Tietääkö kukaan taiteilija Reino Eklundista?

JariPit

Etsin Googlesta tietoa taiteilija Reino Eklundista, meillä on hänen maalaama suht kookas "Viikinkien maihinnousu" -taulu. Koko on 130 x 110, kehykset ovat tumman messingin väriset ja koristeelliset. Maalauksessa kolme vanhaa purjekuunaria saapuu joenuomaa pitkin jostain ja on matkalla jonnekkin. Taulu on vaimoni isoäidin perintöä. Taiteilija on lähtenyt mummelin kertoman mukaan Egyptiin ja myynyt ennen lähtöään taulun täällä Kotkassa hänelle hyvissä ajoin ennen 60-lukua.

Olisiko kellään kiinnostusta arvioida kyseistä mestariteosta, kiinnostaisi todella tietää sen arvo? Tai kertoa joku yhteystieto, mistä kannattaa kysyä. Myyntikin olisi mahdollista (jos hinta selviää) ja muitakin tyylikkäitä vanhoja tauluja sekä kaksi uusbarokki -senkkiä, sekä vanha messinkinen ruokahuoneen kattovalaisin löytyy alakerrasta. Kiitos, jos autatte!

T, J.Pitkäkangas, Kotka

15

1295

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • PhilipGermany

      OrangeBlueSeven

    • PhilipGermany

      747over

    • Lineisopen

      OldRubin74

    • StyleFinland

      YOudonothavetowriteanything

    • GoManPhilipGermany

      Russia, Pakistan, India heavywork no sleep

    • MatzKärviälä

      SuutariApinaKonginKangas

    • MollaMaijaSuo

      XPWindows- Kuittaa onnen hämynrajamailla

    • OlenIhminenMaassa

      Saaristo Jaakko Suomi Reino

    • TangoPelargoonia

      Laulu Ylioppilaan Onnesta, lämpöni lempeni annan... Ei ole muuta antaa, kuin tämä nuoruuteni, sulle sen tahdon antaa

    • HiemanHetkenPienen

      Väsynyt Onnen Onkija- Teatteri näytelmä. Iso taulu, johon on maalattu ontuva Eerikson taivaan porttien ulkopuolella...

    • LauluTuliPunaRuusujen

      Taidemaalaus matkii luontoa ja kauneutta ympärillämme. Reino Tursasjoki Kuopio kauppahalli muikkumätii ei Suomesta saa, olemme onnessa.

    • LapsSuomenStadi41

      Miks maaselän radio on suljettu? Nyt on yleinen ilmapiiri keväässä. Taiteessa se on joku kiva väri lapsille. Vanhemmat vaikkapa?

    • Minävainkommentoin

      Taide maalaus, kuljemme kohti aurinkokuninkaan polkua, Vanha Velho ajaa mopolla.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Olisko Oravaisten suunnalla kiinostuneita, jos et ole taulua hävittänyt, hänen puolisonsa oli sieltä kotoisin. Teen sukututkimusta ja googlehaulla löytyi hänestä tietoja.

    Ketjusta on poistettu 182 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      131
      3970
    2. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      20
      3558
    3. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      17
      3407
    4. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      79
      3357
    5. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      61
      3254
    6. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      49
      3061
    7. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      29
      2925
    8. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      80
      2769
    9. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      54
      2677
    10. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      19
      2387
    Aihe