    • kkuteds

      Mikä ihmeen luukku?

      • kohta_saa_avata

        joulukalenterin luukku?


      • MitaanTietamaton

        1800B:ssa on alaosassa huoltoluukku, josta pääsee käsiksi polttimeen ja pumppuun.


      • 1800B
        MitaanTietamaton kirjoitti:

        1800B:ssa on alaosassa huoltoluukku, josta pääsee käsiksi polttimeen ja pumppuun.

        Aivan niin, ja se luukku on vain toisella puolella.


    • Optiikkaa

      Valokuva on otettu toiselta puolelta.

    • Onhan siellä se pyöreä luukku oikealla puolella (puhallusaukot katsojasta vasemmalle) mutta siitä reiästä polttimen huoltaminen vaatii oravan kätöset. Pumppuun ei siitä pääse ollenkaan käsiksi. Jos mahdollista on parempi irrottaa koko toosa että pääsisi tekemään huollot vasennan kyljen alaosan luukun kautta. Siinähän on ne pikasalvatkin. Valitettavasti usein lämmittimet joudutaan tunkemaan veneessä siihe viimeiseen epätoivon loukkaaseen mikä muilta vempaimilta jää ja silloin voipi irroittaminenkin olla manausten takana.

      • Etupuoli

        Wallas 1800B ei tosiaan ole tarkoitettu väärinpäin käytettäväksi, siitä takapuolen pienestä pyöreästä luukusta ei pääsisi koputtelemaan polttoainepumppuakaan hereille keväisin. Etupuolen pikasalvoista irtoavan leveän luukun alta sitävastoin paljastuu koko lämmittimen etupuolen alaosan sisuskalut.

        Entä sitten tuo malli 1800 Sail, onkohan siinä mallimerkinnät teksteineen eli etupaneeli molemmilla puolilla jos se on tarkoitettu asennettavaksi kummin vain päin?


    • Mikäli ymmärsin oikein aloittajan tekstin, hän on heivaamassa vanhaa 1800B mallia sinne minne se kuuluukin (Kuusankoskelle) ja suunnittelemassa uutta mallia tilalle. Kaikkien uusien mallien mainoskuvissa ne on kuvattu peilikuvana asiakkaan omaan asennustapaan nähden ja kysymys oli, voiko lämmittimen asentaa puhaltamaan oikealle tai vasemmalle. Kaikki UUDET lämmittimet voi laittaa puhaltamaan oikealle ja vasemmalle.

      • pilkunn-sija

        Kuusakoskelle, ei KuusaNkoskelle!


    • säätötaulukytkimet

      Wallaksen käyttö-ohjeissa sanotaan 1/3 osatehon syntyvän siten että lämmitin kytketään puoliteholle ja puhallin täysteholle, eikös se siten kuluta paljon sähköä ja puhaltaa häiritsevän kovaa? En oikein ymmärrä kuinka lämmitysteho pienenee lisäämällä puhallusta täysille? Lämmittimessä ei ole muutenkaan paljon säätömahdollisuuksia.

      • Nuo vanhat pehrooliwqllakset alkuperäisellä ohjauksella nyt vaan on tuollaisia. Ei siitä kovaäänistä virtasyöppöä saa tekemälläkään.


      • säätötaulukytkimet

        Wallas 1800 Sailissä puhallukselle ei ole kuin kaksi asentoa, samoin lämmölle on vain kaksi asentoa, ja 1/3 osateho pitäisi tulla laittamalla puhallus niistä kahdesta vaihtoehdosta suurimmalle ja lämpö sille pienemmälle? Tuleeko pienellä puhalluksella kuumempaa, ja saadaanko maksimilämpö lämpökytkin kuumemmassa asennossa ja puhallin pienemmässä asennossa, entä kuinka noilla kahdella kytkimellä saadaan puoliteho, käännetäänkö molemmat kytkimet silloin suurempaan asentoon?

        Wanhassa 1800B pelti-Wallaksessa on säätötaulussa sentään portaaton puhalluksensäätö.


    • Otetaanpa alusta... perusasetukset teholle ovat lämpökytkin täysille tai pienelle. Kolmas teho saadaan yhdistelmällä pieni teho - vent-kytkin täysille. Tällöin poltin toimii edelleen sillä pienellä teholla mutta pääpuhallin pyörii täysillä. Saadaan siis enemmän ilmavirtausta mutta se on pienestä tehosta johtuen haaleampaa. Muita kombinaatioita ei tässä mallissa ole, siis EI ole mahdollisuutta että täysi poltto ja pieni puhallus. Sama juttu myös W2400 ja W3200:ssa. W1300:sahan taas ei ole kuin yksi tehoasento ja tuuletusta (vent.) ei lainkaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oivallus

      Mitä olet oivaltanut viimeksi?
      Ikävä
      147
      1033
    2. Pyhäjärvi syvällä kusessa

      Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha
      Pyhäjärvi
      117
      986
    3. Miten voi sinun

      tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät
      Ikävä
      63
      758
    4. PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE

      ...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.
      Pyhäjärvi
      49
      557
    5. Mistä arvasit,että kaivattusi on täällä?

      😊
      Ikävä
      42
      519
    6. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      33
      501
    7. Miksi meidän yhteys vain

      Säilyy? Säilyy ja säilyy? Joku syyhän siihen on?:))
      Ikävä
      63
      473
    8. Rakastan sinua mies

      Siksi haluankin vain sinun kanssa sitä.
      Ikävä
      22
      427
    9. Kyllä mulla on kovasti tunteita sinuun

      Rakkautta, intohimoa, välittämistä, hellyyttä jne.
      Ikävä
      13
      411
    10. Ernest Lawson rehellisenä vaikeasta TTK-tilanteesta: "Vain harvan ja valitun henkilön tiedossa"

      Tanssii Tähtien Kanssa tulee syksyn iloksi ja tiedossa on suosikkisarjan 19. kausi. Tulevalla kaudella nähdään iso uudi
      Tanssii tähtien kanssa
      6
      378
    Aihe