THS 19.5 ja T4V 9.6, mitä tarkoittaa?

eiosaatulkita

Hei,
Kysyisin arvoistani, jotka juuri sain tekstiviestillä. T4V on 9,6 ja THS 19.5.
Varmaan vajaatoimintaa, mutta onko pahasti?
Oireita pitkäaikainen väsymys, palelu, alhainen syke. Ja lisäksi päässä on nyt alkanut humista ja toinen korva tinnittää. Voiko yhtäkkiä ilmennyt pään humina ja tinnitys selittyä näillä arvoilla?

18

479

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • paha.on.vajis

      Paha vajaatoiminta.
      Thyroid Stimulating Hormone = TSH "potkii vauhtia" kilpirauhaseen.
      Arvolla ykkösen tuntumassa sen pitäisi osoittaa että hormoneita on sopivasti.
      Jossain aloitetaan hoito arvolla 2,5 mutta jossain vasta arvolla 10.
      Hoitokynnystä alentaa mm. autoimmuunitulehdus, mitattava TPOab ja TyglAb.

      Oikeaoppisesti pitäisi aloittaa tyroksiinihoito vaikkapa 50 mikrogrammalla.
      Sitten 2...6 viikon välein annosnosto kunnes oireet poistuvat.
      Jos poistuvat. Ferritiinin, B12:n, D:n ja folaatin vähyys usein aiheutavat oireita.

      • Eiosaatulkita

        Ap: Niin ajattelinkin, että on paha vajaatoiminta. Vielä, että voikohan tuo pääni humina ja korvan tinnitus tulla tästä pahasta vajaatoiminnasta?


      • vajaatoimintainen
        Eiosaatulkita kirjoitti:

        Ap: Niin ajattelinkin, että on paha vajaatoiminta. Vielä, että voikohan tuo pääni humina ja korvan tinnitus tulla tästä pahasta vajaatoiminnasta?

        Minulla vajaatoimintaa oli jo nuorena mutta tinnitus alkoi aikuisiässä eli eivät liity toisiinsa.Jos kaikki oireesi eivät vielä ole lääkärin tiedossa niin kannattaa varmistaa asia tai lähettää kysymys terveydenhoitoosi tinnituksen,huminan ja muiden oireiden välisestä mahdollisesta syy-yhteydestä.
        Kilpirauhasesi toimii laiskasti mutta tyroksiinin tuotanto on kuitenkin lähellä viitearvoja (T4v viitearvot 10-21).Oireesi kertovat vajaatoiminnasta.
        Mielestäni sinun kannattaisi ensisijaisesti pyrkiä selvittämään tinnituksen ja huminan syy jos niihin yleensä syytä löytyy.


      • Eiosaatulkita

        Ap: tuosta pään huminasta vielä, että alkaa yleensä iltapäivällä ja iltaa kohti pahentuen, mutta aamulla, kun herään on poissa. Tuntuu, että ruumiillinen rehkiminen laukaisee tai sitte se, että on vain tosi väsynyt olo iltaa kohti. Ja nukkuminen ja lepo helpottaa. Aamulla on siis täysin tauonnut, mutta on nyt yli viikon tullut aina säännöllisesti tällä tavalla. Huomenna soittoaika Taysin sisätautilääkärin kanssa ja silloin kysyn huminasta ja kovan tinnityksestä ja keskutellaan hoidosta.


      • endot.ei.tiedä.tätäkään

        Tinnituksella on vaikka kuinka monessa endokrinologian kirjassa ja artikkelissa todettu yhteys kilpirauhasen vajaatoimintaan.

        Hoitava lääkärisi ei tätä tietenkään tiedä (vaikka tietoa siis on vaikka kuinka paljon), eikä endokrinologisikaan tiedä, koska endokrinologit nyt eivät ylipäänsä tiedä mitään kilpirauhasista.

