Hei,
Kysyisin arvoistani, jotka juuri sain tekstiviestillä. T4V on 9,6 ja THS 19.5.
Varmaan vajaatoimintaa, mutta onko pahasti?
Oireita pitkäaikainen väsymys, palelu, alhainen syke. Ja lisäksi päässä on nyt alkanut humista ja toinen korva tinnittää. Voiko yhtäkkiä ilmennyt pään humina ja tinnitys selittyä näillä arvoilla?
THS 19.5 ja T4V 9.6, mitä tarkoittaa?
19
608
Vastaukset
- paha.on.vajis
Paha vajaatoiminta.
Thyroid Stimulating Hormone = TSH "potkii vauhtia" kilpirauhaseen.
Arvolla ykkösen tuntumassa sen pitäisi osoittaa että hormoneita on sopivasti.
Jossain aloitetaan hoito arvolla 2,5 mutta jossain vasta arvolla 10.
Hoitokynnystä alentaa mm. autoimmuunitulehdus, mitattava TPOab ja TyglAb.
Oikeaoppisesti pitäisi aloittaa tyroksiinihoito vaikkapa 50 mikrogrammalla.
Sitten 2...6 viikon välein annosnosto kunnes oireet poistuvat.
Jos poistuvat. Ferritiinin, B12:n, D:n ja folaatin vähyys usein aiheutavat oireita.- Eiosaatulkita
Ap: Niin ajattelinkin, että on paha vajaatoiminta. Vielä, että voikohan tuo pääni humina ja korvan tinnitus tulla tästä pahasta vajaatoiminnasta?
- vajaatoimintainen
Eiosaatulkita kirjoitti:
Ap: Niin ajattelinkin, että on paha vajaatoiminta. Vielä, että voikohan tuo pääni humina ja korvan tinnitus tulla tästä pahasta vajaatoiminnasta?
Minulla vajaatoimintaa oli jo nuorena mutta tinnitus alkoi aikuisiässä eli eivät liity toisiinsa.Jos kaikki oireesi eivät vielä ole lääkärin tiedossa niin kannattaa varmistaa asia tai lähettää kysymys terveydenhoitoosi tinnituksen,huminan ja muiden oireiden välisestä mahdollisesta syy-yhteydestä.
Kilpirauhasesi toimii laiskasti mutta tyroksiinin tuotanto on kuitenkin lähellä viitearvoja (T4v viitearvot 10-21).Oireesi kertovat vajaatoiminnasta.
Mielestäni sinun kannattaisi ensisijaisesti pyrkiä selvittämään tinnituksen ja huminan syy jos niihin yleensä syytä löytyy. - Eiosaatulkita
Ap: tuosta pään huminasta vielä, että alkaa yleensä iltapäivällä ja iltaa kohti pahentuen, mutta aamulla, kun herään on poissa. Tuntuu, että ruumiillinen rehkiminen laukaisee tai sitte se, että on vain tosi väsynyt olo iltaa kohti. Ja nukkuminen ja lepo helpottaa. Aamulla on siis täysin tauonnut, mutta on nyt yli viikon tullut aina säännöllisesti tällä tavalla. Huomenna soittoaika Taysin sisätautilääkärin kanssa ja silloin kysyn huminasta ja kovan tinnityksestä ja keskutellaan hoidosta.
- endot.ei.tiedä.tätäkään
Tinnituksella on vaikka kuinka monessa endokrinologian kirjassa ja artikkelissa todettu yhteys kilpirauhasen vajaatoimintaan.
Hoitava lääkärisi ei tätä tietenkään tiedä (vaikka tietoa siis on vaikka kuinka paljon), eikä endokrinologisikaan tiedä, koska endokrinologit nyt eivät ylipäänsä tiedä mitään kilpirauhasista.
Tässä pari nopeaa artikkelia:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10750123
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27437251 - hyvä.tietää.tämäkin
Kiitos tinnituslinkeistä. Ovat tältä vuosituhannelta, Endojen tiedot 1970-luvulta
- epätoivonen
Hei!
Tarvitsen kipeästi apua ja vertaistukea.
Kävin lääkärillä näyttämässä kyhmyä kaulassa joka on siis kilpirauhasen kyhmy. Heti otettiin veriarvot ja lähete meni pikana sairaalaan, ultraa odotellessa siis. Arvoni ovat heitelleet keväästä asti mutta yksikään lääkäri ei ole ottanut niihin sen kummemmin kantaa.
Keväällä arvot olivat: tsh 2.11 ja tv4 15
Syksyllä arvot olivat: tsh 1.40 ja tv4 20
Tänään arvoni ovat: tsh 0.79 ja tv4 15.9
Mitä mieltä olette arvoista? Oireet ovat kauheat ja kyhmydiagnoosin jälkeen ne tuntuvat vain pahentuneen.- RAL-
Epätoivoisen arvot ovat normaaleja. Ihan hyviä.
