Millaisia joululahjoja annatte ja olette antaneet aikuisille?
Joskus annoin erilaisia, kauniita, itse tehtyjä lahjakortteja, joissa lupasin tehdä jotain, lähteä jonnekin yhdessä tai matkustaa yhdessä jonnekin, lahjakortin saajan valitsemana ajankohtana.
Mitä toivoisit saavasi joululahjaksi?
Minä toivoisin saavani yhteistä aikaa omien rakkaitteni kanssa kaksin tai pienissä ryhmissä.
Joskus annoin erilaisia, kauniita, itse tehtyjä lahjakortteja, joissa lupasin tehdä jotain, lähteä jonnekin yhdessä tai matkustaa yhdessä jonnekin, lahjakortin saajan valitsemana ajankohtana.
Mitä toivoisit saavasi joululahjaksi?
Minä toivoisin saavani yhteistä aikaa omien rakkaitteni kanssa kaksin tai pienissä ryhmissä.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Aikuisten lelukaupasta löytyy lahjat pukinkonttiin.
Lahjonnan aika on ohi. Nyt on aika lyödä nyrkkiä joulupöytään ja kertoa mistä kinkku kaakattaa.
Pellavapyyhkeelle persus joulusaunan lauteella. Se on siinä. No perkuti shampoota vois joku ostaa ja tuoda. Tervaista jossa olisi jouluvalot.
Joulu+on+täysin+tekopyhä+teeskentely-juhla+'pakkolahjoineen'+ja+jonka+markkinoitu+"hyvä+mieli"+ei+edes+kanna+yli+ko.+juhlapyhien.
Tokihan+moni+liikeyritys+tekee+jopa+70%+koko+vuoden+liikevaihdostaa+tuolloin,+eli+hyvä+business,+vaikkakkaan+ei+ehkä+lainkaan+ekologinen.
Myös+puolison+pettämistilastot+ovat+katosssaan+tuohon+vuoden+riemuaikaan,+eli+antoisaa+aikaa+monelle+silläkin+saralla.
Eli+paras+Joulu+on+kuin+mikä+tahansa+viikonloppu+tai+vapaapäivä+jolloin+voi+viettää+mukavaa+aikaa+aitojen+ystäviensä+kanssa,+enempi+tai+vähempi+aktiivisesti+jotakin+harrastaen+ja+/+tai+vain+rentoutuen+ja+tämä+ilman+kaikkea+tuota+tekopyhää+krääsää+koristehässäköineen.
Eli,+en+halua+enkä+anna+lahjoja+Jouluna,+en+ole+tuon+yhteiskunnallisen+pakkopullan+orjuudessa.
That's+it+...+keep+it+simple+;-)
Olen jo ostanut pari kaunista suomalaista, äskettäin ilmestynyttä kasviskeittokirjaa, hyväntekeväisyysmyynnissä olleita esiliinoja ja pari erityistä kangaskassia samasta paikasta. Jotain hyvää voisin tehdä itse ja ehkä ostaa vielä jotain.
Otsalamppuja ja erilaisia itse tehtyjä säilykkeitä olen antanut edellisinä jouluna. Samoin turvaliivejä ja sammutuspeitteitä.
Laitoin kolme Operaatio Joulunlapsi- pakettia Romaniaan tai Moldaviaan. Siirsin myös pienen summan eräälle lähetysjärjestölle joulukeräyksen muodossa.
Jos lahjoja annan, niin ne ovat kutomiani sukkia, kahvipaketti, kirja tai lapsenmieliselle karkkia.
Jokaisena jouluna minulla on tapana miettiä joku henkilö, jolla on niukasti sosiaalisia kontakteja ja ei oikeastaan ketään. Heille yritän keksiä jotain pientä joka säilyy ympärivuoden: koriste-esine, kestävä viherkasvi, avaimenperä, kirjanen. Olen huomannut että näillä pienillä muistamisilla on näille henkilöille tärkeä merkitys ja muistaminen on mielessä jopa juhannuksena.
Kuluvan vuoden aikana on kuollut kaksi ystävää, joita vielä muistin viime joulun alla.
"reppuriika"
Alias lesken.
Höpöti.
Pashasti.
Valettaki.
Taaski.
H.
En halua väheksyä avaimenperiäsoi mutta oisko sellaiselle jolla ei ole ketään kuitenkin jonkun henkilökohtainen kaffellapistäytyminen tai syömään kutsu mitään? Muulloinkin kuin jouluna tai juhannuksena?
Pariskunnalle olen joksus ostanut lahjakortin johonkin hyvään ruokaravintolaan ja tarjoutunut lastenammaksi ko illaksi.