Ollaan menossa tammikuun lopussa Pohjois-Goalle. Mitä sinne tarvitaan mukaan ja mitä rokotuksia/lääkitystä tarvitaan? En haluaisi kovin paljoa vaatteita matkalta ostaa vaikka sielläpi halvat hinnat onkin. Menemme viikoksi ja matka tulee olemaan melkeen pelkkää rannalla oloa. Paljonko vaatteita ja onko yöt kylmiä? Ja sitten ne rokotuket ja lääkitys? Onko malariasta vaaraa? Entä muista taudeista? Paljonko rokotusten hankintaan menee rahaa?
Mitä mukaan goalle?
2
149
Vastaukset
- gggoooaaa
No, ette te tarvitse oikein mitää, uikkait ja hellevaatteet. Pyyhkeet ym. Voitte ostaa sieltä. Pesulapalveluita kannattaa käyttää, niin ei tarvii ottaa paljoa vaatteita mukaan. Älä ota valkoisia vaatteita rannalle,jotkut vanhat hellevaatteet vaan ja huonoimmat sandaalit.
- sielläainatalvet
Hyvä taskulamppu, lukemista, hyvät kävelykengät, jos haluaa dallata. Perusrokotukset saa, kun menee terv.hoitajalle terveyskeskukseen, kaikki lääkkeet, mitä tarvitset resepteineen. Löysät vaatteet, hiemen viileä voi olla yöllä, plus 20 ehkä alin. Ja tarvitset roppakaupalla huumoria ja KÄRSIVÄLLISYYTTÄ, koska siel välillä pinnaa voi kiristää mm. jatkuva kova liikenteen ja musiikin melu, koirat huutavat yökaudet, ota korvatulpat!!!! Malariavaaraa ei ole, jos suojaat joka ilta ennen auringonlaskua itsesi kauttaaltaan hyttysmyrkyllä eli moskiittopoisonia ostakaa ekaksi, saa voiteena ja suihkeena joka kaupasta. Taisin maksaa vain a hepatiittirokotuksesta, eikä sekään kallis, muut pitäs saada terv.huollos perusrokotuksina. Älä koske eläimiä ja hyvä käsihygienia, sillä pärjää. Paikan päältä voit ostaa vaatteet. Sori sekava sepustus, kivaa matkaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1017513
Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata
Manneja, vaiko matuja?945358- 834987
- 1364364
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan113120- 522749
- 462742
- 612357
Törkeää toimintaa
Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818112309Suudeltiin unessa viime yönä
Oltiin jossain rannalla jonkun avolava auton lavalla, jossa oli patja ja peitto. Uni päättyi, kun kömmit viereeni tähtit211900