- tietoa_puuttuu
Hyviä mutta paljoin tärkeitä mittaamatta
- epätoivoinen1
Vasta ainekokeiden tuloksia oottelen nyt...kaulassa tosiaan todettiin kilpirauhasen kyhmy..meinaa olla aika sekasin pää kun oireet kovat mutta arvot puhuu toista...jospa ultra ja vasta aineet kertoisi sitten enemmän.
- Anonyymi
epätoivoinen1 kirjoitti:
Vasta ainekokeiden tuloksia oottelen nyt...kaulassa tosiaan todettiin kilpirauhasen kyhmy..meinaa olla aika sekasin pää kun oireet kovat mutta arvot puhuu toista...jospa ultra ja vasta aineet kertoisi sitten enemmän.
Jos on kilpirauhasen kyhmy todettu niin vaadi kiireellinen lähete kaulan ja kilpirauhasen ultraäänitutkimukseen. Oli sitten kilpirauhasarvot mitä hyvänsä!
- ehkä.on.yhteys
Kilpirauhasfoorumilla mode oli etsinyt Duodecimin arkistosta tekstin jossa tinnitus ja vajis on liitetty yhteen.
Liekö sattuma kun Englannin vertaistuessa jollakulla tinnitus loppui kilpparilääkkeillä - tietämätön87
Heitän ilmoille kysymyksen näkyykö kilpirauhasen tulehdus aina vasta-aineissa? Normi tulehusarvo koholla ja veren trombosyytit myös. Muissa arvoissa ei mitään. Voiko siis tulehdus näkyä vasta ultrassa?
Oireet löytyy, syytä ei.- oireita.vielä
Tarkoitatko, että sinulla on tavalliset tulehdusarvot (CRP? Lasko?) koholla? Ne eivät ole sama asia kuin vasta-aineet. Minkälaisia oireita on?
- tietämätön871
Elikkä kovaa hikoilua, kipeä kaula joka säteilee korviin ja leukaan, lämpöilyä 37 mailla pitemmän aikaa, levoton mutta silti väsyny olo. Leposyke huitelee taivaissa. Ja juu normaali tulehdusarvoja tarkotan.
Kilpirauhaskokeissa eikä vasta-aineissa mitään näkyny. Kaulalla on patti joka myös kipeä..
- jjghfdggdsfdsf
Edesvastuutonta lähettää potilaalle poikeavat labratulokset! Yleensä käytäntö on, että labratulokset lähetetään, mikäli kaikki on kunnossa. Jos on poikkeavaa, lääkäri soittaa. Lääkärin tehtävä on määritellä hoidontarve ja aloittaa hoidon. Homma on jo pahasti pielessä, kun potilaan pitää etsiä hoitonsa keskustelupalstoilta. Vaihda lääkäriä - omasi on jo osoittanut pätemättömyytensä (ellei sitten moka ole hoitajan tai labran).
- äkkiä.joo.hoitoon
Hoitosuosituksen 5.11.2014 mukaan hoidetaan muuta pohtimatta jos TSH >= 10
Ulkomailla usein jos >= 2,5 mutta Hashimoton omaavilla jos >= 1,6
- 4324242
Toi 19.5 arvo ei kiinnosta ellei se oo noin iso sillon, ku toi T4V on 15.
Laita 15 toi T4V, sit alat polkee pyörällä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Putin lähti takki auki sotaan....
Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,1243755Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista
ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv3142652Ulkoistin makuaistini Yleisradiolle
Nyt voimme luottaa siihen, että Virallinen Totuus tekee maistelutyön puolestamme. Me persulandiassa arvostamme priimaa,02180Sanna on pakottaja, domina
Pakotti sadistisessti työttömät hakemaan töitä, josta seurasi hirmuinen työttömyys. Näin on asia, jos uskomme Hesarin k431991Skodan hankintaan painostaminen toi potkut
Kylläpä on kovat keinot käytössä, kun on yritetty pakottaa hankkimaan Skoda painostuskeinoilla. Kyllä valinnan pitää oll111748No onneks ei tartte sit olla
Mustis ku se ootki sinä itte 😂😂 Oon pelännyt että ehkä teille kehkeytyy jotain enemmän ku niin paljon yhteistä mut....81269Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua
Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle1311245- 961194
Lahden kolarisuma ja automaattinen hätäjarrutusjärjestelmä
Olisiko uudehkojen autojen automaattinen hätäjarrutusjärjestelmä vähentänyt kolareiden määrää tuolla Lahden tiellä? Sumu85998- 52962