        Tässä pari nopeaa artikkelia:

        https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10750123

        https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27437251


      • hyvä.tietää.tämäkin

        Kiitos tinnituslinkeistä. Ovat tältä vuosituhannelta, Endojen tiedot 1970-luvulta


    • epätoivonen

      Hei! 
      Tarvitsen kipeästi apua ja vertaistukea. 
      Kävin lääkärillä näyttämässä kyhmyä kaulassa joka on siis kilpirauhasen kyhmy. Heti otettiin veriarvot ja lähete meni pikana sairaalaan, ultraa odotellessa siis. Arvoni ovat heitelleet keväästä asti mutta yksikään lääkäri ei ole ottanut niihin sen kummemmin kantaa. 

      Keväällä arvot olivat: tsh 2.11 ja tv4 15
      Syksyllä arvot olivat: tsh 1.40 ja tv4 20
      Tänään arvoni ovat: tsh 0.79 ja tv4 15.9

      Mitä mieltä olette arvoista? Oireet ovat kauheat ja kyhmydiagnoosin jälkeen ne tuntuvat vain pahentuneen.

      • RAL-

        Epätoivoisen arvot ovat normaaleja. Ihan hyviä.


      • tietoa_puuttuu

        Hyviä mutta paljoin tärkeitä mittaamatta


      • epätoivoinen1

        Vasta ainekokeiden tuloksia oottelen nyt...kaulassa tosiaan todettiin kilpirauhasen kyhmy..meinaa olla aika sekasin pää kun oireet kovat mutta arvot puhuu toista...jospa ultra ja vasta aineet kertoisi sitten enemmän.


    • ehkä.on.yhteys

      Kilpirauhasfoorumilla mode oli etsinyt Duodecimin arkistosta tekstin jossa tinnitus ja vajis on liitetty yhteen.

      Liekö sattuma kun Englannin vertaistuessa jollakulla tinnitus loppui kilpparilääkkeillä

    • tietämätön87

      Heitän ilmoille kysymyksen näkyykö kilpirauhasen tulehdus aina vasta-aineissa? Normi tulehusarvo koholla ja veren trombosyytit myös. Muissa arvoissa ei mitään. Voiko siis tulehdus näkyä vasta ultrassa?
      Oireet löytyy, syytä ei.

      • oireita.vielä

        Tarkoitatko, että sinulla on tavalliset tulehdusarvot (CRP? Lasko?) koholla? Ne eivät ole sama asia kuin vasta-aineet. Minkälaisia oireita on?


      • tietämätön871

        Elikkä kovaa hikoilua, kipeä kaula joka säteilee korviin ja leukaan, lämpöilyä 37 mailla pitemmän aikaa, levoton mutta silti väsyny olo. Leposyke huitelee taivaissa. Ja juu normaali tulehdusarvoja tarkotan.
        Kilpirauhaskokeissa eikä vasta-aineissa mitään näkyny. Kaulalla on patti joka myös kipeä..


    • jjghfdggdsfdsf

      Edesvastuutonta lähettää potilaalle poikeavat labratulokset! Yleensä käytäntö on, että labratulokset lähetetään, mikäli kaikki on kunnossa. Jos on poikkeavaa, lääkäri soittaa. Lääkärin tehtävä on määritellä hoidontarve ja aloittaa hoidon. Homma on jo pahasti pielessä, kun potilaan pitää etsiä hoitonsa keskustelupalstoilta. Vaihda lääkäriä - omasi on jo osoittanut pätemättömyytensä (ellei sitten moka ole hoitajan tai labran).

      • äkkiä.joo.hoitoon

        Hoitosuosituksen 5.11.2014 mukaan hoidetaan muuta pohtimatta jos TSH >= 10
        Ulkomailla usein jos >= 2,5 mutta Hashimoton omaavilla jos >= 1,6


    • 4324242

      Toi 19.5 arvo ei kiinnosta ellei se oo noin iso sillon, ku toi T4V on 15.
      Laita 15 toi T4V, sit alat polkee pyörällä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      85
      4960
    2. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      43
      2756
    3. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      95
      2724
    4. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      198
      2390
    5. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      28
      1953
    6. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      133
      1949
    7. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      178
      1560
    8. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      16
      1471
    9. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      358
      1279
    10. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      1249
    Aihe