Etsin Googlesta tietoa taiteilija Reino Eklundista, meillä on hänen maalaama suht kookas "Viikinkien maihinnousu" -taulu. Koko on 130 x 110, kehykset ovat tumman messingin väriset ja koristeelliset. Maalauksessa kolme vanhaa purjekuunaria saapuu joenuomaa pitkin jostain ja on matkalla jonnekkin. Taulu on vaimoni isoäidin perintöä. Taiteilija on lähtenyt mummelin kertoman mukaan Egyptiin ja myynyt ennen lähtöään taulun täällä Kotkassa hänelle hyvissä ajoin ennen 60-lukua.
Olisiko kellään kiinnostusta arvioida kyseistä mestariteosta, kiinnostaisi todella tietää sen arvo? Tai kertoa joku yhteystieto, mistä kannattaa kysyä. Myyntikin olisi mahdollista (jos hinta selviää) ja muitakin tyylikkäitä vanhoja tauluja sekä kaksi uusbarokki -senkkiä, sekä vanha messinkinen ruokahuoneen kattovalaisin löytyy alakerrasta. Kiitos, jos autatte!
T, J.Pitkäkangas, Kotka
Tietääkö kukaan taiteilija Reino Eklundista?
15
1265
Vastaukset
- PhilipGermany
OrangeBlueSeven
- PhilipGermany
747over
- Lineisopen
OldRubin74
- StyleFinland
YOudonothavetowriteanything
- GoManPhilipGermany
Russia, Pakistan, India heavywork no sleep
- MatzKärviälä
SuutariApinaKonginKangas
- MollaMaijaSuo
XPWindows- Kuittaa onnen hämynrajamailla
- OlenIhminenMaassa
Saaristo Jaakko Suomi Reino
- TangoPelargoonia
Laulu Ylioppilaan Onnesta, lämpöni lempeni annan... Ei ole muuta antaa, kuin tämä nuoruuteni, sulle sen tahdon antaa
- HiemanHetkenPienen
Väsynyt Onnen Onkija- Teatteri näytelmä. Iso taulu, johon on maalattu ontuva Eerikson taivaan porttien ulkopuolella...
- LauluTuliPunaRuusujen
Taidemaalaus matkii luontoa ja kauneutta ympärillämme. Reino Tursasjoki Kuopio kauppahalli muikkumätii ei Suomesta saa, olemme onnessa.
- LapsSuomenStadi41
Miks maaselän radio on suljettu? Nyt on yleinen ilmapiiri keväässä. Taiteessa se on joku kiva väri lapsille. Vanhemmat vaikkapa?
- Minävainkommentoin
Taide maalaus, kuljemme kohti aurinkokuninkaan polkua, Vanha Velho ajaa mopolla.
- Anonyymi
Minulla on tietoa Reino Eklundista. Ota yhteyttä [email protected]
- Anonyymi
Olisko Oravaisten suunnalla kiinostuneita, jos et ole taulua hävittänyt, hänen puolisonsa oli sieltä kotoisin. Teen sukututkimusta ja googlehaulla löytyi hänestä tietoja.
Ketjusta on poistettu 182 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1364832
Nyt tajusin mitä haet takaa
En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä413253- 2403028
Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?
En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?442598- 361794
Naiselle mieheltä
Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?271585Salilla oli toissapäivänä söpö tumma
Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen411546- 161447
- 231427
- 231325